Společnost R. STAHL představila IS1+, klíčovou inovaci svého předního systému vzdálených I/O určených do prostředí s nebezpečím výbuchu IS1. IS1+ nyní má mnoho dalších funkcí, které odpovídají na současné i budoucí požadavky uživatelů. V uplynulých letech si systém IS1 udržoval svou vedoucí pozici v oblasti techniky do prostředí s nebezpečím výbuchu díky uplatnění mnoha inovativních funkcí, včetně připojení na Fast Ethernet, redundantního připojení na PROFIBUS, podpory DTM, integrace optické sítě s kruhovou topologií a modulů s integrovanými magnetickými ventily. Ačkoliv systém IS1+ už při svém uvedení na trh tyto funkce překonal, dává vysokou prioritu ochraně předchozích investic ve stávajících závodech, výrobních linkách a zařízeních. Nové I/O moduly jsou plně zpětně kompatibilní se svými předchůdci a umožňují výměnu nebo upgrade stávajících zařízení bez jakýchkoliv změn v projektu a zapojení.
Mezinárodní veletrh elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace AMPER, se pyšní svou dlouholetou působností, vysokým počtem spokojených návštěvníků a participací vystavovatelů světoznámých firem. V současné době jde o nejvýznamnější elektrotechnický veletrh v České republice, který svým obchodním významem zasahuje do celé střední a východní Evropy. Přípravy na 21. ročník mezinárodního veletrhu AMPER 2013 jsou v plném proudu. Každým dnem pořadatelé rozšiřují portfolio národních i mezinárodních vystavovatelů, kteří budou od 19.–22. 3. 2013 v halách brněnského výstaviště, prezentovat své inovace z oblasti elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace. Vzhledem k dosavadní frekvenci zpracovaných přihlášek, pořadatelé očekávají přes 600 zúčastněných subjektů z více než 20 zemí světa.
Brněnský závod Siemens na výrobu a servis průmyslových parních turbín má za sebou další mimořádně úspěšný rok. Závod i přes pokračující hospodářskou stagnaci v Evropě realizoval rekordních 66 turbín a počet zaměstnanců zvýšil na osm set. V roce 2012 investoval v Brně více než 170 milionů korun. „Šíře uplatnění průmyslových parních turbín a odbyt po celém světě nám zajišťuje potřebnou stabilitu i v době, kdy Evropa a český trh prochází hospodářských útlumem, říká Vladimír Štěpán, ředitel brněnského závodu Siemens na výrobu průmyslových parních turbín, a pokračuje: „Úspěšně jsme navázali na růst minulých let. V roce 2012 jsme realizovali 66 průmyslových parních turbín a překonali tak o třináct turbín rekordní minulý rok. Zvýšení výkonu bylo možné díky úsilí zaměstnanců, ale i investicím. Ty dosáhly výše 170 milionů korun a z 90 % směřovaly do modernizace výroby."
Nový kapalinový inklinoměr BSI od specialisty na snímače, firmy Balluff, detekuje bezkontaktně a absolutně odchylky od vodorovné osy v celém rozsahu 360°. S přesností 0,1°, rozlišením 0,01° a teplotním posuvem jen 0,01 %/10 K je ideální volbou pro složité úlohy, kde je třeba přesně detekovat úhel náklonu nebo trvale sledovat rotační pohyby okolo horizontální osy či sklon k vertikální ose. Inklinoměry BSI se vyznačují kompaktním a odolným kovovým pouzdrem s krytím IP67. Mohou být snadno instalovány i do míst s nedostatkem prostoru. Vzhledem k rozšířenému rozsahu pracovních teplot 40 °C až +85 °C jsou tyto inklinoměry předurčené pro venkovní použití.
