Ceny energií jsou jedním z hlavních faktorů ovlivňujících výběr budoucího bydlení. Jejich role je obzvláště patrná při výstavbě rodinných domů. Odráží se nejen na volbě celkového systému vytápění, zvoleného média, ale zejména na výběru materiálu, z něhož bude dům postaven. Energetický štítek, který udává spotřebu energie, dnes přitom nemají jen elektrospotřebiče ale i domy. V případě programu POROTHERM DŮM Wienerberger lze získat informace o energetické náročnosti obálky budovy u všech jedenácti vlastních typových domů tohoto programu.
Prokličkovat složitým systémem technických informací a vybrat vhodné materiály pro stavbu bývá pro běžného stavebníka velmi náročné. Správnou volbou jednotlivých stavebních prvků je však možné náklady za energie na topení významně a především dlouhodobě ušetřit. Jak to zvládnout a nemuset trávit dlouhé hodiny nad stavebními tabulkami? Stavebníkům, kteří si plánují pořídit bydlení z POROTHERMU, nabízí významnou pomoc Katalog programu výstavby rodinných domů POROTHERM DŮM 08/09.
Energetický štítek obálky budovy
Energetický štítek klasifikuje budovy do sedmi kategorií od A (velmi úsporné) až po G (mimořádně nehospodárné). Za vyhovující jsou přitom považovány stavby v kategoriích A až C (s podkategoriemi C1 – budova vyhovuje doporučené úrovni – a C2 – budova vyhovuje požadované úrovni).
Vlastní typové domy programu POROTHERM DŮM, kterých je v Katalogu hned jedenáct, jsou vybaveny energetickými štítky obálky budovy vypočítanými vždy přesně dle typu projektu a použitého druhu cihel POROTHERM. V rámci zveřejněných hodnot jsou přitom zohledněny všechny konstrukce, které se na této obálce (celé vnější ploše domu – zdivu, oknech, dveřích, střeše, podlaze) podílejí.
Hodnoty B nebo C1
Obálky budovy u vlastních typových domů programu POROTHERM DŮM dosahují dle jednotlivých projektů hodnot B - úsporné- nebo C1 – vyhovující doporučené úrovni.
Pro větší přehlednost jsou u štítků znázorněny procentuální hodnoty prostupu tepla zdivem a roční náklady potřebné na vytápění celého domu. Výpočty vycházejí z roční spotřeby tepla při uvažované venkovní teplotě –15 °C v zimním období a jsou provedeny na základě spotřeby zemního plynu (dle ceníku platného od 1.1. 2008). U domů s projektovanou krbovou vložkou bylo navíc uvažováno o jejím příležitostném využití, a to s maximální spotřebou 5 plnometrů dřeva ročně.
On-line kalkulačka pro typové i individuální projekty
Pro stavebníky, kteří se rozhodnou pro výstavbu domu z jiného materiálu, než jaký je uvažován v projektu, je určen POROmetr. Speciální on-line kalkulačka na www.POROmetr.cz umožňuje po zadání typu domu, zvolení druhu materiálu a velikosti plochy vnějších stěn domu, a to bez plochy oken a dveří, snadno zjistit náklady na vytápění a poskytne také přehled o vlastní energetické náročnosti domu.
Výhodou tohoto on-line nástroje jsou vždy aktuální údaje o cenách plynu, který je uvažován jako medium pro vytápění v klasickém kotli na zemní plyn. Kromě typových projektů má navíc stavebník možnost si vypočítat náklady na vytápění i u zcela individuálních domů (přízemní dům a dům s podkrovím). I zde si přitom může vybírat z nabídky materiálu vhodného pro obvodovou stěnu.
Dobrým tipem pro stavebníky, kteří by rádi na topení uspořili více než je na štítcích uvedeno, je například výstavba ze speciálních tepelněizolačních bloků POROTHERM Si nebo z nedávné novinky – cihel POROTHERM 36,5 Ti, jež využívají ekologickou tepelnou izolaci perlitem. Jejich „plnění“ přitom probíhá přímo ve výrobě, takže stavebníci mají zaručenou stejně vysokou kvalitu každého výrobku. Díky použité technologii v sobě broušené cihly POROTHERM 36,5 Ti spojují výhody masivního cihlového zdiva a zdiva s tepelnou izolací uvnitř keramického bloku. Životnost stavby je tak stejně vysoká jako v případě klasického cihlového zdiva.
www.porothermDUM.cz