ZLATÝ AMPER 2013
Panasonic Electric Works (PEW) uvádí na český trh detekční termoelektrický senzor Grid-EYE, který svými parametry výrazně převyšuje standardní senzory detekce přítomnosti. PEW ve světovém měřítku jako první vyvinul SMT (Surface Mount Technology), termoelektrický senzor maticového typu. V každém ze 64 detekčních elementů, uspořádaných do matice 8x8, dochází k měření naprosto nezávisle na ostatních buňkách. Následné rychlé zpracování údajů umožňuje okamžité zobrazení teplotní mapy a přináší tak velmi široké možnosti uplatnění. Na rozdíl od konvenčních, na teplotu citlivých senzorů, které pouze měří teplotu určitého bodu, je Grid-EYE, založený na vlastní MEMS technologii, schopný měřit teplotu individuálně ve všech elementech matice. Díky křemíkovým čočkám je možno aktivně sledovat úhel 60° a v něm přesně detekovat nejen přítomnost, ale zároveň pohyb, rychlost a směr pohybujících se objektů.
ZLATÝ AMPER 2013
Kompaktní monitor fáze MEg70 sdružuje v jedné mechanické konstrukci ohebný snímač střídavého proudu, kontaktní mechanismus pro měření napětí, měřicí přístroj s nedestruktivní datovou pamětí pro dlouhodobý záznam měřených elektrických veličin, registraci událostí na napětí dle standardu kvality napětí a čtyřkvadrantový elektroměr. Dále obsahuje rozhraní RS485 pro i dálkovou parametrizaci měření a vyčítání změřených dat. SW produktem Merci se a on-line zobrazují změřená data i více monitorů MEg70 a nastavují jejich měřicí režimy. Předností monitoru MEg70 je rychlá a levná instalace do provozovaných nn skříní, s předpokladem možné instalace i bez přerušení dodávky elektřiny. Přístroj MEg70 má kategorii přepětí CAT IV a třídu bezpečnosti II.
Společnost ELKO EP se vrací na „místo činu" – na veletrh AMPER, kde v roce 2011 získala za ovládací dotykovou jednotku bezdrátového systému RF-Touch hlavní ocenění Zlatý Amper i Cenu Českomoravské technické asociace. I letos se mají návštěvníci mezinárodního veletrhu elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace na co těšit. ELKO EP na svém stánku P125 v pavilonu P představí například wifi ovládání RF aktorů prostřednictvím „chytré krabičky" eLAN-RF-Wi-003 nebo jednotku, která dokáže vizualizovat instalaci v systému iNELS RF Control. Poprvé v České republice bude k vidění také Home Server, jež řídí komunikaci mezi všemi prvky systému inteligentní elektroinstalace iNELS.
Raytek s potěšením oznamuje, že řada Ircon Modline 7 byla rozšířena o dva nové infračervené snímače teploty a novou procesorovou jednotku. Nová řada snímačů 7V byla zkonstruována speciálně pro výrobu polovodičových součástek, zatímco řada 75 byla doplněna o typ pro vysoké teploty, určený pro tepelné úpravy a žíhaní materiálů. S těmito doplňky nyní kompletní řada Modline 7 obsahuje osm rozdílných snímačů teploty pro různé oblasti použití, včetně výroby skla, foukání skleněných výrobků do forem, výroby ultratenkého skla, pro zpracování polovodičů a pro průmyslové pece. Modularita výrobků řady Modline 7 pomáhá uživatelům snižovat náklady na instalaci, protože instalovaný hardware a aplikační software jsou pro všechny snímače identické a každý typ má rozšířený teplotní rozsah, takže celá řada pokrývá interval teplot od -40 °C do + 3 000 °C. Softwarové prostředí ModView Pro, určené pro Windows, umožňuje pracovat s různými konfiguracemi výrobků. Uživatelé mohou nastavovat a monitorovat snímače prostřednictvím jejich čelního panelu, softwaru ModView Pro, který je součástí dodávky, nebo nové procesorové jednotky PROC-7. Tato jednotka, která může být vybavena i vlastními řídicími funkcemi, je určena pro práci se všemi snímači řady Modline 7 nezávisle na softwaru ModView Pro a umožňuje na dálku kontrolovat stav a funkčnost snímače, např. v obtížně dostupných nebo nebezpečných místech.
