Digitální dvojče. Jeden z trendových termínů dnešní doby ve výrobě nástrojů a forem. Co však znamená digitální dvojče ve výrobě? Potenciál tohoto konceptu je mimořádný – stejné pracovní činnosti, které probíhají v reálném výrobním procesu, lze provádět ve virtuálním modelu, a tím urychlit celý vývoj produktu i jeho následnou výrobu „načisto".
Stísněné prostory a vysoké požadavky na kvalitu vyžadují chytrá řešení, aby svářeči mohli pracovat efektivně, ergonomicky a bez rizik. Jak takové řešení může vypadat, vědí ve společnosti Fronius. Poradili společnosti Bilfinger Industrial Services používat svařovací hořák PushPull s dlouhým hadicovým vedením. O dokonalý svarový šev se stará svařovací zdroj TPS/i.
Slévárna Kovosvit MAS Foundry se zapojila spolu s Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích (VŠTE) do výzkumného projektu, jehož cílem je zahájení výroby odlitků určených do extrémních podmínek. Výstupem z tříletého projektu za více než 30 milionů korun budou pokročilé technologické postupy, díky nimž bude slévárna schopna produkovat náročné a na trhu žádané odlitky z tvárné litiny pro stroje určené do podmínek, kde pracovní teplota dosahuje až -40 stupňů Celsia.
29 ze svých 45 exponátů na veletrhu EMO představila společnost DMG MORI s inovativními automatizačními řešeními – od modulárního systému WH Flex včetně digitálního dvojčete až po bezobslužný transportní systém PH-AGV 50. Prezentace je odrazem strategie společnosti: DMG MORI bude všechny obráběcí stroje svého portfolia nabízet s automatizačními řešeními, aby vyhověla silně rostoucí poptávce.
Společnost Seco Tools doplnila svůj sortiment těles kotoučových fréz 335.18 a 335.19, aby vyřešila potíže, se kterými se výrobci potýkají při obrábění náročných materiálů. Menší zubové rozteče zlepšují stabilitu i produktivitu a systém pro vnitřní přívod chladiva v provedení „plug-and-play" zajišťuje maximální životnost nástroje a vynikající odvod třísek.
Přesné obráběcí stroje a pokročilé řezné nástroje dokáží společně zajistit vynikající produktivitu obrábění kovů. K dosažení takové úrovně produktivity je však klíčové propojení mezi řezným nástrojem a vřetenem stroje – upínač nástrojů. Na trhu je k dispozici široká škála upínačů různých typů, a každý z nich je konstruován tak, aby zajistil optimální výkon při určitých obráběcích operacích. Výrobní provozy by proto měly výběr svých upínačů založit na specifických operacích stejně jako na dílech, které vyrábí. Přestože bývá snahou získat nejpokročilejší výrobní technologie a řezné materiály, mívá výběr, použití a údržba nástrojových upínačů, které by nejlépe vyhovovaly konkrétním potřebám výroby, tu nejnižší prioritu.
Provozy letecké výroby, které řeší obrábění otvorů a frézování hybridních vrstvených materiálů, mohou nyní využít novou dokončovací frézu JC899 Hybrid Stack a hrubovací frézu JC898 od společnosti Seco Tools. Dokončovací fréza JC899 představuje patentovanou geometrii dva v jednom, která eliminuje problémy s delaminací a vytahováním vláken při obrábění vrstvených materiálů, jako je polymer vyztužený uhlíkovými vlákny (CFRP) kombinovaný s titanem či hliníkem.
Společný projekt univerzit a strojírenských firem nazvaný Centrum kompetence – Strojírenská výrobní technika představuje účinnou formu spolupráce akademických pracovišť s výrobními podniky. Jihočeský Kovosvit MAS v jeho rámci například – ve spolupráci s pracovištěm RCMT při ČVUT v Praze – vyvinul nový soustruh KL 285 a zapojil se do dalších projektů. V řadě z nich spolupracoval i s dalšími podniky, jež jsou rovněž do Centra kompetence zapojeny.
Pro dánskou servisní společnost Global Boiler Repair A/S, která se věnuje opravám lodních kotlů, jsou spolehlivost a rychlost kritickými faktory. Aby si tato firma udržela své vedoucí postavení na trhu, spoléhá se výhradně na svařovací zařízení firmy Migatronic, včetně 35 ks nových svařovacích strojů Pi 350, vždy ale z důvodů vysoké odolnosti a spolehlivosti a pro jejich špičkové technologie.
Nástroj s vyměnitelnými destičkami, a nebo monolitní – které pojetí rotačních řezných nástrojů je lepší? Stejně jako v mnoha případech technologie, neexistuje na tuto otázku úplně jednoznačná odpověď. Ale určitá odpověď existuje, pokud budeme posuzovat výhody i nevýhody obou konceptů vzhledem ke specifickým podmínkám.
Obráběcí stroj MCU 450 byl poprvé představen na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v roce 2017. Po dvou letech se obráběcí centrum vyvinuté v Kovosvitu MAS na brněnské výstaviště vrací. Stroji byly na základě zákaznických zkušeností vylepšeny technické parametry, přičemž nejdůležitější změnou je zvětšení pojezdu v ose Z o 120 mm z původních 400 mm na 520 mm. Zároveň došlo ke zvýšení rozjezdu v ose X z původních 450 mm na 500 mm. Těmito úpravami došlo k významnému zvýšení užitných vlastností tohoto multifunkčního pětiosého vertikálního obráběcího centra.