Nový vrták od Kennametalu pro letecké kompozity s titanovými vrstvami může pracovat s vnitřním přívodem chladicí kapaliny pro rychlejší odvod třísek nebo bez ní. Kennametal uvádí svůj zbrusu nový vrták B55_DAL pro vrtání vrstvených kompozitů CFRP/kovů v rozsahu průměrů 3/16–5/8" (4,763–15,875 mm). Vrták může být aplikován u všech kombinací vrstev: CFRP-Ti-Al stejně jako CFRP-Ti, CFRP-Al a také přímo v Ti nebo Al. Tyto vrtáky mohou pracovat se standardním vnitřním přívodem chladicí kapaliny, minimálním mazáním (MQL) nebo dokonce za sucha.
Zprovozněním nového univerzálního obráběcího centra, které ukončilo úvodní etapu modernizace těžké obrobny, vyvrcholila 19. února návštěva prezidenta Miloše Zemana v akciové společnost ZVVZ GROUP Milevsko. Nová výrobní investice stála víc než 40 milionů korun.
„Moderní technologie zákazníkům zcela garantuje požadovanou kvalitu. Výrazně tím na trhu posílíme naše konkurenční postavení," uvedl Miloslav Mácha, generální ředitel holdingu.
„Především jde o vyšší přesnost obrábění oběžných kol a skříní ventilátorů nebo tlakových uzávěrů pro jaderné elektrárny. Zároveň snížíme náklady, neboť klesnou výrobní časy a tím i pracnost," upřesnil Miloslav Skalický, výrobní ředitel dceřiné firmy ZVVZ MACHINERY. Ta už před časem modernizovala přípravnu materiálu na vstupu do výroby a stroje v lehké obrobně. Nyní se tedy dočkala i obrobna těžká. „Postupná modernizace výrobních technologií je součástí naší strategie," dodal Miloslav Skalický. Nový univerzální stroj je v Jihočeském kraji unikátní, protože nikde jinde nemá podobné zařízení tak velký profil portálu.
Společnost Hypertherm, výrobce plazmových a laserových řezacích systémů a systémů pro řezání vodním paprskem, dnes oznámila uvedení nového plazmového řezacího systému s názvem Powermax30® XP na trh. Tento systém přináší vysoký výkon v přenosném balíčku. Nový systém je o 50 % výkonnější než jeho předchůdce, a přesto jej charakterizuje nízká hmotnost a malé rozměry, což jsou typické rysy systému Powermax30. Jeho dalším typickým prvkem je konstrukce „dva v jednom", díky níž je vhodný pro vysoce výkonné řezání silných kovů i jemné, detailní řezání tenkých kovů s využitím spotřebních dílů FineCut®. Doporučená řezná výška je 10 mm a dělicí výška je 16 mm.
Společnost Renishaw vyvíjí celou řadu nových produktů pro speciální aplikace v leteckém průmyslu. Ke zcela novým produktům patří nové unikátní softwarové nástroje pro měření a výrobu lopatek pro letecké turbíny. Základem systému je 5osý snímací systém REVO®, který získal řadu odborných ocenění. Tento systém využívá software MODUS umožňující programování v DMIS. Nyní je celý systém doplněn o moduly APEXBlade, Modus MPCS a SurfitBlade. APEXBlade umožňuje měřit parametry lopatky unikátním způsobem.
Zhruba před dvaceti lety, po otevření trhů s prudkým nástupem CNC obráběcích strojů a nástrojů s vyměnitelnými břitovými destičkami, se zdálo, že speciálním nástrojům je „odzvoněno" nebo alespoň se bez jejich použití většinou obejdou všechny běžné strojírenské firmy, snad až na firmy zabývající se hromadnou (tedy automobilovou či zbrojařskou) výrobou. Těmto představám přispěla nesmírně široká nabídka nástrojů s vyměnitelnými břitovými destičkami (nejen do té doby běžných nožů a frézovacích hlav, ale i upichovacích a zapichovacích nožů pro vnější, vnitřní i čelní obrábění, závitových nástrojů pro soustružení i frézování, vrtáků a stopkových fréz s destičkami), i levný a mnohdy až dumpingový dovoz poměrně kvalitního a výkonného nářadí (především monolitních vrtáků a stopkových fréz jak z rychlořezné oceli, tak ze slinutého karbidu či cermetů) z dálného východu. Zdálo se, že je takřka neudržitelné v podnicích zachovávat nářaďovny, které se o výrobu a údržbu obráběcích nástrojů staraly.