Společnost Crouzet, přední výrobce automatizační a řídicí techniky, se rozhodla používat jako nástroj pro dálkový dohled pro svou nejnovější generaci mikro PLC Millenium 3 Smart Logic Controller komunikační bránu Netbiter od firmy HMS Industrial Network. To umožňuje uživatelům PLC mít prostřednictvím webu neustále přístup k datům ze svých provozních přístrojů. Jedním z prvních zákazníků je společnost Triplesign, sídlící ve Švédsku, která toto řešení používá pro dohled nad proměnnými billboardy. Pomocí nástroje Netbiter mohou vidět stav všech billboardů a dokonce na dálku ovládat, co na nich bude zobrazeno. „S mikro PLC Millenium 3 Logic Controller už nějaký čas pracujeme a skutečnost, že Netbiter má připravenou šablonu pro toto mikro PLC, je pro nás velká výhoda," říká P-A Claveroth, obchodní a marketingový ředitel společnosti Triplesign. „Jednoduše připojíme jednotku Netbiter k PLC Millenium 3 a všechny parametry se nám okamžitě zobrazí ve webovém prohlížeči."
V současné době zažíváme boom elektronických zařízení. Jednotliví výrobci se předhánějí, kdo z nich představí chytřejší model. Pozadu přitom nezůstávají ani vývojáři nabíječek a různých technologií nabíjení. Trendem v nabíjení pro rok 2013 je univerzalita, multifunkčnost, minimalizace i možnost dobíjet zařízení bez přístupu k elektrické síti.
Nabíjení a přenos dat
Trendem současnosti je možnost využívat jeden přístroj k několika různým věcem zároveň. Spolu s nabíjením tak nyní můžete využít jedno zařízení k dobíjení i k přenosu dat mezi různými přístroji navzájem. Tuto možnost pak oceníte především na cestách.
Lídr českého trhu v oblasti relé a inteligentních elektroinstalací, společnost Elko EP, uvádí na trh optickou signalizaci třífázové sítě MPS-1, která dokáže rozpoznat aktuální úroveň napětí. Uživatel tak má dokonalý přehled o tom, co se děje v jeho elektrické síti a dokáže včas vyhodnotit, zda nehrozí jeho spotřebičům riziko. Každá fáze má LED signalizaci barevně rozdělenou do jednotlivých úrovní napětí. Pokud je napětí v toleranci +/- 15 %, svítí zelená barva. Při přepětí signalizuje MPS-1 červenou barvou, při podpětí žlutou barvou. Pokud napětí nedosahuje ani 50 voltů, LED nesvítí.
Společnost Siemens nabízí nové komponenty s integrovanými funkcemi zabezpečení, jež firmám umožňují zdokonalit bezpečnost průmyslových komunikačních sítí při automatizaci spojité i nespojité výroby. S novými verzemi komunikačních procesorů Simatic NET CP 343-1 Advanced a Simatic NET CP 443-1 Advanced s firewallem a podporou funkce VPN (Virtual Private Network) lze zajistit zabezpečený přístup k řídicím jednotkám Simatic S7-300 a S7-400. Pro průmyslová PC je možné funkce firewallu a VPN doplnit použitím komunikačního procesoru Simatic NET CP 1628. Další novinkou je bezpečnostní modul Scalance S623 s přidaným portem DMZ pro přístup do sítě, jež je určen například pro vzdálený servis přes internet. Nový je i UMTS (Universal Mobile Telecommunications Systém) směrovač Scalance M875, který slouží pro zabezpečený přístup k výrobním jednotkám přes sítě mobilních operátorů.
Podle průzkumu agentury IMS Research je společnost SMA Solar Technology AG (SMA) výrobcem nejoblíbenější značky střídačů na světě. Institut průzkumu trhu a podnikového poradenství v elektronickém průmyslu se dotazoval 400 odběratelů fotovoltaických střídačů, mimo jiné distributorů, instalačních techniků, systémových integrátorů a velkoobchodníků, jaké značky preferují. Dotazovaní uvedli ve svých odpovědích celkem 74 různých značek, což je podstatně více než v průzkumu prováděném v minulém roce.