Zabezpečení pro systémy řízení a monitoringu energetických distribučních sítí (SCADA) začala v České republice nabízet společnost Logica, přední poskytovatel IT služeb a konzultací. Její odborníci se přitom problematice ochrany energetických řídících systémů dlouhodobě a úspěšně věnují v celoevropském měřítku. Unikátní řešení zahrnuje jak ochranu samotných systémů, tak jejich integraci do infrastruktury energetických společností.
Společnosti ČEZ Distribuce a E.ON Distribuce už nebudou připojovat do sítě další solární a větrné elektrárny a od úterý přestaly udělovat kladná stanoviska k novým žádostem o jejich připojení. V praxi to znamená, že posuzování nových žádostí firem o připojení fotovoltaických a větrných elektráren je nyní pozastaveno, a to až do doby, než budou stanovena nová pravidla pro zajištění stability distribuční sítě. To může trvat i několik měsíců.
1. leden 2006 přinesl po dlouholetém monopolu jednoho dodavatele pro všechny odběratele elektřiny v rámci tzv. liberalizace trhu s elektřinou právo zvolit si svého dodavatele elektrické energie a tím tedy možnost ovlivnit podstatnou část nákladů na platby za tento druh energie.
Po uplynutí doby životnosti fotovoltaických panelů stojí jejich vlastníci před problémem co s nimi. V roce 2008 se v Evropě zlikvidovalo 3 800 tun solárního odpadu. Předpoklady však počítají s dvojnásobným až čtyřnásobným nárůstem každý rok až do 40 tisíc tun za rok. Zodpovědní výrobci a prodejci na tento fakt pamatují a nabízejí produkty, které jsou recyklovatelné.
Experimentální elektrárnu vyrábějící elektřinu tzv. osmózou jako první na světě spustilo Norsko. Zařízení využívá rozdíl mezi hustotou slané vody oceánu a sladké říční vody. Nová technologie vyrábí elektřinu pouhým mícháním vody. Pokud se experiment potvrdí v průmyslových podmínkách, bude to znamenat zásadní krok v řešení energetické krize.
Německý ministr životního prostředí Norbert Röttgen ve středu uvedl, že hodlá od dubna snížit podporu pro fotovoltaiku až o čtvrtinu a podobný krok oznámila také Francie. Zůstává otázka, kdy tok veřejných financí do solární energie omezí Česko.
Energetický regulační úřad (ERÚ) by mohl v budoucnu meziročně snižovat výkupní ceny elektřiny ze slunečních zdrojů až o čtvrtinu. Umožnit mu to má návrh sněmovního hospodářského výboru, který chtějí poslanci vložit do projednávané vládní novely zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Vládní novela také umožňuje snížit výkupní ceny, a to o více než pět procent. Jedním z důvodů je vysoký nárůst počtu žádostí o připojení těchto zdrojů do rozvodné sítě.
Energetická efektivita představuje téma roku 2010 Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK), která navazuje na úspěšné projekty v této oblasti z minulých let a staví téma ještě více do popředí.
Společnost CNPV Solar Power SA, přední dodavatel veškerých komponent pro fotovoltaické elektrárny, který zajišťuje výrobu ingotů, buněk a matric, včetně sestavení cenově příznivých fotovoltaických modulů na bázi krystalů, dnes oznámila dokončení a spuštění dvou pozemních fotovoltaických elektráren s výkonem 2,0MWp a 1,1MWp v České republice. Obě elektrárny, které byly dokončeny na konci prosince roku 2009, navrhla firma Stand-By Europe.