Badatelé dokázali, že robot může být použit při hledání živých organismů dokonce i v poušti, kde je velmi těžké najít známky života. Skupina vědců vedená Nathalií Cabrol z výzkumného střediska NASA má však v plánu mnohem náročnější projekt, který se má uskutečnit ještě letos. Cílem vědců je vyvinout systém, který bude možno použít při hledání známek života na Marsu.
Tým vědců, včetně vědců z renomovaného Institutu pro automatizaci Univerzity Carnergie Mellon v USA, použil metr vysokého robota pohybujícího se na čtyřech kolech, zvaného Zoe, pro bližší prozkoumání neobývané oblasti uprostřed pouště Atakama v Chille - nejsušším místě na Zemi.
Kvůli simulaci podmínek na Marsu, byl robot ovládán z Pittsburghu. Vědcům nebylo známo, kde přesně robot "přistál", věděli jen, že to bylo někde v "přistávací elipse".
Místo bylo vybráno pouze na základě geologických informací ze satelitních snímků. Stejně jako při přistání na Marsu museli vědci jen ze snímků pořízených robotem zjistit, kde se tulák nachází.
Poté ho vědci navigovali na určené místo. Robot však musel používat svůj software pro plánování vlastní cesty, aby se vyhnul všem překážkám v cestě. Roboti běžně používaní pro objevování Marsu umí urazit dráhu do 317 metrů bez zásahu člověka, ale Zoe ušel sám trať dlouhou 5000 metrů.
Zoe hledal známky života za pomoci fluorescenčních bio-značkovačů. Čtyři k tomuto účelu speciálně vytvořená barviva, každé vydávající konkrétní odstín barvy za přítomnosti různých látek (bílkovin, uhlovodíků, lipidů nebo nukleových kyselin), byla rozstřikována na zem a v případě přítomnosti dané látky byl pozorován krátký záblesk. Slabý záblesk bylo možno pozorovat dokonce i v poledním slunci. Při pořizování snímků pomáhal i vlastní stín tuláka.
Výsledky testu byly příjemným překvapením. Vyhodnocení vzorků v laboratoři potvrdilo všechny výsledky, které získal tulák.
Robot bude do pouště vyslán znovu, ještě v letošním roce a cílem vědců je plně automatizovat celý průběh testu. Tulák si sám vybere místo pro odběr vzorků a i další postup bude zvládat samostatně.
Firma Generi, s.r.o. se zabývá vývojem a výrobou elektrických přístrojů a rozvaděčů do prostředí s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů, par, prachů a výbušnin. Tato prostředí vyžadují speciální konstrukci, aby z bezpečnostního hlediska vyhovovaly náročným pracovním podmínkám.
Pro snadnější a rychlejší orientaci v sortimentu firmy Generi, vydal výrobce další dvě pomůcky. Nejnověji je to pomůcka č.5: "Vstupy do nevýbušných závěrů - všeobecně"
a pomůcka č.6: "Výběr vývodek pro přímý vstup do pevného závěru v prostorách s nebezpečím výbuchu hořlavých plynů a par".
Pro jednodušší orientaci ve výběru zařízení do výbušných prostor byla aktualizována pomůcka č.1: "Výběr zařízení do výbušných prostor - přehled" i pomůcka č.2 "Konstrukce nevýbušných elektrických zařízení - přehled", kde je například vysvětlen význam štítkových údajů na nevýbušných zařízeních.
Zájemci tyto pomůcky mohou získat na stánku firmy GENERI, s.r.o na veletrhu Ampér 2005.
Více se dozvíte na www.generi.cz
Identifikační čipy sloužící jako moderní visačky, chce Čína implantovat pandám pro zjednodušení monitorování celkového počtu těchto ohrožených zvířat. Čip obsahující informace o původu, věku a další důležité údaje týkající se konkrétního zvířete budou trvale umístěny v těle pandy obrovské pomocí podkožního implantátu. Čip má také zabránit příbuzenskému křížení a pomáhat při sledování jedinců, kteří budou ze zajetí vypuštěni zpět do volné přírody. V současnosti má Čína 163 pand žijících v zajetí a 1 590 ve volné přírodě.
Donedávna tuzemské banky placení kartou na internetu nedoporučovaly nebo mu i bránily. Nyní dochází k zásadnímu obratu a banky i obchody začínají své zákazníky vybízet, aby platební karty na internetu používali. "Změna v našem přístupu souvisí s novým, celosvětově standardizovaným procesem placení kartami na internetu s názvem 3D-Secure, který prosazují kartové asociace VISA pod značkou Verified by Visa a MasterCard pod značkou MasterCard SecureCode," vysvětluje Petr Skála, ředitel platebních karet ČSOB. Tato banka vloni v České republice jako první nabídla obchodníkům řešení na standardu 3D-Secure. Dnes je používá už kolem stovky obchodů. Oproti stávajícím způsobům akceptace karet přes internet nabízí nový systém zvýšenou bezpečnost pro držitele karet i obchodníky. Držitel karty zadává číslo své karty až na zabezpečených stránkách platební brány, která je certifikována karetními asociacemi. Komunikace s platební bránou je navíc chráněna protokolem SSL.
