07 Prosinec 2009

V úterý 8.12.2009 se v Bukovci na Domažlicku slavnostně otevírá zemědělská bioplynová stanice, kterou pro firmu Puclická a.s. postavila společnost Bioplyn CS. V souvislosti s otevřením pořádá České sdružení pro biomasu CZ Biom pro zemědělce praktický workshop spojený s prohlídkou této stanice. V rámci workshopu se zemědělci dozví, jak využít výstup z bioplynové stanice (BP) pro hnojení, jak tato zařízení provozovat a jaká je jejich ekonomika. Dále budou poskytnuty informace o postupu banky při financování a jak je možné získat dotace z evropských fondů pro stavbu. Důležitým tématem také budou připravované změny legislativy pro obnovitelné zdroje energie. Workshop je tedy zaměřen velmi prakticky na otázky související s přípravou a provozem bioplynových stanic.

Bukovecká bioplynová stanice je v řadě již 10. zařízení, které v Plzeňském kraji stojí. Podle údajů CZ Biomu je nejvíce bioplynových stanic na jižní Moravě (15). Nejhůře je na tom Liberecký, Karlovarský a Ústecký kraj. Podle ing. Tomáše Dvořáčka, jednatele společnosti Bioplyn CS a vedoucího bioplynové sekce CZ Biom, je toto pravděpodobně dáno klimatickými a morfologickými podmínkami (vyšší nadmořská výška, svažité terény a chladnější podnebí). Nicméně i v těchto oblastech lze pro výrobu bioplynu využívat např. vysoké podíly travních senáží, dodává pan Dvořáček.

První zemědělské bioplynové stanice vznikaly v Čechách již v 80. letech minulého století a byly zaměřeny především na zpracování statkových hnojiv (např. kejda). K podstatnějšímu rozvoji dochází cca. od roku 2005, což souvisí se vstupem ČR do Evropské unie a s možností jejich spolufinancování. Tyto moderní typy stanic se již zaměřovaly na zpracování především cíleně pěstované biomasy, jako je např. kukuřice. Významným faktorem, který také pozitivně ovlivnil rozvoj BP, bylo zlepšení podmínek výkupu elektrické energie z obnovitelných zdrojů. K největšímu stavebnímu boomu bioplynových stanic dochází cca. v posledních 3 letech. V současné době eviduje CZ Biom více než 80 BS na našem území. Na stránkách CZ Biom můžete najít demonstrativní mapu jejich rozmístění: http://biom.cz/cz/produkty-a-sluzby/bioplynove-stanice.

Většina bioplynových stanic na našem území využívá německou a rakouskou technologii, což souvisí s daleko větší zkušeností těchto zemí s výstavbou a provozem těchto zařízení.

Jsou to právě bioplynové stanice, které vyrábí teplo a elektrickou energii bez produkce emisí CO2 a mohou být jedním z nástrojů, jak dosáhnout snížení emisí, o kterém v těchto dnech diskutují představitelé světových špiček v Kodani.

Počet bioplynových stanic v Čechách

Plzeňský kraj 10
Karlovarský kraj 2
Budějovický kraj 11
Jihlavský kraj 11
Středočeský kraj 10
Ústecký kraj 2
Liberecký kraj 0
Pardubický kraj 9
Královéhradecký kraj 4
Ostravský kraj 5
Olomoucký kraj 4
Brněnský kraj 10
Zlínský kraj 5
Celkem 83

Zdroj: CZ Biom

Program workshopu můžete najít zde.