Efektivní systém na úsporu ochranného plynu v procesu obloukového svařování
Optimální využití všech zdrojů je nevyhnutelným předpokladem pro ekonomický a efektivní svařovací proces. Často se ale optimalizaci využití ochranného plynu věnuje jen malá anebo žádná pozornost. Je to především pro velmi těžké přiřazení a měřitelnost, a to proto že plyny jsou v procesu neviditelné a nehmatatelné.
Dodávky paliva vznětovým motorům se stále více provádí vstřikováním Common Rail. Při postupu se společným rozdělovacím potrubím vznikají vysoké tlaky, které zajišťují menší emise částic a sníženou spotřebu paliva. To, co bylo nejprve použito ve výkonných motorech osobních vozů se stále častěji využívá také v užitkových vozidlech a velkých lodních vznětových motorech.
Obráběcí centra MFZ od Saalfelder Werkzeugmaschinen GmbH patří ke špičkovým strojům pro střední a velkosériové třískové obrábění. S novým, zdokonaleným MFZ 4 prokazuje na EMO 2013 v Hannoveru durynská firma známá pro technologický pokrok znovu, že lze vícevřetenové horizontální obrábění ještě dále optimalizovat.
Efektivní systém na úsporu ochranného plynu v procesu obloukového svařování
Optimální využití všech zdrojů je nevyhnutelným předpokladem pro ekonomický a efektivní svařovací proces. Často se ale optimalizaci využití ochranného plynu věnuje jen malá anebo žádná pozornost. Je to především pro velmi těžké přiřazení a měřitelnost, a to proto že plyny jsou v procesu neviditelné a nehmatatelné.
Několik největších výrobců obráběcích strojů na světě nedávno oznámilo, že v roce 2012 dosáhli slabých prodejů a že se na začátku roku 2013 situace nijak nezlepšila, neboť ve srovnání se stejným obdobím v minulém roce prodejní čísla zaznamenala značný pokles.* Na rozdíl od nich společnost Haas Automation Europe zaznamenala 24% růst prodejů v prvním čtvrtletí ve srovnání s rokem 2012 – a to navzdory pesimistické předpovědi celosvětového růstu prodejů obráběcích strojů pro rok 2013 ve výši méně než 3 %, kterou prezentovala londýnská prognostická společnost Oxford Economics.
Nově vyvinuté zařízení pro svarové spoje dno-trubka typu FTW 24-120 PRO pocházející z oddělení automatizace společnosti Fronius International najde oblast svého využití zejména tam, kde jsou rohodující takové faktory, jako jsou efektivita, kvalita a nejvyšší míra reprodukovatelnosti. Charakteristickými znaky tohoto nového orbitálního svařovacího systému jsou ergonomie a snadná ovladatelnost. Typickými aplikacemi jsou například výměníky tepla, chladicí tělesa nebo boilery. Tedy takové obory jako výstavba energetických zařízení nebo výroba ocelových aparatur.
Inteligentním řešením detailů a použitím osvědčených komponent zajišťuje inovativní Multi-Tumbler Rösler dosud nikdy nedosaženou bezpečnost procesu při bubnovém tryskání dílů. Ať se jedná o díly vyráběné obráběním, lisováním nebo litím, klade dávkové zpracování obrobků velmi neobvyklé požadavky na tryskací zařízení. Kromě toho je nutno zabránit uváznutí a poškození dílů během tryskání. Zároveň lze dosáhnout dobrého výsledku zpracování během krátké doby pouhým optimálním, avšak šetrným promícháváním obrobků. Nový Multi-Tumbler Rösler splňuje tyto požadavky jedinečným způsobem.
Nový portálový řezací stroj COMBIREXTM DX byl vyvinut za účelem plnění požadavků výrobních podniků a dílen různých velikostí. Svým modulárním vývojovým konceptem ESAB CUTTING SYSTEMS umožňuje každému výrobci zvýšení produktivity na úseku autogenního a plazmového řezání, ať už se přitom jedná o údržbu nebo sériovou výrobu komponent. COMBIREX™ DX nastavuje nový standard v ohledu na flexibilitu a preciznost. Přizpůsobí se vašim požadavkům a dá se používat jako plazmový, autogenní nebo kombinovaný plazmový autogenní řezací stroj. V čistě autogenním provozu mohou pracovat až čtyři hořáky najednou, v kombinovaném provozu je možný jeden plazmový hořák a tři autogenní hořáky. Inteligentní automatická plynová konzola je založena na proporcionálních ventilech a nastavuje průtoky plynů při propalech a řezání v poměru k řezanému výpalku, a to nezávisle na tloušťce materiálu a počtu hořáků. S minimálním úsilím tak docílíte velmi přesných výsledků, jelikož technologická databanka automaticky řídí nastavení.
Nedávno firma Blaser Swisslube, společnost působící v oblasti maziv, rozšířila špičkové technologické centrum ve svém sídle v Hasle-Rüegsau (Švýcarsko) na téměř 300 m2. Už čtyři roky jsou zde testovány nově vyvinuté chladicí a mazací látky a velmi blízko praxi vytvořeny různé zpracovací operace zákazníků a partnerů. Technologické centrum umožňuje specialistům na obrábění z firmy Blaser nabídnout zákazníkům efektivní přidanou hodnotu s ohledem na chladicí a mazací látku a tím optimalizovat produktivitu, hospodárnost a kvalitu obrábění. Výsledky testů to působivě dokládají.
Firma Lintech, spol. s r.o. představila na veletrhu AMPER 2013 speciální laserové svařování kovů a plastů a také laserové svařování tenkých kovových materiálů. Laserové svařování je efektivní metodou spojování kovových konstrukčních materiálů. Vyznačuje se vysokými svařovacími rychlostmi, minimálními deformacemi spojovaných dílů a velmi úzkou tepelně ovlivněnou oblastí.
Středně velká strojírenská firma BOMAR se sídlem v Brně rozšířila svůj výrobní program, zaměřený převážně na výrobu pásových a kotoučových pil na kov, také o široký sortiment plně automatických pilo-vrtacích center. Z důvodu neustále se zvyšujících nároků na co nejvíce automatizované výrobní prostředí uvádíme po několika letech vývoje a testování ucelený modulární program automatických linek. Důraz je kladen především na možnost zákazníka vybrat si z již existujících modulů a existujících částí jednotlivých linek, což výrazně šetří finanční náklady vznikající speciálním vývojem a konstrukcí.