Výhody svařování metodou wolfram-inertní plyn (TIG): Žádný jiný svařovací postup nenabízí větší čistotu, resp. vyšší kvalitu svarového švu. S cílem ještě více zjednodušit manipulaci vyvinula společnost Fronius přístroj TransTig 170/210. Tento kompaktní ruční svařovací zdroj TIG je vybaven řadou funkcí, které zajišťují dokonalé výsledky svařování.
Proces TIG nabízí široké možnosti použití. Je vhodný pro všechny kovy, tenké plechy, nucené polohy a svařování kořenové vrstvy. Umožňuje svařovat s přídavným materiálem i bez něho. Těchto výhod využívají uživatelé například při výrobě zařízení, zásobníků a potrubních vedení, ale také při montážích, opravách či údržbě. Protože se přitom používá většinou ušlechtilá ocel a hliník, dokáže tento proces přesvědčit vysokou kvalitou svaru na dotek i na pohled. Při mobilním použití boduje TransTig ještě víc: Tento lehký a praktický svařovací zdroj podporuje uživatele i při velmi různorodé práci.
Laserové svařování plastů se v posledním desetiletí stalo pokrokovou průmyslově používanou technologií. Pokračující rozvoj nových laserů s vlnovou délkou ve spektru viditelné infračervené oblasti (zelený laser) a spektru blízké infračervené oblasti v koordinaci s vývojem souvisejících absorbérů přidaných do plastových materiálů poskytují možnost spojovat transparentní a neprůhledné absorpční plastové materiály. Automobilový průmysl, zdravotnický průmysl, elektronický průmysl, to jsou jen některé z oblastí, kde je široce realizována technologie laserového svařování plastů.
Dodavatel autodílů Alu Menziken sází při svařování vytlačovaných profilů na svařovací postup LaserHybrid. Ten nabízí oproti velmi rozšířenému třecímu svařování s promíšením (Friction Stir Welding) rozhodující výhody: podléhá minimálnímu opotřebení, přesahy materiálu nejsou žádný problém a lze jím svařovat jak tupé, tak i koutové svary.
Digitální dvojče. Jeden z trendových termínů dnešní doby ve výrobě nástrojů a forem. Co však znamená digitální dvojče ve výrobě? Potenciál tohoto konceptu je mimořádný – stejné pracovní činnosti, které probíhají v reálném výrobním procesu, lze provádět ve virtuálním modelu, a tím urychlit celý vývoj produktu i jeho následnou výrobu „načisto".
Stísněné prostory a vysoké požadavky na kvalitu vyžadují chytrá řešení, aby svářeči mohli pracovat efektivně, ergonomicky a bez rizik. Jak takové řešení může vypadat, vědí ve společnosti Fronius. Poradili společnosti Bilfinger Industrial Services používat svařovací hořák PushPull s dlouhým hadicovým vedením. O dokonalý svarový šev se stará svařovací zdroj TPS/i.
Slévárna Kovosvit MAS Foundry se zapojila spolu s Vysokou školou technickou a ekonomickou v Českých Budějovicích (VŠTE) do výzkumného projektu, jehož cílem je zahájení výroby odlitků určených do extrémních podmínek. Výstupem z tříletého projektu za více než 30 milionů korun budou pokročilé technologické postupy, díky nimž bude slévárna schopna produkovat náročné a na trhu žádané odlitky z tvárné litiny pro stroje určené do podmínek, kde pracovní teplota dosahuje až -40 stupňů Celsia.
29 ze svých 45 exponátů na veletrhu EMO představila společnost DMG MORI s inovativními automatizačními řešeními – od modulárního systému WH Flex včetně digitálního dvojčete až po bezobslužný transportní systém PH-AGV 50. Prezentace je odrazem strategie společnosti: DMG MORI bude všechny obráběcí stroje svého portfolia nabízet s automatizačními řešeními, aby vyhověla silně rostoucí poptávce.
Společnost Seco Tools doplnila svůj sortiment těles kotoučových fréz 335.18 a 335.19, aby vyřešila potíže, se kterými se výrobci potýkají při obrábění náročných materiálů. Menší zubové rozteče zlepšují stabilitu i produktivitu a systém pro vnitřní přívod chladiva v provedení „plug-and-play" zajišťuje maximální životnost nástroje a vynikající odvod třísek.
Přesné obráběcí stroje a pokročilé řezné nástroje dokáží společně zajistit vynikající produktivitu obrábění kovů. K dosažení takové úrovně produktivity je však klíčové propojení mezi řezným nástrojem a vřetenem stroje – upínač nástrojů. Na trhu je k dispozici široká škála upínačů různých typů, a každý z nich je konstruován tak, aby zajistil optimální výkon při určitých obráběcích operacích. Výrobní provozy by proto měly výběr svých upínačů založit na specifických operacích stejně jako na dílech, které vyrábí. Přestože bývá snahou získat nejpokročilejší výrobní technologie a řezné materiály, mívá výběr, použití a údržba nástrojových upínačů, které by nejlépe vyhovovaly konkrétním potřebám výroby, tu nejnižší prioritu.
Provozy letecké výroby, které řeší obrábění otvorů a frézování hybridních vrstvených materiálů, mohou nyní využít novou dokončovací frézu JC899 Hybrid Stack a hrubovací frézu JC898 od společnosti Seco Tools. Dokončovací fréza JC899 představuje patentovanou geometrii dva v jednom, která eliminuje problémy s delaminací a vytahováním vláken při obrábění vrstvených materiálů, jako je polymer vyztužený uhlíkovými vlákny (CFRP) kombinovaný s titanem či hliníkem.
Společný projekt univerzit a strojírenských firem nazvaný Centrum kompetence – Strojírenská výrobní technika představuje účinnou formu spolupráce akademických pracovišť s výrobními podniky. Jihočeský Kovosvit MAS v jeho rámci například – ve spolupráci s pracovištěm RCMT při ČVUT v Praze – vyvinul nový soustruh KL 285 a zapojil se do dalších projektů. V řadě z nich spolupracoval i s dalšími podniky, jež jsou rovněž do Centra kompetence zapojeny.