Po uplynutí doby životnosti fotovoltaických panelů stojí jejich vlastníci před problémem co s nimi. V roce 2008 se v Evropě zlikvidovalo 3 800 tun solárního odpadu. Předpoklady však počítají s dvojnásobným až čtyřnásobným nárůstem každý rok až do 40 tisíc tun za rok. Zodpovědní výrobci a prodejci na tento fakt pamatují a nabízejí produkty, které jsou recyklovatelné.
Experimentální elektrárnu vyrábějící elektřinu tzv. osmózou jako první na světě spustilo Norsko. Zařízení využívá rozdíl mezi hustotou slané vody oceánu a sladké říční vody. Nová technologie vyrábí elektřinu pouhým mícháním vody. Pokud se experiment potvrdí v průmyslových podmínkách, bude to znamenat zásadní krok v řešení energetické krize.
Německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen ve středu uvedl, že hodlá od dubna snížit podporu pro fotovoltaiku až o čtvrtinu a podobný krok oznámila také Francie. Zůstává otázka, kdy tok veřejných financí do solární energie omezí Česko.
Energetický regulační úřad (ERÚ) by mohl v budoucnu meziročně snižovat výkupní ceny elektřiny ze slunečních zdrojů až o čtvrtinu. Umožnit mu to má návrh sněmovního hospodářského výboru, který chtějí poslanci vložit do projednávané vládní novely zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Vládní novela také umožňuje snížit výkupní ceny, a to o více než pět procent. Jedním z důvodů je vysoký nárůst počtu žádostí o připojení těchto zdrojů do rozvodné sítě.
Energetická efektivita představuje téma roku 2010 Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK), která navazuje na úspěšné projekty v této oblasti z minulých let a staví téma ještě více do popředí.
Společnost CNPV Solar Power SA, přední dodavatel veškerých komponent pro fotovoltaické elektrárny, který zajišťuje výrobu ingotů, buněk a matric, včetně sestavení cenově příznivých fotovoltaických modulů na bázi krystalů, dnes oznámila dokončení a spuštění dvou pozemních fotovoltaických elektráren s výkonem 2,0MWp a 1,1MWp v České republice. Obě elektrárny, které byly dokončeny na konci prosince roku 2009, navrhla firma Stand-By Europe.
Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje zprovoznila v rámci rekonstrukce střechy na malé vodní elektrárně Přelouč novou solární elektrárnu. Na jednom místě zde zařízení Skupiny ČEZ vyrábí elektrickou energii ze dvou obnovitelných zdrojů.
Akciová společnost OTE, a.s., (OTE) zahájila dne
1. ledna 2010 svou činnost také v plynárenství. To je významný příspěvek podpoře konkurenčního prostředí na trhu s energií. Spolu s tím byla provedena zásadní technologická obměna informačního systému také pro oblast elektřiny, ve které OTE působí od roku 2002.
Opatovická elektrárna zatím na neurčito odložila projekt nového kotle na spalování biomasy a parní turbíny. Spuštění plánovala původně v letošním roce. Podnik ale koupila finanční skupina J&T, která se projektem výstavby nového zařízení dosud nezabývala. ČTK o tom informoval mluvčí Elektrárny Opatovice Petr Zadák.