Série kolibřích servomotorů CMP
Zřetelné trendy ve vývoji automatizace ukazují stále větší potřebu malých – kompaktních a vysoce výkonných servomotorů.
Synchronní servomotory CMP od SEW-EURODRIVE nyní nabízejí tyto zdánlivě protichůdné vlastnosti – vysokou dynamiku a zároveň velmi malé zástavbové rozměry. CMP servomotory doplňují stávající řadu servomotorů CM směrem k menším krouticím momentům. Rozsah 0,4 Nm až 8,3 Nm nyní pokrývají tři typy motorů v osmi výkonových velikostech.
Při vývoji motorů CMP40, CMP 50 a CMP 63 bylo využito nejnovějších poznatků z oblasti výzkumu elektroniky, ale i mechaniky, tak aby bylo možno využít i při minimálních rozměrech maximálního magnetického toku mezi rotorem a statorem a bylo tak zajištěno max. dynamické chování motoru (snížený průměr rotoru tedy i moment setrvačnosti, užití speciální technologie odlitku rotoru, optimalizované chlazení povrchu motoru konvekcí, atd.).
Při nominální rychlosti až do 9 000 ot/min je plánovaná životnost ložisek motoru min. 20 000 provozních hodin.
CMP serva jsou standardně vybaveny resolverem s velmi malým moment. setrvačnosti a na přání mohou být vybaveny také jedno nebo víceotáčkovými čidly Hypeface®, která jsou vybavena „elektronickým“ typovým štítkem nejen s daty o čidle, ale o celém servopohonu. Uvedení do provozu ve spojení s frekvenčním měničem MOVIDRIVE B® je potom až neuvěřitelně jednoduché.
Na přání lze samozřejmě tyto motory vybavit i mechanickou, pružinovou brzdou 24 V, která plní funkci blokování motoru při výpadku proudu nebo v klidovém stavu i např. v případě nouzového zastavení.
Osazení příruby B5 těchto motorů je v rozměrech 55, 73 a 88 mm a průměry roztečné kružnice děr šroubů 63, 75 a 100 mm. Výstupní hřídele mají rozměry standardní na trhu servotechniky 9×20 mm, 11×23 mm a 14×30 mm.
Motory budou nabízeny jako samostatné přírubové s přírubou B5 nebo k přímé zástavbě (bez adaptéru) k planetovým převodovkám typu PSX nebo ke kuželočelním servopřevodovkám BSX (viz obálka časopisu).
V kombinaci s planetovými převodovkami lze dosáhnout výstupního momentu až 3 300 Nm nebo 1 910 Nm s kuželočelními.
Pro řízení CMP servomotorů jsou ideální frekvenční měniče MOVIDRIVE B®, které mohou být sestaveny přímo na míru dané servoaplikaci.
Specialista na lineární pohony, firma Power Jacks, spustila českou verzi své webové stránky k problematice lineárního pohybu a přenosu síly. Webová stránka obsahuje řadu technických prostředků včetně 3D CAD, rozsáhlou knihovnu katalogů, stránky výrobků, certifikáty kvality, příklady použití a novinky. Power Jacks je předním výrobcem přesných lineárních pohonů, systémů pro přenos síly a mechanických zvedáků. Firma sídlí ve Skotsku a její historie jako dodavatele vysoce kvalitních strojírenských produktů se datuje od roku 1903. Paleta výrobků je podrobně představena na webové stránce www.powerjacks.cz a zahrnuje šroubové zvedáky, elektrické lineární pohony, mechanické zvedáky, kuželové převodovky, planetové válečkové šrouby, redukční převodovky, navijáky a rotační průchodky. Mohou být dodány do celého světa, buď jednotlivě nebo jako kompletní systémy, ať už ve standardním provedení nebo podle speciálního návrhu. To nabízí širokou škálu řešení pro různá průmyslová odvětví včetně zpracování papíru, skla, umělých hmot, gumy, ropy, plynu, potravin, vody, textilu, jaderného materiálu, hliníku, oceli, chemikálií, automobilového, železničního a leteckého průmyslu, farmacie, komunikací a volného času. Výrobky Power Jacks nabízí v České republice a na Slovensku firma Motorque Praha s.r.o.
