Společnost Crouzet, přední výrobce automatizační a řídicí techniky, se rozhodla používat jako nástroj pro dálkový dohled pro svou nejnovější generaci mikro PLC Millenium 3 Smart Logic Controller komunikační bránu Netbiter od firmy HMS Industrial Network. To umožňuje uživatelům PLC mít prostřednictvím webu neustále přístup k datům ze svých provozních přístrojů. Jedním z prvních zákazníků je společnost Triplesign, sídlící ve Švédsku, která toto řešení používá pro dohled nad proměnnými billboardy. Pomocí nástroje Netbiter mohou vidět stav všech billboardů a dokonce na dálku ovládat, co na nich bude zobrazeno. „S mikro PLC Millenium 3 Logic Controller už nějaký čas pracujeme a skutečnost, že Netbiter má připravenou šablonu pro toto mikro PLC, je pro nás velká výhoda," říká P-A Claveroth, obchodní a marketingový ředitel společnosti Triplesign. „Jednoduše připojíme jednotku Netbiter k PLC Millenium 3 a všechny parametry se nám okamžitě zobrazí ve webovém prohlížeči."
V současné době zažíváme boom elektronických zařízení. Jednotliví výrobci se předhánějí, kdo z nich představí chytřejší model. Pozadu přitom nezůstávají ani vývojáři nabíječek a různých technologií nabíjení. Trendem v nabíjení pro rok 2013 je univerzalita, multifunkčnost, minimalizace i možnost dobíjet zařízení bez přístupu k elektrické síti.
Nabíjení a přenos dat
Trendem současnosti je možnost využívat jeden přístroj k několika různým věcem zároveň. Spolu s nabíjením tak nyní můžete využít jedno zařízení k dobíjení i k přenosu dat mezi různými přístroji navzájem. Tuto možnost pak oceníte především na cestách.
Lídr českého trhu v oblasti relé a inteligentních elektroinstalací, společnost Elko EP, uvádí na trh optickou signalizaci třífázové sítě MPS-1, která dokáže rozpoznat aktuální úroveň napětí. Uživatel tak má dokonalý přehled o tom, co se děje v jeho elektrické síti a dokáže včas vyhodnotit, zda nehrozí jeho spotřebičům riziko. Každá fáze má LED signalizaci barevně rozdělenou do jednotlivých úrovní napětí. Pokud je napětí v toleranci +/- 15 %, svítí zelená barva. Při přepětí signalizuje MPS-1 červenou barvou, při podpětí žlutou barvou. Pokud napětí nedosahuje ani 50 voltů, LED nesvítí.
Společnost Siemens nabízí nové komponenty s integrovanými funkcemi zabezpečení, jež firmám umožňují zdokonalit bezpečnost průmyslových komunikačních sítí při automatizaci spojité i nespojité výroby. S novými verzemi komunikačních procesorů Simatic NET CP 343-1 Advanced a Simatic NET CP 443-1 Advanced s firewallem a podporou funkce VPN (Virtual Private Network) lze zajistit zabezpečený přístup k řídicím jednotkám Simatic S7-300 a S7-400. Pro průmyslová PC je možné funkce firewallu a VPN doplnit použitím komunikačního procesoru Simatic NET CP 1628. Další novinkou je bezpečnostní modul Scalance S623 s přidaným portem DMZ pro přístup do sítě, jež je určen například pro vzdálený servis přes internet. Nový je i UMTS (Universal Mobile Telecommunications Systém) směrovač Scalance M875, který slouží pro zabezpečený přístup k výrobním jednotkám přes sítě mobilních operátorů.
Podle průzkumu agentury IMS Research je společnost SMA Solar Technology AG (SMA) výrobcem nejoblíbenější značky střídačů na světě. Institut průzkumu trhu a podnikového poradenství v elektronickém průmyslu se dotazoval 400 odběratelů fotovoltaických střídačů, mimo jiné distributorů, instalačních techniků, systémových integrátorů a velkoobchodníků, jaké značky preferují. Dotazovaní uvedli ve svých odpovědích celkem 74 různých značek, což je podstatně více než v průzkumu prováděném v minulém roce.
Společnost Siemens se zúčastní 21. ročníku mezinárodního veletrhu elektrotechniky a elektroniky Amper, který se uskuteční od 19. do 22. března letošního roku na veletržním výstavišti v Brně. Návštěvníci stánku č. 001 v pavilonu P se budou moci seznámit s nejnovějšími produkty a řešeními této společnosti z oblastí průmyslové automatizace, průmyslové komunikace a identifikace, procesní přístrojové techniky, nízkonapěťové spínací techniky, regulovaných pohonů, pohonů velkých výkonů, standardních motorů a energetiky.
Společnost ELKO EP představila na nejvýznamnějším evropském setkání odborníků zabývajících se trendy v oblasti inteligentního bydlení – amsterdamské výstavě ISE 2013 svoje novinky. ELKO EP se letos účastnila výstavy ISE poprvé a zaměřila se zejména na představení inteligentní elektroinstalace iNELS, která dokáže řídit celou domácnost nebo komerční prostory od vytápění a osvětlení až po zajištění bezpečnosti, celý segment multimédií či všech elektronických spotřebičů jediným dotykem na tabletu či smartphonu.
Jak vysoká je větrná elektrárna? Lopatky nejnovější větrné turbíny, kterou vyvinula společnost GE, opisují při rotaci kružnici o průměru Londýnského oka, obřího vyhlídkového kola, které se tyčí nad Temží a je vyšší než slavný Big Ben. Lopatky jsou tak dlouhé, že konstruktéři museli řešit, jak se vypořádat s rozdílnou rychlostí větru u horních a spodních lopatek. „Horní lopatky sahají do výšky téměř 200 metrů. Spodní lopatky jsou o 25 pater níž," vysvětluje Vic Abate, viceprezident GE pro obnovitelné zdroje. „Lopatky se při otáčení různě naklápějí. Jsou jako plachty na plachetnici. Taky je pohání vítr, který nás nic nestojí. Stačí ho umět využít tak, aby větrná elektrárna vyráběla co nejvíc energie."
Společnost steute vyvinula novou řadu polohových spínačů ES/EM 98 Extreme s kovovým krytem a normalizovanými rozměry ve shodě s ČSN EN 50041, které jsou vhodné do extrémních prostředí.
Podle toho, jakému provedení dá uživatel přednost a jaké těsnění si vybere, bude mít spínač stupeň krytí IP66, IP67 nebo IP69 K. Možnosti použití spínačů řady Extreme dále rozšiřuje mimořádný rozsah pracovních teplot od -40 °C do + 90 °C.