Společnost Siemens neustále rozšiřuje nabídku produktů pro automatizaci, a to i ve skupině distribuovaných periferních jednotek Simatic ET 200 (vzdálené IO), jež nacházejí společně se standardem Profinet a procesní sběrnicí Profibus široké uplatnění v moderních řídicích systémech. Cílem tohoto článku je zejména představení vybraných nových modulů pro stanice ET 200.
Češi jsou podle průzkumu agentury STEM/MARK velcí zastánci ekologie. Tři čtvrtiny lidí si myslí, že by Česká republika měla v budoucnu přednostně při výrobě energie využívat obnovitelné zdroje, jen čtvrtina se přiklání k uhlí, plynu a jaderné energii. Mezi ekologickými zdroji vede s přehledem solární energie, jíž fandí 34 % lidí. Následují vodní zdroje (19 %) a větrné elektrárny (16 %), nejméně ohlasů vzbuzuje zatím nepříliš známá geotermální energie (5 %).
Úsporné polovodičové LED světelné zdroje představují již skutečnou alternativu ke klasickým technologiím. Řada LEDvance svítidel typu „downlight“ udává směr nových trendů ideálních energeticky úsporných náhrad halogenových žárovek a kompaktních zářivek. K jejich hlavním přednostem patří krátká doba návratnosti investice, snadná montáž a estetické provedení. Pro montáž pásového osvětlení o délce až 20 metrů se skvěle hodí úzké diodové svítidlo LEDvance Polybar.
Již 10 let Unicorn Systems ve spolupráci s odborníky ze společnosti ČEPS vyvíjí a provozuje informační systém Damas, který úspěšně slouží právě společnosti ČEPS, provozovateli české elektroenergetické přenosové soustavy.
České "zelené kotle" na výrobu tepla a elektřiny budou mít do jednoho až dvou let problémy s nedostatkem dřevní biomasy, tedy odpadem z lesů a pil. Současné teplárny a kotelny jí spálí ročně 860 000 tun. V ČR je ještě k dispozici 600 000 až 700 000 tun, které nebudou stačit ani na rozpracované projekty dalších ekologických zdrojů. ČTK to řekl šéf Teplárenského sdružení ČR a ředitel Tepláren Brno Alexej Nováček.
Česká pobočka skupiny Conergy, která patří k lídrům světové fotovoltaiky, získala zakázku na realizaci velkého fotovoltaického parku o velikosti 1,1 MWp nedaleko Loun. Prvně tu v rámci České republiky bude také použita nová technologie pocházející z dílny Conergy.
V prvním čtvrtletí roku 2009 vyrobila společnost ČEZ Obnovitelné zdroje v malých vodních elektrárnách více než 62 milionů kWh elektřiny, což znamená pokrytí spotřeby více než 70 tisíc domácností. Pozitivně se přitom projevily komplexní rekonstrukce elektráren, které znamenají zvyšování účinnosti zdrojů.