Velký nedostatek komponentů trápí české producenty solární energie. Rádi by stavěli nové sluneční elektrárny, nemají však z čeho. Dodavatelé fotovoltaických systémů upřednostňují zásobování německého trhu, světové solární velmoci. Ostatní státy EU přicházejí na řadu až po pokrytí objednávek západních sousedů.
Přední čeští odborníci na fotovoltaiku se počátkem letošního května obrátili na Evropskou komisi s žádostí o posouzení vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu o stanovení minimální účinnosti užití energie při výrobě elektřiny a tepla. Ta stanoví účinnost nově instalovaných článků na 22 %, což odborníci z Česka i Evropy považují za likvidační krok vedoucí k dalšímu útlumu ekologických obnovitelných zdrojů.
Počet domácností, které si pořizují vlastní solární elektrárnu, se každoročně zvyšuje, i když v českých podmínkách nelze na provozu solární elektrárny vydělat tak velké peníze jako ve „slunečnějších“ státech. Faktem však zůstává, že tato investice se podle odborníků stále vyplatí. Hlavně u stavby velkých solárních elektráren, na něžlze získat dotace z Evropské unie.
Zřízení domácí solární elektrárny není nic těžkého. Přečtěte si, kdy se domácí fotovoltaická elektrárna vyplatí a kdy se vám peníze vrátí.
V královéhradecké akciové společnosti Trafo CZ, která je největším českým výrobcem distribučních transformátorů, se školili Palestinští energetici. Česká republika se tak v rámci rozvojové pomoci finančně podílí prostřednictvím České rozvojové agentury na výstavbě opravny transformátorů v Palestině, pro kterou je potřeba vyškolit tamní specialisty. Výstavba opravny začala v polovině roku 2009 a otevřena by měla být ve třetím čtvrtletí 2010. Jedná se o jeden z největších současných českých zahraničních projektů v rámci rozvojové pomoci za 2 miliony dolarů.
Server Lidovky.cz informoval, že aktuálně připravovaná novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů zruší od nového roku výkupní ceny a zelené bonusy pro energii z fotovoltaických elektráren umístěných na volných plochách. Podpora by se tak vztahovala jen na fotovoltaické panely umístěné na budovách.
Přední čeští odborníci na fotovoltaiku se v těchto dnech obrací na Evropskou komisi s žádostí o posouzení vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu o stanovení minimální účinnosti užití energie při výrobě elektřiny a tepla. Ta stanoví účinnost nově instalovaných článků na 22 %, což odborníci z Česka i Evropy považují za likvidační krok vedoucí k dalšímu útlumu ekologických obnovitelných zdrojů.
Nová posila ve výrobě elektrické energie z obnovitelných zdrojů – konkrétně ze slunce – vyrůstá v těchto dnech u provozu jihlavské pekárny Lapek. Fotovoltaická elektrárna bude mít výkon 240 kWp a ze dvou třetin je umístěna na jinak těžko využitelné bývalé navážce přiléhající k pekárně. Zbývající třetina solárních panelů je instalována přímo na budově provozu.
Zdravé město Kopřivnice se zapojilo do mezinárodní kampaně Display. Jejím hlavním cílem je prostřednictvím jednoduchých a srozumitelných štítků informovat o energetické náročnosti veřejných budov, a přimět tím širokou veřejnost k zamyšlení nad vlastní spotřebou energie a jejím dopadem na klimatické změny. Jako první budou oštítkovány dvě z místních základních škol - ZŠ 17. listopadu a ZŠ Alšova.
V roce 2009 se firma DEL a.s. podílela ve spolupráci s těžkým strojírenstvím TS Plzeň na rozsáhlé rekonstrukci kovacího lisu Pahnke 113MN pro firmu Creusot Forge ve střední části Francie, který se vyznačuje schopností vyrábět specifické výkovky a vyniká vysokou přesností vyráběných dílů.