Když dobře zvolíte způsob vytápění, budete šetřit nejen přírodu, ale i svou peněženku. Při výměně kotle za ekologický nebo výběru do nového domu si musíte zodpovědět pět otázek. Teplo ze země, vody, rostlin či ze slunce se totiž ne vždy vyplatí.
Kotle na biomasu, tepelná čerpadla ani solární kolektory už nejsou exotickou výjimkou. Nabídka se rozšiřuje a ceny klesají, takže už je nehledají jen ekologičtí nadšenci. Zájem rozdmýchaly i státní dotace. Jestliže také přemýšlíte o energii z obnovitelných zdrojů, důsledně zvažte výhody i problémy, které vám mohou přinést.
1. Kolik to bude stát a kdy se peníze vrátí?
Bojíte-li se na změnu vytápění vydat víc než pár tisíc, nečekejte velké úspory. Nemusí je však přinést ani vysoká investice. Třeba tepelné čerpadlo za 200 tisíc korun při vytápění elektřinou ušetří polovinu nákladů a peníze se rychle zúročí. Ale když ho přidáte ke kotli na dřevo, investice se nikdy nevrátí. Než se rozhodnete pro změnu, zjistěte si ceny, výši dotace a spočítejte návratnost.
2. Jak je náročná výměna, povolování a obsluha?
Chcete-li nahradit kotel na uhlí tím na dřevo, zpravidla nepotřebujete povolení. Stačí vyměnit přístroj za přístroj, přidat akumulační nádrž a postavit přístřešek. Když však budete chtít kotel na dřevo místo přímotopů, musíte postavit komín, probourat zdi, instalovat potrubí a radiátory a zajistit stavební povolení. Tepelné čerpadlo zas může znamenat náročné vrty a speciální povolení. Zvažte proto své časové možnosti a zjistěte si na stavebním úřadě, co po vás případně bude chtít. Zákon totiž není úplně jednoznačný a hodně závisí i na místních podmínkách. "Záleží na úřadě, jak posoudí konkrétní případy," upozorňuje Vladimír Voldřich ze stavebního úřadu v Černošicích.
3. Máte dost místa na kotel a uskladnění paliva?
Kotel na peletky potřebuje místo pro zásobník, kotel na dřevo zas pro akumulační nádrž, obojí suchý sklad. Na tepelné čerpadlo musíte mít na zahradě prostor na vrt, zemní či vodní kolektory nebo na krabici s velkými ventilátory. Naproti tomu solární kolektory zaberou jen plochu na střeše a menší nádrž v domě. I když se vám kotel nebo čerpadlo domů vejde, dobře si místo změřte, abyste pak o ně nezakopávali.
4. Jak je silné slunce a dostupné palivo?
Na jižní Moravě se sluneční kolektory vyplatí víc než třeba v Krušných horách, protože tam svítí slunce intenzivněji. Peletky jsou nejlépe dostupné při hranicích s Rakouskem a Německem, kam se hodně vyvážejí. Na chalupě bez elektřiny zas těžko využijete tepelné čerpadlo. I ceny elektřiny a dřeva se liší kraj od kraje. Před rozhodnutím, jaký přístroj vyberete, se proto ptejte u jeho prodejce i na dostupnost paliva.
5. Co se nejlépe hodí a jak zdroje zkombinovat?
Vždy neplatí, že čím více ekologických zdrojů použijete, tím více ušetříte. Třeba kotel na dřevo není moc dobré kombinovat s kolektory, protože nemá přesnou regulaci.
"Výhodnější je propojit solární systém s kotlem na peletky," radí Dušan Ondráček z firmy Strojírny Bohdalice, která kolektory vyrábí. Ještě vhodnější je energii ze slunce dohřívat méně ekologickou elektřinou či plynem. Pak stačí i menší akumulační nádrž, která má nižší tepelné ztráty než ta velká u kotle na dřevo.
Z ČEHO ZÍSKÁTE "ZELENOU" ENERGII
Biomasa
Co to je: Palivo rostlinného původu: dřevo, dřevěné brikety nebo peletky (špalíčky, které se lisují z pilin a topí se jimi v automatických kotlích na peletky), kůra, sláma, obilí či štěpka (dřevní odpad, jímž se topí ve zplynovacím kotli na dřevo, tou drobnější a sušší i v kotli na peletky).
Výhody: Topení v moderních kotlích na biomasu je ekologické, kotle se dají snadno regulovat, k některým lze přidat akumulační nádrž, která uchová přebytečné teplo na pozdější dobu. Automatické kotle na peletky si palivo přikládají samy ze zásobníku. Na kotle na biomasu lze dostat dotaci.
Nevýhody: Dřevo je nutné nechat vyschnout. Na biomasu musíte mít suchý sklad.
Tepelná čerpadla
Jak fungují: Na elektřinu, pracují podobně jako chladnička, jenže obráceně. Uvnitř koluje teplonosná látka, která čerpá teplo z vody, vzduchu nebo země a vytápí jím dům. Podle toho, odkud energii berou, se dělí na typy: země-voda (z hloubkových vrtů či zemních kolektorů), voda-voda (z podzemní nebo povrchové vody), vzduch-voda (ze vzduchu).
Výhody: Ve srovnání s elektrokotli či přímotopy spotřebují asi třetinu elektřiny. Navíc lze získat na elektřinu výhodnou sazbu. Na tepelná čerpadla se poskytuje státní dotace.
Nevýhody: Náklady na pořízení jsou vyšší. U tepelného čerpadla s vrtem je potřeba povolení vodoprávního úřadu.
Solární systémy
Jak fungují: Solární kolektory slouží nejčastěji k ohřevu vody, existují však i systémy, které umějí také přitápět. Ze slunce je možné kromě tepla získávat rovněž elektrickou energii - k tomu slouží fotovoltaické panely.
Výhody: Solárními kolektory na přitápění lze uspořit 80 až 100 procent nákladů na ohřev vody a 20 až 40 procent výdajů na topení. Na solární kolektory lze dostat příspěvek z programu Zelená úsporám. Elektřinu vyrobenou pomocí fotovoltaických panelů můžete využít nejen v domě, ale přebytky ještě prodávat do rozvodné sítě.
Nevýhody: Vysoká počáteční investice. U solárních kolektorů pro přitápění je nutné zajistit využití tepla v létě (vyhřívání bazénu).
Na pořízení fotovoltaických panelů nezískáte "zelené" dotace.