Mnozí konstruktéři a automatizační inženýři stojí před problémem: aby zjistili např. pozici zařízení, musí na jeho pohyblivé části namontovat indukční snímače. Zajistit přenos dat a napájení kabelem je však velmi složité: musí se použít vlečné řetězy nebo sběrací kroužky, které podléhají opotřebení. Vypořádat se s tímto úkolem je mnohem jednodušší pomocí novinky od firmy steute z její skupiny výrobků „Wireless". Je k tomu třeba jen snímač ze sortimentu osvědčených indukčních snímačů od firmy steute v kombinaci s modulem pro bezdrátovou komunikaci, který je ke snímači připojen prostřednictvím zabudovaného konektoru. Kompaktní a robustní modul může být namontován v bezprostřední blízkosti snímače. Přenáší signály ze snímače do přijímače, obvykle umístěného v rozváděči, prostřednictvím protokolu EnOcean, který je zavedený v praxi a vhodný i do průmyslového prostředí. Steute dodává různé verze modulů, s jedním, dvěma nebo čtyřmi kanály. Dosah lze prodloužit opakovačem (repeaterem).
Společnost Siemens uvádí na trh novou generaci řídicích jednotek s typovým označením Simatic S7-1500, které jsou určeny k automatizaci strojů a strojních zařízení. Mezi jejich charakteristické vlastnosti patří zejména mimořádně vysoká výkonnost a řada standardně vestavěných funkčních skupin, jako například Motion Control pro řízení polohy a pohybu, Security pro zabezpečení a ochranu investic a Safety pro snadnou realizaci obvodů a úloh zajišťujících funkční bezpečnost. Vyšší efektivity lze dosáhnout zejména díky zdokonalené konstrukci usnadňující uvádění do provozu, spolehlivému fungování automatizačního systému a konfigurovatelným diagnostickým funkcím informujícím o stavu zařízení. Přínosem je rovněž začlenění systému Simatic S7-1500 do vývojového prostředí TIA Portal, což přináší snadný a úsporný vývoj uživatelských aplikací.
V oboru strojového vidění je něco nového! Nové kamery série CV-X100 umožňují uživateli snadno implementovat složité inspekční funkce bez pomoci specializovaných odborníků. Automatizované měření, samoučící funkce a odstranění optických vad a úhlového natočení kamery jsou jen některé z inovativních funkcí kamer série CV-X.
Nové kamery série CV-X jsou určené k tomu, aby zjednodušily složitou implementaci systémů strojového vidění. Orientují se na potřeby koncových zákazníků. Mají intuitivní menu, které je pro všechny uživatele naprosto srozumitelné, a nástroje roztříděné podle oblastí použití. Uživatelé si je musejí jen vybrat a potom sledovat softwarového průvodce, který je provede jejich nastavením. Kontextová nápověda usnadňuje pochopení každé operace.
Kompaktní snímače Temposonics® řady E, kam patří snímače EH (tyčové), EP (profilové) a EL (s velmi nízkým profilem) jsou nyní dostupné i s výstupy SSI a CANopen. Společně s existujícími analogovými rozhraními a digitálními výstupy start/stop nabízí společnost MTS kompletní sortiment snímačů se všemi běžně používanými výstupy, a významně tak rozšířila možnosti jejich použití. Robustní snímače jsou ideální pro měření a řízení v běžných úlohách, zejména tam, kde je nedostatek místa.
Operátorský panel TERMEX TX1107 od firmy Pepperl+Fuchs umožňuje ovládat stroje a zařízenív prostorech s nebezpečím výbuchu v zónách 1 a 21 podle ATEX a IECEx. Může být používán tam, kde je pro operátorský panel málo místa a není třeba použít operátorskou pracovní stanici. Může též sloužit pro vizualizaci průběhu výrobních procesů, opět s výhodou v místech,kde je k dispozici jen omezený prostor. Nová generace operátorských panelů je určena speciálně pro chemický, farmaceutický, potravinářský nebo petrochemický průmysl a pro výrobce strojů určených pro tyto průmyslové obory.