Asi jen těžko bychom v přírodě hledali něco propracovanějšího a dokonalejšího, než je mozek. Ten lidský je na první pohled relativně malá a nevzhledná struktura s objemem necelého litru a půl a váhou přibližně půl druhého kilogramu. Přesto je v něm ukryto na 100 miliard nervových buněk, tzv. neuronů. Síla mozku však netkví jen v počtu neuronů, ale zejména v jejich vzájemné provázanosti. Na jeden neuron totiž připadá kolem 10 000 spojení neboli synapsí s ostatními neurony, jednotlivé buňky zodpovědné za pohyb, které jsou lokalizovány v mozečku, mohou ale mít až 200 000 spojů. Díky tomu dokáže mozek zpracovat obrovská množství dat v neuvěřitelně krátkém čase.
Přidaná hodnota energie získané ze slunečného záření je nesporná. Mezi klíčová kritéria, která ji vyzdvihují nad ostatní typy energií, především pak nad energii získanou z fosilních paliv, patří hledisko ekonomické a ekologické. Není proto divu, že je této oblasti věnovaná stále vyšší pozornost jak ze strany výrobců solárních technologií, konkurenčních subjektů, politiků, ale i koncových uživatelů, komerčních a soukromých. Celá řada zainteresovaných subjektů tak jistě ve dnech 13. – 15. června 2012 zavítala do nového mnichovského Trade Fair Center, kde proběhl další ročník světově nejvýznamnějšího solárního veletrhu vůbec InterSolar Europe 2012.
Eaton Corporation, přední výrobce a distributor elektrotechnického zařízení, právě uvedla na český trh novou řadu vzduchových jističů IZMX. Jističe řady IZMX nabízejí hodnoty jmenovitých proudů od 630 A po 4000 A, a vypínací schopností od 42 kA až po 105 kA. Optimální parametry proudové ochrany mohou být navíc pomocí elektronické spouště přesně nastaveny podle požadavků konkrétní aplikace a chráněných zařízení. Svoje uplatnění najde řada jističů IZMX především v oblasti ochrany systémů, motorů, transformátorů, ale i generátorů.
Společnost LUMIUS patří k lídrům mezi nezávislými dodavateli elektřiny a plynu v České republice. Zaměřuje se výhradně na velké firmy a veřejný sektor. Svůj byznys staví od počátku na osobním přístupu k zákazníkům a jejich absolutní podpoře. A vyplácí se jí to. Rok od roku navyšuje své tržby a letos v dubnu oslaví desetileté výročí od svého založení. Současnou situaci i plány do budoucna nám krátce představil ředitel společnosti, Ing. Miloň Vojnar.
Jednoduchý provoz a inteligentní software zajišťují spolehlivost měření a šetří čas při nastavení a uvedení do provozu. Na veletrhu ACHEMA ve Frankfurtu nad Mohanem chystá společnost VEGA Grieshaber KG uvedení na trh nové generace hladinoměrů VEGAFLEX s vedenou vlnou (TDR). Nový hardware a software jsou kombinovány v přístroji s jednoduchou a inteligentní koncepcí nastavení a vytvářejí tak společně základ pro spolehlivé měření výšky hladiny nebo rozhraní sypkých materiálů a kapalin. Spektrum měření, které lze vyřešit těmito snímači modulárního systému plics®, je nyní ještě širší než dříve.
Před zhruba deseti lety uvedla společnost VEGA ve skutečnost svou vizi jednoduchých, standardizovaných snímačů tlaku a výšky hladiny systému plics®. Prostřednictvím tohoto modulárního systému mohou uživatelé šetřit náklady v průběhu celého životního cyklu produktu. Novým členem řady plics® společnosti VEGA se jejím postupným logickým vývojem stal také radarový hladinoměr s vedenou vlnou VEGAFLEX 80. Společně s možností jednoduchého výběru přístroje a jeho snadným nastavením s podporou průvodce byly v centru zájmu vývojářů zejména přesnost měření a spolehlivost snímače.
Univerzální I/O modul LB7x04 zpracovává podle svého nastavení analogové nebo binární vstupy a výstupy. Jeho stav indikují stavové LED. V průběhu instalace se modul nastaví na požadovanou konfiguraci. Při náhradě modulu se předchozí konfigurace automaticky přenese do nového. Použití modulů LB7x04 tedy omezuje skladové zásoby náhradních dílů. LB7x04 má také diagnostické LED signalizující přerušení vodiče. LED umožňují detekci selhání linky podle dotčeného kanálu a stavu sepnutí. To zjednodušuje a zrychluje údržbu v provozu a přináší reálné úspory nákladů. LB7x04 je plně kompatibilní s existujícími komunikačními bránami a nosnými deskami modulů, a lze jej tedy využít pro rozšíření existujících systémů.
Moderním trendem, jak vybavit projekty současné výstavby nebo fotovoltaických elektráren ekologickými součástmi, je využití technologií nevyužívajících skleníkových plynů. Mezi ty patří mimo jiné u nás i po celém světě rozšířené rozváděče vysokého napětí (VN) od Eatonu. Sem patří kompaktní rozváděče Xiria, modulární systémy Innovac SVS a Power Xpert FMX, výkonové vypínače W-VACi a rozváděče se systémem výsuvného provedení Power Xpert UX.
Společnost B&R představuje modul pro měření spotřeby elektrické energie X20AP
První krokem k hospodárnějšímu využívání energie je vlastní schopnost měřit a posuzovat její okamžitou spotřebu. Zjištěné odchylky od obvyklých hodnot lze zpětně použít k určení momentálního stavu stroje. Za tím účelem se odchylky vyhodnocují v systémech pro sledování spotřeby a hospodaření s energií. Takovýmto vhodným systémem je ucelená softwarová sada EnMon (Energy Monitoring), fungující v rámci nadřazeného systému pro řízení technologických procesů APROL od společnosti B&R. K prvotnímu sběru potřebných údajů je nyní k dispozici nový modul pro sledování spotřeby energie X20AP, který měří napětí, proudy, frekvence a jalové složky ve všech fázích. Modul měří proudy a napětí až po 31. harmonické, tudíž velmi přesně. Díky své velké citlivosti a zabudovanému čtvrtému měřicímu kanálu je také velmi vhodný k měření zpětných proudů v nulovém vodiči.
Datová, centra, nemocnice, banky nebo supermarkety vyžadují nepřetržitý přístup k elektřině. To jim zajišťují nepřerušitelné zdroje napájení – UPS (Uninterruptible Power Supply), které jsou zálohou pro případ, že hlavní zdroj napájení selže. Jenže jak zjistit, že je záložní zdroj funkční, bez toho, že by jej bylo třeba každý den fyzicky zkontrolovat? Společnost Eaton našla řešení v podobě systému pro vzdálenou správu Netbiter od firmy HMS Industrial Networks. Eaton tak má k dispozici data z každého zdroje UPS v reálném čase, a to umožňuje zrychlit servis a omezit cestovní náklady pracovníků údržby.
„Neustálý dohled nad zdroji UPS je pro nás nezbytný a cítili jsme, že je čas najít jedno unifikované řešení pro vzdálenou správu, které bychom mohli uplatnit v celém koncernu," ř!íká Fabio Mazzà, EMEA Services Product Manager divize Eaton Power Quality. „Naše servisní týmy v Belgii a Lucembursku Netbiter už nějaký čas používaly, a když jsme začali s výběrem systému vzdálené správy, už s ním měly zkušenosti. Nebiter se nám zdál být nejspolehlivější a nejsnáze realizovatelný.“