Od začátku tohoto roku je v teplárně Dalkia Kolín v provozu drapák pro čištění škvárové jímky. O tom, kolik práce i peněz nové zařízení ušetří, jsme vedli rozhovor s panem Davidem Svobodou, vedoucím technického útvaru.
Jak jsme Vás již v dubnovém vydání informovali, stala se naše firma TAT – pohonová technika s.r.o. systémovým partnerem světového koncernu FlexLink®, který nabízí řešení díky inteligentnímu stavebnicovému systému článkových, řetězových či paletových dopravníků. Firma FlexLink® představila na veletrhu INTERPACK 2011 novou generaci nerezových dopravníků, které jsou díky svým vlastnostem přínosem hlavně v potravinářském průmyslu či u balících strojů. Nový systém je čistý a robustní. Díky modulární konstrukci je to investice do budoucna, která se zákazníkovi vyplatí a která se rychle vrátí. Otevřená konstrukce, která je promyšlená až do nejmenšího detailu, minimalizuje možnost znečištění. Každý z komponentů nového systému byl konstruován na hranici maximální pevnosti.
Specialisté na stoly FIBRO vyvinuli modulární těžkotonážní polohovací stůl pro aplikace v automobilovém průmyslu a zejména pro montáž dílů na vozy. Stůl dokáže pohybovat s jednotlivými těžkými díly velice rychle a přesně. Bezúdržbový polohovací stůl FIBROMAT je poháněn ozubenou převodovkou a vybaven pneumatickou indexovací jednotkou. V porovnání s běžnými polohovacími stoly využívající cylindrický kotouč se převodovka stolu FIBROMAT samovolně nezpomaluje a proto není síla v případě selhání napájení, nebo pohotovstního vypnutí přenášena na cylindrický kotouč. Není proto možné polohovací stůl mechanicky poškodit. Navíc se stůl nehoupe v průběhu polohování a neodhaluje tak vnitřní části, pouze struktury na povrchu stolu.
Toyota Material Handling přichází s novými impulsy v oblasti manipulace ve velkých výškách. Jak systémové vozíky BT Vector řady C se zdvihem kabiny, tak man-down modely BT Vector řady R pro celopaletovou manipulaci udávají díky vyspělým technologiím tón v produktivitě, rychlosti a bezpečnosti při zakládání a vychystávání ve velkých výškách. S novými vozíky uděláte jednoduše více práce, komfortněji a za méně peněz.
Vrtání pro těžbu ropy v Mexickém zálivu pro společnost Shell bude hlavním úkolem lodi Globe Trotter II. Ve sviadnovské společnosti Huisman Konstrukce, kromě samotné výroby dvou jeřábů a komponentů pro vrtnou věž lodi, spolupracovali na konstrukčním návrhu a připravovali výrobní dokumentaci. Celkem dodá český výrobce 4 500 tun materiálu za stovky milionů korun. Hodnota zcela vybavené lodi dlouhé 189 metrů je přes 8 miliard Kč. Pro sviadnovskou společnost Huisman Konstrukce jde v letošním roce o jednu z nejvýznamnějších získaných zakázek. Dodávka proběhne v průběhu roku 2012.
DENIOS vyvinul inovační produkt – stohovatelné vany PolyPro, které jsou vyrobeny z polyethylenu, šetrného k životnímu prostředí a vysoce odolného vůči agresivním a nebezpečným látkám. Tyto vany představují mnoho možností využití jako sběrné nádoby k ideálnímu skladování a přepravě zboží a materiálů.
Stanislav Montág vystudoval střední školu v oboru elektro. V době předchozího režimu pracoval v závodě MEZ Mohelnice. Krátce po převratu odešel do Rakouska, po dvouleté praxi u elektromontážní firmy nastoupil ve firmě Hella Mohelnice, kde je nyní zaměstnaný 17. rokem. Na pozici vedoucího předvýroby dnes zodpovídá za organizační i technologickou stránku výroby na pracovištích lisování termosetů, lakování termosetů, lisování termoplastů, pokovovací technologii a výrobu plastových krycích skel světlometů. Dnes vede tým čítající kolem 530 zaměstnanců.
Najväčší výrobca žeriavov a zdvíhacej techniky na Slovensku, firma KPK, neponúka svojim zákazníkom iba kvalitné a spoľahlivé žeriavy, ale kompletné riešenie moderného skladovania materiálu. Náročnosť zákazníkov sa zvyšuje a častokrát už dodávka samotného žeriavu nepostačuje. Riešením pre týchto zákazníkov preto bývajú automatizované skladové systémy.
Současné výrobní prostředí musí odpovídat stále se měnícím požadavkům trhu, potřebám zákazníka, malému rozpětí jeho nákladů a zároveň minimalizovat možná rizika. Celosvětový koncern FlexLink splňuje svým programem, skládajícím se ze stavebnicového systému článkových a řetězových dopravníků, paletových systémů, všechna očekávání i těch nejnáročnějších zákazníků ve všech oblastech průmyslu.
Kořeny firmy FlexLink sahají až do Švédska, do konzernu SKF, který je největším světovým výrobcem ložisek a který v 70. letech potřeboval automatizovat svou produkci. Řešením bylo propojení soustruhů a brusek při výrobě nejrozmanitějších typů a velikostí ložisek pomocí článkového dopravníku – což byla tenkrát novinka.
Systém bezuličkového skladování nabízí nejefektivnější využití disponibilní skladové plochy i skladové výšky ve výrobních firmách, u distribučních společností i u logistických operátorů. Kolem 85 % objemu skladu je možné zaskladnit paletami umístěnými těsně u sebe, přičemž systém BT Radioshuttle skýtá i další prostor pro razantní snížení provozních nákladů.
Dálkově ovládat stroje nebo jeřáby je dnes již běžné. Některé funkce současných rádiových ovládání však byly donedávna nemožné nebo obtížně řešitelné. Například zobrazování hmotnosti břemene na displeji vysílače při současné manipulaci jeřábem. U jednodušších jeřábů někdy chybí možnost zpomalit pojezd při aktivaci koncového spínače, jinde zase ocení možnost vybavit ELDRO regulací samotný přijímač dálkového ovládání. Takovým potřebám jsou uzpůsobena rádiová dálková ovládání (RDO) Cavotec Micro-Control.