Roba DS – servospojka (rozsah 35–150 Nm)
Servoosy hrají klíčovou roli v kvalitě obráběcího stroje. Rozhodující výkonnostní faktory jako přesnost obrábění, rychlost posuvu a životnost, záleží především na kvalitě servoosy a jejích komponent. Primární funkce servospojky je přesný přenos výkonu motoru na kuličkový šroub. Firma BMC BALTAS s.r.o. nabízí servospojky Roba DS od firmy MAYR. Lamelový svazek je pružný v axiálním, radiálním i úhlovém směru. Tento typ spojky se vyznačuje vysokou torzní tuhostí a robustností. Oproti běžným typům využívajícím masivní ocelové náboje, je nová ROBA®-DS navržena s hliníkovými náboji, které minimalizují moment setrvačnosti.
OPIS Engineering k.s. představuje novinku série ASX (all-in-one closed loop) – integrovaný krokový motor AlphaStep.
Pohon tvoří: řídící jednotka, samotný pohon a zpětná vazba. Motor přináší nové řešení v oblasti krokových motorů. AlphaStep při svém chodu neztrácí synchronizaci kroku, ani když je jednotka vystavena náhlému kolísání v zátěži nebo v akceleraci. Vestavěný snímač polohy plynule monitoruje pohyb motoru. Je-li porušena synchronizace, zpětnovazební řídící jednotka se automaticky spustí tak, že nemusíme mít obavu ze ztráty kroku.
Na základě vysoké poptávky od zákazníků zajistila společnost Power Jacks dodávky svých kuželových převodovek Neeter Drive Range-N přímo ze skladu, podobně jako je tomu u menších kuželových převodovek řady Range-P.
Díky nové konstrukční řadě PLN prezentuje firma Neugart – světový výrobce přesných planetových převodovek – novinku, jež je vyváženou kombinací přesnosti, inovace a síly při vynikajícím poměru výkonu a ceny.
Výrobci strojů a zařízení očekávají od svých dodavatelů individuálně přizpůsobené celkové koncepce. Žádá se standardizace, protože jen tak může práce probíhat rychleji, koordinovaněji a jistě také s efektivnějším využitím nákladů. Žádný OEM si dnes nemůže dovolit každý stroj vyvíjet vždy znovu od začátku. Trend směřuje k modulům, které se dají navzájem kombinovat a použít opakovaně v různých typech strojů. Mechatronická řešení pohonů tento obrat významným způsobem podporují.
Dopravní pásy jsou využívány v širokém výkonovém spektru – počínaje méně než jedním kilowattem až po výkony přes deset tisíc kilowattů. Společnost Siemens nyní pod značkou Siemens-Flender nabízí nový flexibilní systém pohonů s mnohoznačným názvem „Self Aligning System“, který je mimořádně nenáročný na údržbu.
Sto let trvání a čtyřicet let od zahájení strojírenské výroby oslavil v letošním roce závod Rieter CZ a. s., Components Žamberk. Přesně před sto lety, v roce 1908, založil Jindřich Žid v Žamberku malou textilku, kde vyráběl bavlněné tkaniny. Továrna se vyvíjela, prošla peripetiemi světové hospodářské krize, dvou světových válek, arizací i znárodněním. Až v roce 1968 bylo na státní úrovni rozhodnuto ukončit výrobu textilní a zahájit výrobu strojírenskou. "Přes noc" se z textiláků stali strojaři a zahájili výrobu, jak jinak, než textilních strojů. Od roku 1994, kdy byl závod privatizován, patří do koncernu Rieter se sídlem ve švýcarském Winterthuru. V rámci koncernové strategie se závod specializuje na obrábění přesných rotačních i kubických dílů, kompletní plechovou výrobu, sériové montáže podskupin, výrobu řemenů a dopravníkových pásů, ale i montáže celých textilních strojů, zařazovaných do textilních výrobních linek. Celých 92 % produkce závodu je přímo exportováno do zahraničí, zejména do Švýcarska, Německa a Francie zatím méně do Rakouska, Velké Británie, Švédska, USA a Číny.