05 Únor 2009

Topení lehkým topným olejem je pohodlný a bezobslužný způsob topení, který je zároveň také ekologický. Topný olej extra lehký (TOEL) má vysokou výhřevnost (42,5 MJ/Kg, 36,13 MJ/litr) a účinnost kotlů spalujících TOEL je až 95 %, což je o 15 % více, než u moderního kotle na uhlí. Tento způsob vytápění není dosud v České republice příliš běžný, je ale z mnoha hledisek rentabilní.

Proč je vytápění lehkým topným olejem výhodné?
Kromě již zmíněné vysoké výhřevnosti je tento způsob vytápění také ekonomický a ekologický. Koncentrace síry v TOEL je jen 0,05 %, takže nyní i do budoucna jeho spalování splňuje náročné limity Evropské Unie. Zplodiny vznikající při vytápění některými jinými palivy vysoko překračují evropské normy a výhledově je čeká zatížení ekologickou daní, což pochopitelně zvýší náklady na většinu dnes poměrně levných způsobů vytápění.

Pořizovací cena topného zařízení na extra lehký topný olej je srovnatelná s pořízením jakéhokoliv jiného topného systému, avšak náklady spojené s jeho údržbou a vytápěním se v současné době ani v dalších letech nebudou výrazně zvyšovat. Zatímco ceny energií vyráběných dodávaných teplárnami a dalšími významnými energetickými společnostmi každoročně rostou, vytápění a energie získávaná pomocí extra lehkého topného oleje kolísá v určitém konstantním rozmezí. Odvíjí se od cen ropy, které jsou v dlouhodobém průměru na stejné úrovni a výkyvy zaznamenáváme pouze v určitém konstantním rozmezí v závislosti na různých ekonomických faktorech. IEA –International Energy Agency zřízená při OECD zjistila, že zásoby ropy jsou dostatečné na dalších 30 - 40 let, bez toho, aby bylo nutné ceny ropy zvyšovat z důvodu jejího deficitu na světových trzích.

V nepředvídatelných případech a náhlých ropných krizích je možné kotel na extralehký topný olej velmi jednoduše a levně převést na jiný typ kapalného paliva, např. na řepkový olej. Srovnatelně cenově výhodné je například vytápění zemním plynem. V současnosti se ale například celoevropsky řeší problém přerušení dodávek plynu z Ruska a obavy, do jaké míry tento fakt ovlivní vytápění v České republice. Firma Thermoil odebírá extra lehký topný olej z více zdrojů v různých státech podle nejnižší aktuální ceny, takže žádné přerušení dodávek paliva nehrozí. Navíc vy do svých nádrží nakupujete většinou palivo na celou topnou sezónu, což mimochodem můžete udělat v době, kdy je jeho cena nízká (viz. pravidelný informační servis Thermoil pro zákazníky). Topení extra lehkým topným olejem se tedy z dlouhodobého hlediska vyplatí tím, že jeho ceny kolísají jen minimálně a náklady na něj jsou tedy víceméně konstantní. Záleží na každé domácnosti, firmě apod., jak si nechá topný systém nastavit, nakolik se bude držet doporučení dodavatele vytápění a paliva samotného a zda si například nechá zpracovat energetický audit, aby mohla dále snížit náklady na vytápění a ohřev teplé vody na nutné minimum.

Jak funguje vytápění na TOEL v praxi?
Topný systém na extra lehký topný olej se kromě kotle skládá také ze sestavy plastových nádrží, ve kterých je TOEL uložen. Tyto nádrže mohou být umístěny jak přímo vedle kotle, tak i v jiné místnosti (sklep, garáž, komora). Průměrná roční spotřeba rodinného domu o rozloze 100-150 metrů čtverečních je 3 000 litrů za rok, přičemž jedna nádrž pojme 1 000 litrů. Montáž kompletního systému nezabere více než 1 pracovní den. Součástí zařízení je také měřič spotřeby, který vás včas upozorní, kdy je třeba olej doplnit. Pak kontaktujete dodavatele a dohodnete si termín zavážky. Ideální je zásobit se vždy na celý rok (nižší náklady na dopravu) a zaplatit částku za topný olej celou, nebo využít možnosti plateb měsíčních. Cena za montáž topného systému závisí na náročnosti klienta, stáří domu či stávajícího topného systému a orientačně se pohybuje mezi 50 000-109 000 Kč včetně DPH. Například u firmy Thermoil si můžete zvolit produkt „Energie bez starostí“ a firma sama „hlídá“ a zajišťuje nutný servis zařízení a výměnu součástek (např. filtr), takže od okamžiku nainstalování jste již opravdu bez starostí.