Domácí a jiné odpady mohou být ve velkém měřítku využity pro výrobu elektrické energie nebo tepla. Ve spolupráci s několika partnery vyvinula společnost Siemens tři druhy zařízení pro přeměnu odpadu na paliva. Podle zpráv posledního vydání výzkumného magazínu Pictures of the Future stačí takto vyrobená energie k výrobě tepla a elektřiny pro tisícovky domácností. Berlínská společnost na likvidaci odpadů Alba AG například přemění 60 procent odpadků, které se dostanou do jejího závodu v Pankowě (160.000 tun ročně), na náhradní paliva. Energie vyrobená z těchto paliv je schopna pokrýt spotřebu elektrické energie pro desítky tisíc domácností. V závodě je odpad sušen ve velkém horkovzdušném bubnu, namlet na jemné částečky a oddělen od nehořlavých recyklovatelných látek. Poté je stlačen do palivových pelet, které společnost prodává elektrárnám a dalším zákazníkům. Firma Siemens pro koordinaci mnoha zpracovávacích strojů dodává software a měřicí technologii.
Společnost ČKD Blansko Holding, a.s. provedla generální opravu vodní elektrárny Dalešice pro ČEZ, a.s. V generální opravě byla zahrnuta i dodávka technologicky modernějších prvků. Znovu uvedení Dalešic do provozu je naplánováno na začátek srpna. „Realizace tohoto významného projektu, pro neméně významného investora, je zajímavá z více pohledů. Dodávka nového oběžného kola Francisovy turbíny je pozoruhodná svými rozměry, hmotností a zejména náročnou technologií výroby. Dalším důležitým prvkem je povýšení této generální opravy do oblasti modernizace, což vlastně znamená vylepšení technických parametrů (výkon, účinnost atd.) stávajícího soustrojí.“ uvedl nám Josef Blažek, manažer projektu ČKD Blansko Holding, a.s.
Upevněním posledního solárního panelu s pořadovým číslem 3 120 společnost HiTechMedia Systems, s.r.o., dne 15. července 2007 zakončila stavební práce na největší
fotovoltaické elektrárně ve střední Evropě. Celkový instalovaný výkon elektrárny nacházející se v katastru obce Ostrožská Lhota se zastavil na úctyhodné hodnotě 702 kWp. Uherskohradišťský investor tak po krátké pauze, vyplněné budováním tohoto díla, opět zaujal prvenství v celkovém instalovaném výkonu solárních panelů na území České republiky. “Skutečnost, že jsme v Čechách po roce opět lídrem v oblasti provozování
fotovoltaických elektráren v nás nezanechává o nic skromnější pocit v porovnání se skutečností, že spuštěním nové solární elektrárny v Ostrožské Lhotě zbavíme životní prostředí téměř jedné tisícovky tun kysličníku uhličitého, který díky naší dokončené stavbě nebude vypuštěn do ovzduší při výrobě energií z fosilních paliv,” sdělil jednatel společnosti HiTechMedia Systems, s.r.o., Vladimír Mléčka.
Společnost Siemens rozšiřuje svoji řadu napájecích zdrojů Sitop modular o základní zdroj s proudovou hodnotou 20 ampérů, který je určen pro připojení k třífázové síti střídavého napětí 400/500 V. Nový napájecí zdroj, určený pro montáž na lišty DIN, je široký pouhých 70 milimetrů, a v porovnání se staršími přístroji proto zabere méně než polovinu montážní plochy. Napájecí zdroj s napětím 24 V - jeden z nejužších a nejkompaktnějších ve své výkonové třídě - se vyznačuje vysokým stupněm účinnosti až 93 %, a garantuje tak velmi malé tepelné ztráty.
