BLUEWAVE je aktivní harmonický filtr, který reguluje účiník a kompenzuje oscilace v síti. Funkce filtru odpovídá mezinárodním standardům a směrnicím, nabízí tak vysokou úroveň jakosti napájení pro koncového uživatele.
V důsledku krátké doby regulace je optimální pro kompenzaci rychle se měnících zátěží. Obslužný program pro uvádění do provozu s vlastní optimalizací umožňuje spolehlivě a snadno instalovat systém do výkonového rozvodu, nebo jeho připojení k zátěži.
Při paralelním provozu může být zapojeno až 5 filtrů s různě nastaveným jmenovitým proudem pro jeden pár transformátorů proudu. Transformátory mohou být zapojeny před nebo za filtr. Všechny příslušné údaje je možno zadávat a vyvolávat pomocí firmwaru BLUETRACE na vyhrazeném grafickém rozhraní nebo přes připojený PC.
Předchozí komerčně vyráběné palivové články, včetně produktů s pevným elektrolytem (SOFC) a strukturou polymer-elektrolyt-membrána (PEM), dosahovaly hodnoty měrného výkonu 2 KW/litr; a předchozí pokročilejší koncepce dosahovaly hodnoty 4 KW/litr. Produkt Violet™ Stick™ dokázal překonat nejzávažnější problémy, se kterými se palivové články potýkají, a vyřešil technická omezení stávajících technologií, jako je těsnění, tvorba trhlin a problémy s kolektorem a slabou volumetrickou hustotou. Dosáhla totiž extémně vysoké hodnoty měrného výkonu 15 KW/litr u svého palivového článku s pevným elektrolytem (SOFC) Stick™.
Na veletrhu Nanotech 2008, který se konal ve dnech 21. – 23. února v Tokiu, měli návštěvníci možnost vidět zajímavé barevné, dekorativní solární panely. Vystavoval je Fraunhoferův institut pro solární energii ISE z Freiburku. Vystavovaný panel měl rozměry 200 x 60 cm a jeho základ tvoří tenká vrstva organického pigmentu, který v kombinaci s nanočásticemi přeměňuje sluneční svit na proud. Nanočástice umožňují na základě svých velmi malých rozměrů, že solární moduly jsou semitransparentní. Tento druh panelů se však nemontuje na střechy, ale používají se na fasády budov.
Evropská komise chystá změny v povinném označování domácích spotřebičů štítky, které indikují jejich energetickou náročnost. „Dokud nebudou zavedena nová pravidla, měli by si spotřebitelé dát práci a zjistit si přesnou spotřebu přístrojů, které si chtějí pořídit,“ říká Juraj Krivošík, zástupce ředitele Střediska pro efektivní využívání energie (SEVEn). Rozdělení domácích spotřebičů do energetických tříd a povinné štítky, z nichž lze zařazení daného výrobku jednoduše zjistit, funguje v zemích EU od roku 1994. Odhaduje se, že toto opatření může ušetřit v letech 1996–2020 na 700 TWh energie. Přesto sílí hlasy, že potenciál štítkování se v jeho stávající podobě vyčerpává.
Operátor trhu s elektřinou, a.s., (OTE) v souladu s již dříve oznámeným záměrem umožní od 1. 2. 2008 obchodování na blokovém trhu s elektřinou. První obchodní den se budou obchodovat denní bloky elektřiny (Base, Peak, Off Peak) na 6. 2. 2008.
GE dodá společnosti Invenergy 1,5megawattové větrné turbíny o celkovém výkonu 600 megawattů pro projekty v Severní Americe a větrné turbíny o celkovém výkonu 200 megawattů pro instalace v Evropě. Je to poprvé, kdy americký developer zvolil 2,5megawattovou technologii GE pro projekty realizované v Evropě. Všechny větrné turbíny mají být dodány v průběhu roku 2009. Větrné turbíny o celkovém výkonu 800 megawattů poskytnou dostatečnou kapacitu větrné energie pro pokrytí potřeb 275 000 domácností.
Vodní elektrárny Skupiny ČEZ, které provozuje firma ČEZ Obnovitelné zdroje, za loňský rok vyrobily téměř 208 milionů kWh elektřiny. V meziročním porovnání to je růst na dvojnásobek. Podařilo se to zejména díky technickým zlepšením a získání elektrárny Střekov. ČEZ Obnovitelné zdroje provozuje dvacet malých a jednu velkou vodní elektrárnu.
„V malým vodních elektrárnách do 10 MW výkonu je stále potenciál pro růst, a to jak výstavbou nových, tak zlepšováním parametrů stávajících. Díky investicím do úprav zařízení do roku 2010 získáme celkem 6,5 % instalovaného výkonu navíc,“ řekl Josef Sedlák, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje.
Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje zvítězila v tendru na výstavbu větrného parku u obce Stříbro na Tachovsku. Během čtyř let by zde mělo vyrůst 13 větrných elektráren s celkovým instalovaným výkonem 26 MW. V současnosti již má společnost ČEZ Obnovitelné zdroje souhlasy pro výstavbu čtyř desítek větrných elektráren.
Společnost Micrel Inc., (Nasdaq: MCRL), přední výrobce v oboru analogových, komunikačních a ethernetových řešení integrovaných obvodů s velkou šířkou pásma, dnes uvedla řadu malých, vysoce výkonných lineárních regulátorů s velmi nízkým poklesem napětí (ULDO(TM)), silným potlačením vlivu změn
napájecího napětí (PSRR) a vstupním napětí až 1,6 V, která je určena pro vysoce efektivní přenosné přístroje, jako jsou mobilní telefony, PDA, přenosné mediaplayery (PMP), GPS a jiné přenosné přístroje. Zařízení MIC5308-IC je v současné době k dostání ve větších množstvích za cenu od 0,49 USD (při odběru po 1000 kusech).