Trubicové solární články SOLYNDRA® se výrazně liší od ostatních rozšířených fotovoltaických systémů. Jejich výrobce šel vždy cestou originální konstrukce a už v roce 1999 například představil izolační střešní pás s integrovanými solárními moduly. Obdobnou mírou nápadité invence oplývá i trubicový fotovoltaický systém určený pro ploché nebo mírně skloněné střechy v oblastech s vysokým podílem nepřímého slunečního záření.
Konstrukce
Trubice solárních modulů sestávají ze dvou v sobě uložených válců: Vnitřní válec obklopuje solární článek CIGS, jenž je sám chráněn speciální silikonovou tekutinou v meziprostoru a ve vnějším válci. Vnější válec láme dopadající světlo a vede je přímo ke článku – zcela bez ohledu na to, v jakém úhlu světelné paprsky na modul dopadají. Tímto způsobem se využívá maximum sluneční energie – od jednotlivého článku až po celou střechu. Patentovaný tenkovrstvý fotovoltaický materiál použitý v trubicových solárních modulech je diselenidem směsí mědi, india a gallia (CIGS). Články CIGS jsou známé vysokým stupněm účinnosti. Aby zůstal jejich výkon trvale zachován, jsou trubice hermeticky uzavřeny. Těsnění ze skla a kovu na konci každé trubice spolehlivě brání vniknutí vlhkosti, což zaručuje spolehlivost, odolnost a účinnost fotovoltaického systému.
Montáž
Montáž probíhá nezávisle na pokládce střešní izolace a v podstatě i na povětrnostních podmínkách. Moduly se umisťují na konstrukci do určité výšky nad povrh střechy, tak, aby mohly přijímat světlo celým povrchem. výrobce zajišťuje dodávku celého systému včetně instalačních patek, držáků, kabelů, kanálů, případně s potřebnými střešními prostupy pro zavedení připojovacích kabelů do budovy. Také po montáži je možné solární moduly snadno odmontovat a opětovně nainstalovat. Kromě toho můžete solární zařízení kdykoli rozšiřovat. V porovnání s běžnými, tj. plošnými solárními moduly snižuje přirozená cirkulace vzduchu mezi jednotlivými moduly jejich provozní teplotu. Nižší provozní teplota zaručuje vyšší energetický výnos a lepší parametry provozní spolehlivosti. Solární moduly SOLYNDRA® odpovídají předpisům ES a jsou certifikovány dle norem IEC 61646 a IEC 61730. Na výrobek platí pětiletá záruka a dalších 20 let zaručuje výrobce nesnížený výkon.
Optimalizace výkonu
Inovativní trubicový systém byl vyvinut speciálně pro optimalizaci výkonu fotovoltaického zařízení na střechách s mírným sklonem a s vysoce odrazivým povrchem. Patentované solární moduly SOLYNDRA® sestávají z trubic, jež dopadající sluneční záření zachytávají na celém svém povrchu. Tento přístup nabízí dvě rozhodující výhody: Optimální využití energie ze slunce na celé jeho denní dráze stejně jako u fotovoltaického zařízení vybaveného sledovačem a schopnost převést na elektrickou energii i záření odražené od plochy střechy.
Využití plochy
Chcete-li zajistit optimální výrobu elektrické energie, musíte konvenční fotovoltaické moduly namontovat v určitém úhlu a v určitém vzájemném odstupu, tím ztrácíte cennou plochu využitelnou pro výrobu elektrické energie. V porovnání s běžnými solárními zařízeními umožňují trubicové solární moduly (uspořádané paralelně se střechou tak, aby nedocházelo ke stínění) osadit dvojnásobnou střešní plochu. Předpokladem nejlepšího možného využití střešní plochy je součinnost specialistů na střešní izolace a na solární zařízení při projektování systému.
Odrazné pásy
Optimálním řešením je kombinace tohoto inovativního fotovoltaického systému s bílým střešním pásem, jenž se v praxi úspěšně používá již po desetiletí a odráží přes 90 procent slunečního záření dopadajícího na plochu střechy, čímž zvyšuje výnosnost fotovoltaického zařízení až o 20 procent. Například bílé střešní pásy EVALON® mají ještě i po letech činitel odrazu vyšší než 70 procent a značně přispívají k celkovému výnosu fotovoltaického zařízení.
Nízká vlastní hmotnost
Tyto solární moduly i s instalačními patkami a spojovacími prvky mají plošnou hmotnost pouze asi 16 kg/m², díky čemuž je lze použít také na budovách s nízkou statickou zatížitelností střech, jak je to běžné například v průmyslové výstavbě. Na střeše budovy lze zároveň dosáhnout nejlepšího možného stupně účinnosti, aniž by byly zapotřebí nákladné přídavné instalační systémy nebo střešní prostupy.
Otázka větru
Na ochranu před nápory větru musejí být konvenční solární moduly buď zatíženy doplňkovým závažím, nebo ukotveny do střechy pomocí upevňovacích prvků. U solárních modulů SOLYNDRA® proudí vzduch kolem trubic téměř bez omezení. Tím se minimalizuje síla větru působící na moduly, takže není nutné zajišťovat jejich přídavné upevnění. Stabilitu solárních modulů spolehlivě zajišťuje jejich vlastní hmotnost, což potvrdily náročné testy, jejichž výsledkem bylo schválení modulů pro provoz ve větru o síle přesahující 12. stupeň Beaufortovy škály.
Největší skutečný zisk energie
Pokrok v oblasti fotovoltaiky jde velmi rychle kupředu a trubicové solární články jsou na špičce současného vývoje. Tento systém nabízí nevětší roční zisk z instalované kilowatthodiny.
www.solyndra.com