Stroje nepracují v optimálních režimech, v halách se používají svítidla s vysokou spotřebou nebo se svítí zbytečně, klimatizace běží naplno i v době, kdy v chlazených prostorách nikdo není. Tak to stále často vypadá v českých průmyslových podnicích, komerčních a administrativních budovách, ačkoliv ceny energií jsou rok od roku vyšší. Potvrzují to průzkumy v řadě tuzemských podniků a společností, které provedla společnost Schneider Electric, přední světový výrobce a dodavatel technologií na snížení energetické náročnosti. Tímto tématem se rovněž zabývá česko-francouzská konference „Energetická účinnost“, kterou společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu, Ministerstvem životního prostředí a Českou energetickou agenturou uspořádalo v těchto dnech Francouzské velvyslanectví v České republice.
Ri4Power Form 2-4 je modulární nízkonapěťové zařízení, stavebnicový systém umožňující vnitřní oddělování / rozčleňování jednotlivých částí nízkonapěťových rozváděčů dle IEC 60439-1. Dle způsobů oddělování vnitřních částí (přípojnice, aktivní prvky, připojovací svorky atd.) se systém dělí do tzv. forem 1-4. Typově odzkoušený nízkonapěťový systém do 1 600 A se používá jak v rozvodech energie tak u řídících systémů. Důvodem pro použití takovýchto systémů jsou požadavky na větší bezpečnost, ochranu zdraví a života.
Rittal již tradičně nabízí všestranně použitelný systém skládající se ze standardních komponentů jako jsou modulární skříně TS8, přípojnicový systém RiLine a bohaté příslušenství.
www.rittal.cz
Odolný přepínač C300 umožňuje spolehlivý provoz, ovládání sítí a rozšiřitelnost, kterou vyžadují IT manažeři k zajištění toho, aby jejich sítě byly strategickým přínosem. Zařízení C300 je prvním průmyslovým přepínačem účelově vytvořeným pro náročné prostředí od středně velkých datových center po rozvaděče, který je dostatečně odolný na to, aby dokázal podporovat aktuální, nejdůležitější podnikové aplikace. "Série E umožňuje strategický výkon sítí, který potřebujeme k podpoře nových aplikací," řekl Cyrus Mohit, manažer datového centra operací společnosti eHarmony. "Díky přepínači C300 můžeme rozšířit funkce a spolehlivost modulárního softwaru Force10 a rychlosti výkonu pro zálohování a infrastrukturu řízení." Díky soustavnému vývoji aplikací a potřeby nových, je nezbytné, aby sítě - od datových center po rozvaděče - byly flexibilní a dokázaly reagovat na měnící se požadavky firem.
Jako důkaz svého prvenství ve vývoji počítačových řešení pro zapojení v extrémních podmínkách včera společnost GE Fanuc Embedded Systems představila jednodeskový počítač IMPCC2 3U CompactPCI (SBC) a multifunkční přenosovou kartu PMC - nejnovější produkty skupiny PowerPact 3. Produkt IMPCC2 je nabízen v pěti úrovních odolnosti s chlazením vzduchem a vedením a je charakterizován ztrátou energie v hodnotě pouhých 5 wattů, což je výrazně méně než u srovnatelných produktů. Produkt je velice flexibilní a může být využit u celé řady aplikací od vestavěných počítačů s jednoduchým slotem až po přenosové karty 'dumb' s funkcemi I/O.
Neternity(TM) RM921 je gigabitový 2/3+ vrstvý síťový přepínač s podporou IPv6 6U VME, který se dodává buď s 12 pinovým konektorem (1 slotové řešení) nebo 24 pinovým konektorem (2 slotové řešení). Tyto přepínače také podporují protokol IPv4. Jednotlivé porty mohou být použity pro přenos
signálu měděným vodičem nebo optickými kabely, v závislosti na nastavení. Na přání lze rovněž dokoupit porty 100BaseFX pro podporu rozhraní 100BaseFX a Gigabit Ethernet na jedné síťové kartě, což usnadňuje organizacím přechod ze 100 Mbitových aplikací na 1 000 Mbitové aplikace. Rovněž je k verze pro průmyslové nasazení.