Britská rozhlasová stanice Virgin Radio bude jako první nabízet posluchačům své vysílání přes 3G mobilní telefony. Rozhlasová stanice ve spolupráci s firmou Sydus bude vysílat na vybraných 2G a vysokorychlostních 3G sítích. Již během tohoto roku budou mít posluchači možnost stáhnout si potřebný software, který bude k dispozici na webových stránkách stanice Virgin. Rozhlasová stanice Radio Virgin bude dostupná pro každého, kdo má mobilní telefon v kapse, říká James Cridland, ředitel nového vysílání Radia Virgin. To nám dovolí oslovit obrovské množství posluchačů a zároveň přizpůsobit vysílání nové generaci posluchačů.
news.bbc.co.uk/2/hi/technology/4324875.stm
Ve středu 16. března v 10 hodin bude otevřena Společná proteomická laboratoř Ústavu analytické chemie a Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR. Novou laboratoř otevře předsedkyně AV ČR Helena Illnerová za účasti primátora města Brna Richarda Svobody, hejtmana Jihomoravského kraje Stanislava Juránka, europoslance Petra Duchoně a starosty MČ Brno-střed Josefa Kameníčka. Nová špičková technologie bude k dispozici dvěma ústavům AV ČR, ale i dalším zejména vědeckým a výzkumným institucím v Brně a okolí.
img src="http://prumysl.ccb.cz/news/images/201ohmori.jpg" align="left" hspace="4" vspace="0" border="1">
Japonská společnost Ohmori Technos Corporation se rozhodla postavit nový výrobní závod v České republice, konkrétně v Brně na Černovické terase. Výroba komponentů pro klimatizace by zde měla být zahájena v příštím roce. Japonská firma zde hodlá investovat přibližně 440 milionů korun na ploše zhruba tří hektarů a předpokládá, že díky této investici vznikne v regionu nejméně 150 nových pracovních míst.
Ohmori Technos Corporation je v Japonsku známou společností v oblasti přesného strojírenství. V současnosti její produkce zahrnuje automobilové komponenty, jako jsou olejové pumpy, převodovky a části klimatizace. Ohmori Technos Corporation je mimo jiné dodavatelem dvou největších japonských automobilek - Mazdy a Nissanu.
www.brnolive.cz
Textilní firma Hybler Semily získala jako první v Česku evropskou ekologickou značku The Flower. Je to evropská obdoba českého označení Ekologicky šetrný výrobek.
zpravy.idnes.cz/bleskovky_sph.asp
Americká Akademie filmových umění a věd ocenila více než čtrnáctileté úsilí německého konstruktéra a podnikatele Horsta Burbully při vývoji teleskopických kamerových jeřábů. Burbulla je majitelem plzeňské firmy Technocrane, která jeřáby vyrábí. "Je to ocenění za vynález a dlouholetý vývoj," řekla Novinkám obchodní zástupkyně firmy Gabriela Vonášková. Teleskopické kamerové jeřáby plzeňské firmy putují v převážné míře na export. "Hlavními zákazníky jsou produkční společnosti a firmy zabývající se pronájmem filmové techniky," sdělila Vonášková. Podle ní byly jeřáby z Technocrane použity například při natáčení koncertu skupiny Lucie. Využití našly i při natáčení hollywoodských velkofilmů Titanic či Matrix.
Technocrane zaměstnává zhruba 60 lidí. Podle Hospodářských novin firma od doby svého vzniku ztrojnásobila roční obrat na loňských 165 miliónů korun. Vyrábí jeřáby v cenách od 160 do 440 tisíc eur. Nejdražší Supertechno 50 stojí i s třídenním školením 444 tisíc eur.
www.novinky.cz
Národní cena Česká hlava bude od letošního roku udělována jako oficiální cena české vlády. Finanční ocenění udělované každoročně českému vědci za mimořádný výsledek dosažený v oblasti výzkumu a vývoje bude činit jeden milion korun. Vyplývá to z unesení, které přijala ve středu 23. února vláda. Laureáta Národní ceny vlády Česká hlava bude vláda jmenovat na základě doporučení Rady pro výzkum a vývoj. "Toto rozhodnutí je úžasnou zprávou a představuje velký průlom," uvedl prezident organizačního výboru projektu Česká hlava Arnošt Lustig. "Vědci tak získávají opravdu prestižní vládní ocenění a navíc tu dochází v rámci našeho projektu k průkopnické spolupráci státního a soukromého sektoru." "Projekt na podporu českých vědců a techniků Česká hlava dostal do čtvrtého ročníku nový impuls a rozhodnutí vlády je pro nás i projevem uznání naší práce," reagoval Václav Marek, ředitel projektu Česká hlava. Podle jeho slov se kritéria pro udělení vládní ceny neliší od stávající praxe a statut bude vyhlášen 1. dubna v rámci ostatních cen Česká hlava. Slavnostní udílení cen proběhne 10. listopadu v průběhu slavnostního galavečera "Slavní slavným" v pražském hotelu Ambassador. www.ceskahlava.cz
Dobrodruh Steve Fossett nastavil další laťku. Jako první dokončil sólový oblet planety Země bez mezipřistání a tankování. Uletěl 37 tisíc kilometrů. Po sedmašedesáti hodinách ve vzduchu přistál v Kansasu, odkud v úterý odstartoval.Fossettův ultralehký stroj GlobalFlyer přistál na letišti v Salině v americkém státě Kansas krátce před devátou hodinou SEČ. Okolo letištní plochy se shromáždily stovky diváků, kteří čekali na jeho přílet. Steve Fossett se stal prvním člověkem, který dokázal sám bez doplnění paliva obletět naši planetu. Aby rekord mohla uznat Mezinárodní letecká federace (FAI), musel Fossett se svým strojem vzlétnout a přistát na stejném letišti. Navíc musí přetnout všechny poledníky a urazit nejméně 36 788 kilometrů, což je délka obratníku Raka. Fosset si tak na své konto připsal další rekord, Zemi už například jako první obletěl v horkovzdušném balonu.
zpravy.idnes.cz/vedatech.asp
Klást hloupé otázky nadělá méně škody než napravovat hloupé chyby.
Kulové kohouty z nerezavějících ocelí s pneumatickým, nebo elektrickým pohonem od Schwer Ventiltechnik se používají všude tam, kde se vyskytují agresivní média a prostředí. Speciální kulové kohouty se osvědčily v mnoha oblastech použití jako velmi spolehlivé a kompaktní uzavírací armatury. Různé typy, jako dvoucestné, tří a čtyřcestné, ve spojení s různými vrtáními koule, se dají podle použití a potřeby libovolně kombinovat. Kulové kohouty nabízí na základě své jednoduché konstrukce rychlé a přesné přestavení.
Naše nízkotlaké kulové kohouty nového typu (až do 63 barů) nabízí především v oblasti automatizace jednoduché, čisté a finančně příznivé řešení díky přímé montáži elektrického nebo pneumatického pohonu na kohout pomocí příruby DIN/ISO 5211. Na základě skutečnosti, že při použití elektrických a pneumatických pohonů může být četnost přestavění kulového kohoutu velmi vysoká, zvolili jsme bezúdržbové utěsnění dříku kulového kohoutu s automatickým nastavením předpětí, které díky kluzné soustavě těsnění z PTFE s přídavným o-kroužkem z elastomeru může docílit téměř vakuové těsnosti.
Kulové kohouty jsou k dispozici s různými možnostmi připojení: vnitřní závit podle DIN/ISO 228, nebo přivařovací provedení podle DIN 3239, právě tak ve dvou nebo trojdílném provedení tělesa.
www.schwer.cz