26 Březen 2010

Rozhodnutí distribučních společností zastavit vydávání „povolenek“, tedy povolení k připojení solárních elektráren do distribuční sítě, začíná mít tvrdé důsledky pro firmy působící v oboru. Především menší společnosti tak dnes stojí před problémem propouštění zaměstnanců a řešením finančních ztrát. Firma IT serve, která instaluje solární elektrárny pro společnost Conergy – patřící ke světové fotovoltaické špičce, již kvůli této situaci přišla o práci pro některé své zaměstnance. Krok distributorů považuje za neoprávněný zásah do tržního fungování daného oboru a rozhodla se bránit legislativní cestou.  

Komplikovaná situace však podle Aleše Spáčila, jednatele společnosti Conergy, nemusela vůbec nastat. „Společnost ČEPS, která zastavení povolenek iniciovala, měla od přijetí energetického zákona počítajícího s rozvojem fotovoltaiky a obnovitelných zdrojů energie vůbec 7 let na vyřešení dostatečné kapacity distribuční sítě. Navíc tak zásadní reakce distribučních společností bez stanovení pravidel pro vyřešení současného stavu, bez deklarování konkrétních termínů a opatření povede namísto k rozumné regulaci spekulativních projektů pouze k naprostému utlumení oboru,“ vysvětluje Spáčil.

Dopady zastavení vydávání povolení k připojení fotovoltaických elektráren do distribuční sítě již dnes počítá společnost IT serve ve statisících. „Zastavením povolenek jsme dosud přišli přibližně o 600 tisíc korun. Pokud nebude jejich vydávání obnoveno do května, odhadujeme ztrátu až na 3 miliony korun,“ vypočítává jednatel společnosti Karel Zemene a dodává, že reakce distribučních společností v tomto plošném měřítku je podle jeho názoru naprosto nesmyslná. „Postiženy jsou totiž i projekty, které by veškerou vyrobenou energii spotřebovaly pro svůj provoz a do distribuční sítě by tak nic nedodávaly. Například brněnská společnost, která je naším zákazníkem, má zájem o připojení solární elektrárny o výkonu 30 kWp na střeše svých kancelářských prostor. Navíc je napojena k soukromé trafostanici, která není ve vlastnictví E.ON a tudíž by se veškerá vyrobená energie spotřebovala i o víkendech v rámci areálu. Vzhledem k tomu, že využitím solární energií by tato společnost snížila odběr energie z veřejné distribuční sítě a zastavením vydávání povolení to nebude možné realizovat, jedná se z mého pohledu o nezákonné monopolní chování,“ míní Zemene.

Společnost IT serve se proto rozhodla právně bránit. K Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže podala podnět k prošetření monopolního chování energetických společností, dále stížnost na chování společnosti E.ON Distribuce u Energetického regulačního úřadu a k E.ON Distribuce stížnost na postup při vyřizování žádosti o připojení obnovitelného zdroje energie. Společnost zároveň podala žalobu na společnost E.ON Distribuce o ušlý zisk. „Nedojde-li k brzkému korektnímu vydávání povolenek, podáme kvůli ušlému zisku i další žaloby. Ztráta, kterou nám zásah distribučních firem způsobí se totiž zvýší ještě o vydání za proběhlá školení zaměstnanců, speciální pracovní vybavení a prostředky vázané v komponentech, které máme skladem. Již dnes tratíme navíc 8 tisíc korun měsíčně za překlenovací úvěr, který jsme si kvůli současné situaci v oboru museli vzít. Zároveň přijdeme o práci pro všech 9 lidí, kteří u nás fotovoltaiku dělají,“ obává se Zemene, pro jehož firmu díky širšímu záběru činnosti není opatření distribučních firem likvidační. „Mnohem hůře jsou na tom malé společnosti, které vsadily pouze na fotovoltaiku. V jejich případě se už jedná o samotnou existenci firmy,“ uzavírá Zemene.