Fotovoltaické panely už netřeba umísťovat jen na střechy s předepsaným sklonem a namířené nejlépe na jih. Revoluční novinku– fotovoltaické moduly společnosti Schüco lze kotvit i na svislé plochy na všechny světové strany a vytvářet z nich architektonicky zajímavé fasádní a okenní systémy.
Společnost Alstom získala objednávku v hodnotě přes 200 miliónů EUR od společnosti Scottish Power Renewables (SPR), dceřinné společnosti španělské energetické skupiny Iberdrola Renovables, na výstavbu rozšíření výkonu větrné elektrárny Whitelee ve Skotsku o 217 MW. Na základě uzavřené smlouvy nainstaluje společnost Alstom celkově 69 větrných turbín ECO 100, z nichž každá disponuje výkonem 3 MW, a šest větrných turbín ECO 7 A s jednotkovým výkonem 1,67 MW, jejichž provoz má být plně spuštěn v květnu roku 2012. Smlouva zahrnuje dodávku, přepravu, instalaci, uvedení do provozu a zajištění provozních a údržbářských úkonů.
– Nová technologie spoří 20% energie a podstatně snižuje spotřebu rozpouštědel
– Klíčové řešení výroby elektrické energie z uhlí, které nenarušuje klima
Společnosti RWE, Linde a BASF již od roku 2009 testují novou technologii odlučování oxidu uhličitého (CO2) z kouřových zplodin v pilotním projektu v elektrárně společnosti RWE v Niederaussemu poblíž Kolína nad Rýnem. V současné době jsou již k dispozici výsledky praktických zkoušek: v porovnání s běžně využívanými postupy dokáže nová technologie zachycující CO2 pomocí nových chemických rozpouštědel snížit spotřebu energie potřebné k odlučování přibližně o 20%. Nová rozpouštědla rovněž jednoznačně vykazují lepší stabilitu ve srovnání s kyslíkem, což vede k jejich podstatně nižší spotřebě.
Tuzemské plynárenské firmy nezmění domácnostem ceny plynu pro poslední čtvrtletí letošního roku. Dominantní dodavatel RWE Transgas uvedl, že se tak rozhodl díky silné koruně, která cenu plynu pomohla stabilizovat. Zachování cen na stejné úrovni oznámili bez dalších podrobností také další dodavatelé E.ON a Pražská plynárenská.
Evropská komise se rozhodla zakázat prodej zvláště energeticky náročných žárovek pro domácí použití. Uplatňování zákazu bude probíhat v několika fázích, a to až do roku 2016. Díky osmiletému přechodnému období bude zajištěna dostupnost vysoce kvalitních úsporných zářivek, které staré klasické žárovky plně nahradí, a to ve všech stávajících aplikacích, způsobech uchycení, tvarech a wattových výkonech. Není tedy žádný důvod k obavám. Nová směrnice je dobrou zprávou pro životní prostředí, ale také pro Vás, jako spotřebitele – energeticky úsporné zářivky šetří peníze, elektřinu a omezují produkci oxidu uhličitého. Již dnes je k dispozici široká škála úsporných zářivek značky OSRAM, ze které si každý jistě vybere. Ačkoli je pořizovací cena těchto zářivek vyšší, nemusíte se znepokojovat. Pořizovací cena energeticky úsporné zářivky se spotřebiteli obvykle vrátí již během prvního roku používání. Poté již jen bude šetřit Vaše peníze.
Nový fotovoltaický park o velikosti 1,1 MWp byl v polovině srpna zkolaudován nedaleko Loun. V Čechách se jedná o první solární elektrárnu této velikosti, kde jsou použity pouze prvky z dílny společnosti Conergy, která patří v oblasti integrovaných solárních systémů ke světovým lídrům. Použita zde byla nová technologie z dílny této společnosti, která zakázku v hodnotě přesahující 72 milionů korun coby generální dodavatel realizovala. Výstavba solární elektrárny rozkládající se na ploše 24 000 m2 trvala pouhé tři měsíce. Nyní se čeká na její připojení do veřejné distribuční sítě, do provozu by tak měla být uvedena v nejbližší době.
Velký nedostatek komponentů trápí české producenty solární energie. Rádi by stavěli nové sluneční elektrárny, nemají však z čeho. Dodavatelé fotovoltaických systémů upřednostňují zásobování německého trhu, světové solární velmoci. Ostatní státy EU přicházejí na řadu až po pokrytí objednávek západních sousedů.
Přední čeští odborníci na fotovoltaiku se počátkem letošního května obrátili na Evropskou komisi s žádostí o posouzení vyhlášky Ministerstva průmyslu a obchodu o stanovení minimální účinnosti užití energie při výrobě elektřiny a tepla. Ta stanoví účinnost nově instalovaných článků na 22 %, což odborníci z Česka i Evropy považují za likvidační krok vedoucí k dalšímu útlumu ekologických obnovitelných zdrojů.
Počet domácností, které si pořizují vlastní solární elektrárnu, se každoročně zvyšuje, i když v českých podmínkách nelze na provozu solární elektrárny vydělat tak velké peníze jako ve „slunečnějších“ státech. Faktem však zůstává, že tato investice se podle odborníků stále vyplatí. Hlavně u stavby velkých solárních elektráren, na něžlze získat dotace z Evropské unie.
Zřízení domácí solární elektrárny není nic těžkého. Přečtěte si, kdy se domácí fotovoltaická elektrárna vyplatí a kdy se vám peníze vrátí.