03 Březen 2011

Pořízení nové míchací linky s hydraulickým pohonem v rakouském gumárenském závodě koncernu Kraiburg, umožnilo splnění požadavku na zkvalitnění vyráběné směsi a současně snížení energetických nároků.

V rakouském závodě se vyrábí kaučukové směsi pro pneumatikářský průmysl a profilové běhounové pásy pro protektorování pneumatik. V loňském roce rozhodlo vedení společnosti o rozšíření míchací kapacity o pátou míchací linku. Jedním z hlavních cílů byl požadavek snížení nákladů, možnost míchaní nových směsí a u stávajících směsí docílit zvýšení produktivity při použití široké škály stávajících vstupních surovin.
U hnětiče padlo rozhodnutí na firmu Harburg-Freudenberger (typ GK320 E). Jedná se o hnětič, kde je kladen požadavek na synchronizaci obou hnětadel, tzv. Intermix. Pro rozhodnutí o výběru hnětiče a pohonů se firma obrátila na společnost Hägglunds Drives. Na základě dobrých zkušeností s pohony Hägglunds, instalovanými na jejich gumárenských dvouválcích od roku 1992, padlo pochopitelně rozhodnutí na použití těchto pohonů i u nové míchací linky. Dalším důvodem byla ze strany pana Manfreda Achleitnera – technického ředitele společnosti, spolupráce s již známým partnerem, který dokáže komplexně vyřešit stávající požadavek a protože se jedná o novou technologii i případné řešení možných problémů. Svou roli sehrál i požadavek na menší zástavbový prostor a snížení odběru proudu.

 

Pohony od Hägglunds
Pro tento koncept byly vybrány dva pohony Hägglunds typu CBP840-680, každý pro jeden rotor, které jsou mechanicky spojené přes synchronizační převodovku. Hnací agregát byl zvolen koncept Gemini s instalovaným výkonem 1600 kW(4 × 400 kW).
Hnětič je instalován v mezipatře. Díky přímé instalaci pohonů na zařízení bez nutnosti jakýchkoliv základů ve srovnání s klasickým pohonem, bylo ušetřeno zástavbové místo, a tím i náklady na velikost a masivnost mezipatra. Protože u hydromotorů není nutné umístění hydraulického agregátu, byl agregát umístěn až v přízemí. Ve srovnání s klasickým elektromechanickým pohonem je spotřeba energie výrazně nižší, důvodem je použití čtyř menších elektromotorů místo dvou 600 kW. Rozběh elektromotorů a samotného zařízení probíhá bez zátěže, což výrazně snižuje požadavek na energii a startovací odběr proudu v síti.
Pochopitelně systém umožňuje využití jen potřebného instalovaného elektrického výkonu. V případě požadavku pro určitou směs jen na 75 % celkového výkonu, je možné použití jen tří místo čtyř elektromotorů. „Největší výhodu použitím tohoto pohonného systému vidíme v nárůstu efektivity v závislosti na požadavku požadovaného výkonu pro jednotlivé míchané směsi a současně snížení nároků na spotřebu energie“, vysvětluje pan Achleitner nový koncept zvolené technologie zařízení.

 

První nové směsi
Jedním z kritérií pro pohonný systém byl požadavek dalšího vývoje nových směsí a zlepšení stávající kvality míchaných směsí. Předpokladem pro uvedený požadavek je odpovídající řídicí systém umožňující změny v míchacím procesu.
Nová míchací linka je v provozu od srpna 2008. Společně s ostatními společnostmi v rámci koncernu Kraiburg byla vyvinuta nová směs. Toto by s použitím stávající technologie nebylo možné v tak krátké době.
Už v prvních měsících po uvedení zařízení do plného provozu se potvrdilo očekávání a splnění požadavku. Další možností je případné zkrácení času míchaní jednotlivých dávek kaučukových směsí.Pochopitelně to představuje další zvýšení produktivity.

 

www.boschrexroth.cz