12 Listopad 2009

První velkou fotovoltaickou elektrárnu spouští v těchto dnech na jihu Moravy Skupina ČEZ. Zařízení umístěné v Hrušovanech nad Jevišovkou má instalovaný výkon 3,73 MW. Ročně vyrobí 3,7 milionu kWh a pokryje tak spotřebu 1 100 domácností.

 
10 Listopad 2009

První rozsáhlejší fotovoltaická elektrárna vznikne již brzy na střechách vsetínské základní školy v Rokytnici. Ta tak bude energii ze Slunce využívat nejen pro ohřev teplé užitkové vody, ale také ji bude dodávat do elektrické sítě v budově. Škola si tím vyrobí téměř všechnu potřebnou energii sama z obnovitelných zdrojů a ročně tak ušetří skoro sedm set tisíc korun.

 
10 Listopad 2009

Teplo pro centrální zásobování v Třebíči bude od topné sezony 2010 až 2011 vyráběno pouze spalováním biomasy - slámy a dřevního odpadu. Třebíčská společnost TTS tak již nyní produkuje 86 procent tepla, zbývající část výroby je ještě závislá na zemním plynu. Úplný přechod na biomasu umožní chystané zprovoznění dalšího nového kotle. Třebíč je největším městem v Česku, které přechází na vytápění biomasou, řekl ČTK ředitel podniku Richard Horký.

 
10 Listopad 2009

Teplo z obnovitelných zdrojů získá na Vysočině významné zastoupení: centrální dodavatel pro druhé největší město kraje – Třebíč – bude již v příští topné sezóně schopen stoprocentní výroby z biomasy.

 
02 Listopad 2009

Příslib stabilní výroby tepelné i elektrické energie bez ohledu na sluneční svit či existenci větru a zajistitelný slušný potenciál vhodných organických materiálů z odpadů nebo účelovým pěstováním řadí nebo by mohl zařadit bioplynové stanice na čelné místo v technologiích na bázi obnovitelných zdrojů energie. De facto by si řada zemědělských podniků, farem, měst a obcí mohla zajistit vlastní výrobu energie nebo ji výhodně prodávat nebo alespoň prodávat organický materiál pro digestát. Pokud mají v současné době zemědělci problémy s výkupem obilí, mléka či masa, u energií nebo biologických paliv tato situace dlouho nenastane. Tvrzením je například situace, kdy se do bioplynových stanic sváží organický materiál z několikasetkilometrových vzdáleností. Logicky vzato použitá nafta by vyrobila asi stejně nebo více energie, ale netýkalo by se to likvidace odpadu a energie by nebyla vyrobena „ekologicky“. Plusem je, že se výrazně sníží skládkování.

 
02 Listopad 2009
Otevřený dopis ministrům k nápravě tohoto stavu

Nová směrnice o obnovitelných zdrojích (28/2009/EHS) zaměřuje pozornost na podporu výroby tepla. V ČR je výroba tepla z obnovitelných zdrojů energie (OZE) zatím podporována málo. Jedním z podpůrných mechanismů je příplatek za kombinovanou výrobu elektřiny a tepla (KVET). Tuto podporu však díky nevhodně nastavené dani z příjmu shrábne v řadě případů stát, neboť je vyrobené teplo zdaněno obdobnou částkou, jako je výše podpory.
Na příplatek za KVET má nárok ten, kdo využívá teplo vznikající při výrobě elektrické energie, tedy např. provozovatel bioplynové stanice používající teplo k vytápění sušárny, hospodářských budou, obytných objektů apod. Tento příplatek činí 45 Kč/MWh el. energie.
Pokud je však teplo z bioplynu využito jinde než pro vytápění domácností, je zdaněno částkou 30,60 Kč/MWh spalného tepla . Efekt podpory se tady rázem snižuje a díky administrativní náročnosti získání podpory KVET a povinnosti platit daň jsou tato opatření naopak výrazně nemotivující a jsou proti cílům směrnice o OZE.
CZ Biom připravil společně s Agrární komorou otevřený dopis adresovaný především ministru financí Eduardu Janotovi s žádostí o zrušení zdanění tepla z bioplynu. Otevřený dopis byl zaslán také ministrům ostatních resortů, kterých se tato problematika týká (MŽP, MZe, MPO). Se zněním tohoto dopisu se můžete seznámit níže:

 
29 Říjen 2009

Za prvních 9 měsíců letošního roku vyrobila Skupina ČEZ v domácích elektrárnách spalováním biomasy více než 234 GWh elektřiny. Daří se tak držet loňskou zvýšenou úroveň produkce. Za celý loňský rok ČEZ v ČR z biomasy vyprodukoval téměř 327 GWh.

 
21 Říjen 2009

Speciálně pro výrobce kabelů a dodavatele v oblasti spotřební elektroniky vyvinula německá firma KRAIBURG TPE GmbH, Waldkraiburg novou třídu bezhalogenových TPE směsí.

 
22 Červenec 2009

Nová technologie Smart Connected Buildings je zaměřena na energeticky šetrnou správu budov. Jejím jádrem je nové řešení Cisco Network Building Mediator, které díky připojení veškerých zařízení k jediné IP síti umožní správcům budov snadnější řízení spotřeby energií s možností kontroly i více budov najednou. Umožní jim rovněž více využívat alternativních zdrojů energie nebo automatizovaných programů, které řídí energii podle aktuální potřeby a tím šetří náklady. Například společnost NetApp s využitím nového řešení během roku a půl uspořila okolo 18 milionů kilowatt hodin.

 
Začátek Předchozí Další Konec

91 92 93 94 95 96 97 98 99 100