Pravdivost tvrzení je zcela nezávislá na jeho věrohodnosti a naopak.
Zájem o získávání grantů na projekty základního výzkumu a vývoje prostřednictvím Grantové
agentury České republiky (GA ČR) v posledních letech neustále roste. Jen oproti loňskému roku zaznamenala agentura 8% nárůst v počtu přihlášených projektů, kterých je v letošním roce celkem
2336. Jde o návrhy projektů, které budou po úspěšném vyhodnocení vědeckými odborníky financovány od začátku roku 2006. Konkrétně se jedná o 1860 návrhů standardních projektů a 476 návrhů postdoktorských projektů. V rámci doktorských projektů GA ČR nevypsala pro rok 2006 veřejnou soutěž. Novinkou v letošním roce bylo elektronické vyplňování přihlášek a s tím spojené značné zjednodušení administrativy jak na straně navrhovatelů, tak na
straně kanceláře GA ČR.
GA ČR současně již začala s financováním celkem 715 nových projektů. Jedná se o projekty, které uspěly v loňském roce v hodnotícím procesu a jejichž financování je plánováno na tři roky. V letošním roce GA ČR na tyto projekty přerozdělí částku zhruba 473 mil. Kč. Hlavní podíl poskytne GA ČR na 563 standardních projektů (za celkových 394 mil. Kč), tedy na projekty ze všech vědních oborů, kde si téma projektu volí sami řešitelé. Mezi jednotlivými obory jsou granty uděleny následovně:
technické vědy 148 grantů, přírodní vědy 163 grantů, lékařské vědy 38 grantů, společenské vědy 176 grantů a zemědělské vědy 38 grantů.
GA ČR se stejně jako v předešlých letech zaměří i na podporu mladých vědeckých pracovníků a studentů doktorského studia v rámci programu postdoktorských a doktorských projektů, kdy na rok
2005 udělila 125 nových grantů postdoktorským projektům v celkové výši 29 mil. Kč a 27 nových grantů projektům doktorským v celkové výši 49 mil. Kč. Zároveň se GA ČR bude podílet částkou 1,6 mil. Kč na financování nového úspěšného mezinárodního projektu EUROCORES ve spolupráci s Evropskou vědeckou nadací – European Science Foundation.
Celková úspěšnost počtu udělených grantů k počtu podaných grantových návrhů pro rok 2005 je 32 %. V roce 2004 činila 35 %.
Nové vědecké projekty jsou v roce 2005 financovány z kapitoly 321státního rozpočtu ČR na rok 2005 vyčleněné pro GA ČR na účelovou podporu výzkumných projektů. Stejným způsobem GA ČR financuje ještě přibližně 1400 projektů zahajovaných v minulých dvou letech ve výši zhruba 830 mil. Kč.
GA ČR vypisuje každoročně veřejnou soutěž na udělení grantů projektům základního výzkumu a vývoje ze všech vědních oborů.
Téma těchto projektů si volí sami navrhovatelé. Přihlášené projekty jsou hodnoceny jak stálými vědeckými komisemi GA ČR, tak českými a zahraničními oponenty z příslušné vědní oblasti. Viz
více na stránkách Grantové agentury České republiky:
http://www.gacr.cz/
Airbus si může připsat další vítězství na úkor americké společnosti Boeing. Největší dopravní letadlo na světě A380 vážící 600 tun poprvé vzlétlo. Vystartovalo z letiště Blagnac ve francouzkém městě Toulouse, na palubě bylo šest členů posádky. Dvoupatrové letadlo je schopno pojmout 555 cestujících, v charterové verzi až 820.
První cvičný let potrvá čtyři hodiny a většinou povede nad Atlantickým oceánem. Společnost jej naplánovala tak, aby stroj neletěl nad obydlenými oblastmi. Posádka, kterou tvoří dva piloti, tři letoví inženýři a jeden mechanik, má během letu vyzkoušet, jakých manévrů je letadlo schopné a jak se při nich chová.
Airbus A380 vystartoval z dráhy, z níž po léta startoval letoun Concorde. Evropská společnost už má na letadlo první objednávku od singapurských aerolinek, první letoun dostanou v roce 2006.
