Vodní elektrárny Skupiny ČEZ, které provozuje firma ČEZ Obnovitelné zdroje, za loňský rok vyrobily téměř 208 milionů kWh elektřiny. V meziročním porovnání to je růst na dvojnásobek. Podařilo se to zejména díky technickým zlepšením a získání elektrárny Střekov. ČEZ Obnovitelné zdroje provozuje dvacet malých a jednu velkou vodní elektrárnu.
„V malým vodních elektrárnách do 10 MW výkonu je stále potenciál pro růst, a to jak výstavbou nových, tak zlepšováním parametrů stávajících. Díky investicím do úprav zařízení do roku 2010 získáme celkem 6,5 % instalovaného výkonu navíc,“ řekl Josef Sedlák, generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje.
Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje zvítězila v tendru na výstavbu větrného parku u obce Stříbro na Tachovsku. Během čtyř let by zde mělo vyrůst 13 větrných elektráren s celkovým instalovaným výkonem 26 MW. V současnosti již má společnost ČEZ Obnovitelné zdroje souhlasy pro výstavbu čtyř desítek větrných elektráren.
Společnost Micrel Inc., (Nasdaq: MCRL), přední výrobce v oboru analogových, komunikačních a ethernetových řešení integrovaných obvodů s velkou šířkou pásma, dnes uvedla řadu malých, vysoce výkonných lineárních regulátorů s velmi nízkým poklesem napětí (ULDO(TM)), silným potlačením vlivu změn
napájecího napětí (PSRR) a vstupním napětí až 1,6 V, která je určena pro vysoce efektivní přenosné přístroje, jako jsou mobilní telefony, PDA, přenosné mediaplayery (PMP), GPS a jiné přenosné přístroje. Zařízení MIC5308-IC je v současné době k dostání ve větších množstvích za cenu od 0,49 USD (při odběru po 1000 kusech).
Společnost Philips & Lite-On Digital Solutions (PLDS) dnes představila novou externí optickou mechaniku Lite-On – EZ-DUB: DX-20A4PU. EZ-DUB je velmi ceněným prvkem, který Lite-On představil již na předcházejících DVD-RW mechanikách. Jedná se o dva extra spínače na vrchní části mechaniky – DUB and FILE, které mohou sloužit zejména jako tzv. zkratka pro 2 nejběžnější funkce – duplikace disku (DUB) a zálohování dokumentů (FILE). Funkci lze aktivovat jednoduchým stisknutím spínače na vrchní části mechaniky. EZ-DUB tak nabízí promptnost při vypalování a redukuje tak užívání komplikovaného softwaru.
Gaz de France, jedna z nejvýznamnějších evropských energetických společností, si pro novou 430MW elektrárnu, jež se začala stavět v Bretani, vybrala nové turbíny třídy F, které pro elektrárny s kombinovaným cyklem dodává společnost GE Energy. Podle smlouvy v hodnotě zhruba 250 milionů EUR dodá GE do francouzské elektrárny plynovou turbínu-generátor Frame 9FB a párovou turbínu typu 109A HEAT. Elektrárna se bude nacházet v okrese Montoir de Bretagne na břehu řeky Loiry.
Společnost GE Energy dodá 19 svých větrných turbín 2.5xl společnosti E.ON Energy Projects GmbH (EEP) pro nové projekty v Polsku. EEP v současné době realizuje v Polsku několik projektů větrných elektráren, kde chce fungovat jako nezávislý výrobce elektřiny. Budou to první projekty v Polsku, v nichž bude použita nová technologie větrných turbín 2.5xl společnosti GE Energy. Po dokončení instalace v prosinci 2008, jak je v tuto chvíli plánováno, přidá 19 větrných turbín do distribuční sítě v Polsku 47,5 megawattu větrné kapacity.
„Tato aktivita dokládá rostoucí zájem Polska o čistou, větrem tvořenou elektřinu, která může zemi pomoci splnit vytyčené cíle pro obnovitelnou energii,“ řekl Vic Abate, prezident společnosti GE Energy pro technologie obnovitelných zdrojů energie. „GE má se spolehlivou technologií zdokonalených větrných turbín 2.5xl výborné předpoklady pro realizaci tohoto projektu.“
Šest Amerických obchodních komor (AmCham) ze středo a východoevropských zemí včetně Maďarska, České republiky, Polska, Slovenské republiky, Ukrajiny a také AmCham EU, podporovaných školou CEU Business School a Regionálním environmentálním centrem, společně pořádají 12. října 2007 v Budapešti First Regional Energy Forum (První regionální energetické fórum). GE, globální společnost s rozsáhlými aktivitami v regionu (25 000 zaměstnanců), iniciovala dialog s mnoha zúčastněnými stranami, aby povzbudila jednotný přístup k tolik potřebné energetické strategii pro střední a východní Evropu a podpořila konkurenceschopnost tohoto regionu.
„Model vývoje a kadence společnosti Intel představují prediktivní, efektivní a účinný způsob, jak připravovat nové produkty a směrovat vývoj počítačové technologie ve vytrvalé snaze následovat principy Mooreova zákona,“ uvedl Pat Gelsinger, senior viceprezident a generální ředitel Digital Enterprise Group společnosti Intel. „Kromě procesorů se Intel zaměřuje na energetickou úspornost prostřednictvím lépe navržených High-k tranzistorů na bázi hafnia. Stejnou měrou se zabýváme vylepšováním úrovně systémové architektury, což vede k nižším nárokům počítačů na energii.“
Společnost Intel představila čtyřjádrové procesory vytvořené speciálně pro víceprocesorové (tzv. multi-processor – MP) servery, na nichž se provozují aplikace vyžadující bezkonkurenční výkon, spolehlivost a škálovatelnost. Takové aplikace se zpravidla používají ve virtualizovaném prostředí a slouží ke konsolidaci serverů, provozování databází, podnikových systémů a analýze dat prostřednictvím metod business intelligence.