Hlavní činností společnosti M-MOOS s.r.o. jsou již 20 let generální opravy, modernizace a přestavby obráběcí strojů. Za tuto dobu prošlo dílnou přes 1 000 strojů. Při modernizacích obráběcích strojů se získávají obrovské zkušenosti s konstrukcí strojů, aplikací řídících systému, seřizováním a laděním pohonů, zpracováním PLC a měřením CNC strojů. Zároveň se pořizovalo potřebné a hlavně moderní měřicí zařízení od firmy Renishaw, jako interferometr XL-80 a Ballbar pro měření kruhovitosti. Vzhledem k tomuto technickému zázemí a kvalifikovanému kádru lidí bylo v roce 2007 rozhodnuto založit společnost CZ MOOS TRADING a prostřednictvím této společnosti uvádět na trh nové obráběcí stroje. Dnes firma zastupuje 11 světových výrobců, převážně z Taiwanu. V nabídce najdete 320 obráběcích strojů, které firma dodává nejen po ČR. Páteří prodejního sortimentu jsou především:
Zavedením digitální revoluce před více než deseti lety společnost Fronius ukázala, co všechno je možné s novými nápady a pokrokovou technikou. Nyní nastal čas pro další technologický skok: Díky inteligentní revoluci byly všechny dosud nasbírané zkušenosti a technologické inovace využity u zcela nové platformy svařovacích přístrojů MIG/MAG, kterou společnost Fronius představila na MSV v Brně.
Společnost Fronius ve spolupráci s oddělením technologického vývoje společnosti AUDI AG významně zdokonalila metodu pájení CMT. Nová, patentovaná podoba plynové hubice je zárukou, že metoda CMT Braze+ umožňuje pájet ještě vyšší rychlostí. První aplikace nové metody při konstrukci karosérií ve společnosti AUDI AG dokládají, že při robotizovaném pájení v reálných výrobních podmínkách sériové výroby se dosahuje rychlosti až 3 m/min. Pájený šev je přitom mimořádně plochý a čistý, takže použití metody CMT Braze+ je vhodné zejména tam, kde záleží na optice švu.
Společnost MGM Tábor byla založena v roce 1991. Jedná se o 100% českou společnost. Společnost vyrábí vysoce výkonné a produktivní CNC stroje pro termické dělení kovových materiálů autogenní a plazmovou technologií. CNC pálicí stroje vlastní konstrukce vynikají svojí robustností a vysokou provozní spolehlivostí. Díky průběžné aplikaci vlastních praktických zkušeností a nových poznatků z oboru termického dělení při konstrukci a výrobě nových strojů je zajištěno zachování špičkové technické úrovně vyráběné produkce. Ke kompletaci vyráběných strojů jsou využívány výhradně komponenty od renomovaných producentů. Každý vyrobený stroj prochází před vlastní expedicí ke koncovému uživateli sofistikovaným testovacím procesem sloužícím k odhalení jakýchkoli případných výrobních nedostatků.
Celosvětově podíl víceosých a multifunkčních strojů stoupá zejména vlivem stoupající produkce a sériovosti dílců a také vlivem zvyšující se ceny lidské práce. Snížení nákladů na manipulaci, snížení počtu operátorů strojů, maximální koncentrace operací na jeden stroj, snížení výrobního času to vše představuje nezanedbatelnou úsporu nákladů, které v součtu tvoří nemalé peníze v rozpočtech výrobních podniků. Investice do multifunkčního stroje, která se tedy z počátku může zdát velmi nákladnou, je vzhledem k uvedeným aspektům navrácena rychle zpět.
Společnost DATRON AG která je kromě jiného předním dodavatelem frézovacích CNC center, představí na veletrzích EMO v Hannoveru (16.–20. září 2013) a mezinárodním strojírenském veletrhu MSV v Brně (7.–11. října 2013) své nejnovější produkty v oblasti třískového CNC obrábění – stroj MLCube a M8Cube určené na vysokorychlostní frézování (HSC) hliníkových slitin, neželezných kovů a plastů.