Důležité je, ze obchodník se v průběhu platby vůbec nedostane do kontaktu s údaji o platební kartě nakupujícího. Informace putují zabezpečenou cestou mezi serverem banky, u které má obchodník účet, autorizačním centrem, kde se ověří platnost karet a transakcí, a serverem banky, u níž má účet zákazník a která kartu vydala.
Internetových obchodů s logy Verified by Visa a MasterCard SecureCode bude stále přibývat. Mluví pro to výhody pro kupující. Na rozdíl od dobírky je platba kartou bez poplatku a není nutné mít při ní u sebe žádnou hotovost. Ve srovnání s platbou bankovním příkazem je použití karty jednodušší, protože není třeba chodit do banky nebo mít elektronické bankovnictví a kvůli platbě není nutné vyplňovat platební příkaz, ani písemný, či elektronický. Konečně pokud mám nějaký typ kreditní karty, mohu dobře využít její výhody, nepotřebuji si vyřizovat úvěr, splátkový prodej a podobně.
Jak taková platba probíhá, si může každý vyzkoušet na http://www.bezpecnynakup.cz, kde v rámci Března - měsíce internetu spustily APEK a ČSOB ukázkový obchod. ČSOB zde nabízí simulaci různých situací, které mohou nastat při placení, například použití různých druhů karet, ukázky úspěšné i neúspěšné transakce spolu s jejím zdůvodněním. Na závěr nechybí ani možnost zúčastnit se soutěže o řadu hodnotných cen.
Jedním z provozů bítýšského závodu HARTMANN-RICO je pletárna - tedy oficiálně Výroba obinadel - provoz pletárny. Ročně se zde zhotoví přes padesát milionů metrů obinadel! Taková délka by ovinula téměř desetkrát dokola celou zeměkouli!
Prezident republiky Václav Klaus dnes podepsal zákon o elektronických komunikacích a dal tak mimo
jiné zelenou zavedení přenositelnosti telefonních čísel na mobilních telefonech. Lidé si tak budou moci ponechat číslo svého mobilního telefonu, i když změní operátora. O podpisu zákona informoval ředitel tiskového odboru prezidenta Petr Hájek.
S přenositelností však zákazníci mohou počítat až v příštím roce. Zákon totiž nabude účinnosti nejdříve v květnu a operátoři potom budou mít na spuštění služby osmiměsíční přechodné období. ČTK
Pořadatelé světové výstavy Expo 2005 v Japonsku, která bude zahájena 25.3.2005, novinářům odhalili, co bude její hlavní atrakcí: zmrazený mamut pocházející ze sibiřské tundry. Toto obrovské zvíře, staré 18.000 let, je vystaveno ve velkém mrazicím boxu. Ruským a japonským vědcům se podařilo v roce 2002 na severu Sibiře exhumovat netknutou lebku mamuta a jeho přední pravou tlapu. Do Japonska pak přivezli také další ostatky, mezi nimi kly, kosti a kousky srsti.
Kosti, páteř a téměř celá kostra trupu byly uloženy v zemi na břehu jedné řeky. Ostatní části obrovského zvířete pravděpodobně odnesla voda.
www.expo2005.com
První účelově navržený motocykl využívající jako paliva vodíku, by měl být vybaven umělým zvukem motoru kvůli obavám, že jeho tichý provoz může být nebezpečný.
Prototyp motocyklu, jehož cena bude více než $8,300 (L4,500), byl představen v Londýně.
Problémem palivového článku, který neprodukuje žádné škodlivé emise je zcela bezhlučný chod. Jeho velkými příznivci jsou aktivisté bojující proti hluku. Konečně bychom se mohli dočkat motocyklu nevydávajícího obvyklý nesnesitelný řev. Tento nový typ motocyklu by podle výrobce měl být vybaven zařízením, které bude vydávat zvuk na jaký jsme u motorů zvyklí.Tento falešný hluk motoru má za úkol především upozorňovat chodce na přítomnost motocyklu. Zařízení však bude možno vypnout.
Bezemisní motocykly dosahují nejvyšší rychlosti 80 km/h. Motor vydrží běžet bez dobíjení čtyři hodiny a dojezdová vzdálenost je 160 km. Vodní páry představující jediné emise jsou podle konstruktérů tak čisté, že by se daly pít.
news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4353853.stm
Nedělej si starosti s tím, co si o tobě myslí druzí. Ti mají plnou hlavu toho, co si o nich asi myslíš ty.