Konstrukční a náhradní díly, stejně jako prototypy, lze pomocí aditivní výroby vyrábět flexibilně, efektivně a hospodárně. Požadované komponenty vznikají rychle a nezávisle na lokalitě téměř z ničeho. Technologie CMT Additive Pro od společnosti Fronius představuje revoluční, 3D optimalizovaný svařovací proces, který přesvědčí mimořádně rovnoměrnou strukturou vrstev, vysokou kvalitou a stabilitou. Rakouská inovační jednička na přání ochotně podpoří také svými svářečskými odbornými znalostmi: Ve vlastním prototypovém centru se vrstvu po vrstvě realizují geometrie dílů, které se ještě včera zdály nemožné.
Společnost Fronius představí na 65. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně (od 8. do 11. října 2024) celou řadu produktových inovací, mimo jiné i novinky z oblasti ručního svařování. Nebude chybět ani ukázka svařování studeným drátem TIG a novinka v podobě odděleného systému podávání studeného drátu s DynamicPen. Prostřednictvím virtuálního svařování Fronius ukáže, jak lze realisticky simulovat složité svařovací procesy – bezpečně, levně a s úsporou energie. Návštěvníci veletrhu budou mít tak možnost v rámci soutěže na Welducation Simulátoru, kterou bude Fronius na svém stánku pořádat, si na vlastní kůži vyzkoušet, jak začínající svářeči a svářečky mohou bez omezení opakovat aplikace, zlepšovat své dovednosti v bezpečném prostředí a učit se tak z vlastních chyb.
Laserové a plazmové řezání jsou běžně používané technologie ve zpracovatelském průmyslu, které přinášejí rychlé a přesné řezy různých materiálů. Při těchto procesech však dochází k významnému uvolňování prachu, kouře a plynných emisí, které mohou ohrožovat zdraví pracovníků a způsobovat škody na strojním zařízení. Pro minimalizaci těchto rizik je nezbytné použití efektivních systémů pro odsávání a filtraci.
Musí odolávat enormním tažným silám a zatížení náprav většímu než 22,5 tuny (EN 15687:2010) – nákladní vagony společnosti Deutsche Bahn, které ve vysoké kvalitě vyrábí Tatravagónka v Tlmačích. Společnost se specializuje na výrobu šestinápravových kloubových vagonů pro přepravu kontejnerů a výměnných nástaveb, které se používají na kolejích se širokým a normálním rozchodem. Svařování se provádí pomocí robustního svařovacího přístroje TransSteel 5000 Pulse od společnosti Fronius, který je ideální pro svařování dílčích sestav z oceli a slitin uhlíkové oceli.
Když se řekne pětiosé měření, vybavíme si pokročilou technologii, která dokáže s přesností na mikrony rychle změřit jakékoliv obrobky. Jak se osvědčuje v praxi? Strojírenská společnost Dormer Pramet využila pětiosou technologii CMM Renishaw AGILITY k rozšíření produkce o výrobky, na které předchozí technologie nestačily. Firma kvůli tomu musela kompletně změnit své výrobní postupy, ale výsledek předčil očekávání.
Advanced Solution Engineering, jak už firemní název odpovídá, se zabývá pokročilými inženýrskými řešeními. Společnost, která aktuálně sídlí v průmyslové zóně slovenského Strečna v areálu o rozloze 8 300 m2 se zabývá produkcí standardních i automatizovaných skladovacích a vyhledávacích systémů, výrobou komplexních dopravníkových linek, zdvihacích zařízení, speciálních jednoúčelových strojů a ocelových konstrukcí či dopravníků.
Ve firmě Advanced Solution Engineering je tak potřeba přísun velkého množství ocelového materiálu, který je potřeba řezat, obrábět, ohýbat, svařovat a následně kompletovat do technologických celků. O strojích, produkci firmy a zkušenostech s vláknovým řezacím strojem jsme si povídali s panem Petrom Tichým, vedoucím výroby a projektovým manažerem Advanced Solution Engineering.
V DFK Cab vyrábí kabiny pro terénní čtyřkolky a vysokozdvižné vozíky, disponují vlastním vývojem a konstrukčním oddělením, které sleduje aktuální trendy, současné vývojové verze kabin a dynamicky tak reaguje na poptávky trhu. Vyvíjí až 30 nových kabin ročně. Kabiny se vyznačují vysokou modularitou pro uspokojení přání zákazníka.
Bezchybné a efektivní svařování je s nástrojem Fronius WeldCube Navigator naprosto snadné: díky integrované funkci navádění, podrobným vizualizovaným návodům a pevně přednastaveným parametrům svařování. TPS/i a iWave se s nástrojem WeldCube Navigator stávají dokonale sladěným systémem pro řazení svarů. V kombinaci s podavačem Dual Wire Feeder má svářeč během okamžiku přístup také ke dvěma různým cívkám s drátem. Pokud se chcete o snadnosti použití a kvalitě výsledků přesvědčit sami, máte díky zkušební verzi možnost nový software Navigator nezávazně vyzkoušet.
Pokud chcete zajistit dokonalé svarové spoje v těch nejnepříznivějších podmínkách, v interiéru i exteriéru nebo v těch nejtěsnějších prostorách, potřebujete praktický a robustní svařovací přístroj vysoké kvality. Přesně na tyto požadavky se společnost Fronius zaměřila při konstrukci série přístrojů Ignis 150/180, které jsou nyní k dispozici. Vnější vlivy, jako je prach a vlhkost, nemohou poškodit robustní kryt a průkopnická technologie uvnitř přístroje s mnoha praktickými funkcemi usnadňuje svařovací proces.
Huisman Czech Republic vylepšil svařovacího robota ve svém vývojovém a výrobním závodě ve Sviadnově. Nyní pomáhá vyrábět větší, těžší a tvarově náročnější ocelové komponenty, které bylo dříve možné svařit jedině ručně. Díky instalaci víceosého polohovadla se také rozšířily jeho možnosti v použití 3D tisku.
České strojírenství čelilo v roce 2023 hned několika výzvám: v posledních týdnech se objevily nové problémy s logistikou, vliv měly i vysoké ceny energií. Na trhu práce stále panoval nedostatek kvalifikovaných pracovníků, což pro výrobní firmy znamená značnou komplikaci. Podle společnosti Profika setrvale rostla poptávka po řešeních pro automatizaci a po zavádění digitalizace i do menších podniků.