Kromě toho o něj mají zájem i Air France, Lufthansa nebo Emirates či Korean Air. Nákladní verzi, která je schopná přepravit až 150 tun nákladu, si už objednala i kurýrní služba FedEx.
Dosud největší letadlo, staré už několik desítek let, vyrobila společnost Boeing. Letoun 747 přepraví najednou až 416 cestujících. Někteří odborníci tvrdí, že největší Airbus je až příliš velký, aby byl jeho provoz rentabilní. Společnosti by mohly mít problém jej tolika cestujícími naplnit.
Změny cen za různé typy tarifů se budou lišit, hovorné má ve většině případů klesnout...
Český Telecom musí u své základní nabídky Home Standard snížit měsíční paušální poplatek nejméně o desetikorunu na maximálně 329 Kč a zrušit stokorunový kredit hovorného. Hovorné má ve většině případů klesnout. Rozhodl o tom Český telekomunikační úřad, který to uvedl na svých internetových stránkách. Podle dobře informovaného zdroje oznámí Telecom nové koncové ceny zřejmě ještě tento týden.
Podle předsedy ČTÚ Davida Stádníka může rozhodnutí o změně cen v důsledku znamenat zvýšení paušálního poplatku. Hlavní změnou proti dosavadním cenám je totiž odstranění kreditu hovorného, který bylo možné provolat v rámci stávajícího paušálu. Ten kritizovali zejména alternativní operátoři, protože komplikoval přechod zákazníků Telecomu ke konkurenci. Zatímco paušál musí Telecom snížit nejméně o desetikorunu, zákazník přijde o 102 korun, které mohl v rámci poplatku provolat.
Cenové rozhodnutí ČTÚ je podle mluvčího Telecomu Vlastimila Sršně východiskem pro stanovení nových cen. "Cenové programy však stanovíme tak, aby zákazníky co nejvíce motivovaly k využívání pevné telefonní linky," řekl ČTK s tím, že firma ceny představí co nejdříve.
Podle analytika Patria Finance Tomáše Gaťka se cenovým rozhodnutím efektivně zvyšuje paušál, ale může dojít k poklesu cen za hovorné, které bude Telecom účtovat. "Bude záviset, jak se k tomu Telecom postaví. Rozhodnutí určuje jen maximální ceny," dodal.
U sazeb za hovorné může zůstat na dosavadní úrovni jen cena pro místní volání ve špičce, která je nyní 1,58 Kč. Nejméně o čtyři haléře, na maximálně 0,75 Kč, musí klesnout cena mimo špičku. Dálkové hovory musí zlevnit nejméně o 94 haléřů na 3,19 Kč, respektive o 33 haléřů na 1,59 Kč mimo špičku. Vedle tarifu Home Standard musí Telecom zrušit kredit hovorného i u nabídky Home Mini. Výše měsíčního paušálu by měla klesnout z dosavadních 215 korun na maximálně 199 Kč.
Evropská cena IST je nejvýznamnější cenou pro inovativní výrobky a služby na poli technologií pro informační společnosti.
Do soutěže o získání této ceny se mohou přihlásit firmy nebo organizace, které nabízí inovativní výrobek na poli technologií pro informační společnosti(IST), se slibným tržním potenciálem.
Soutěž o Evropskou cenu IST pořádá organizace Euro-CASE, a je podporována a sponzorována Evropskou komisí v rámci programu IST.
Evropské uznání, kterého se firmám nominovaným či oceněným Evropskou cenou IST dostane, přispěje k jejich zviditelnění, posílení důvěryhodnosti, zajištění lepší budoucnosti, a rovněž jim usnadní přístup k financování.
Evropská komise a Evropská rada pro aplikované a inženýrské vìdy a technologie (Euro-CASE) vyhlásily tři vítìze letošní Evropské ceny IST. Ceny byly uděleny dvěma francouzským a jedné švédské společnosti.
Tři velké ceny, každá v hodnotě 200 000 eur, byly předány Viviane Redingovou, zmocněnkyní pro informační společnost a média, a Guyem Demuynckem, předsedou výkonné poroty a generálním ředitelem společnosti KPN Mobile, a to 26. dubna v Akademickém
paláci v Bruselu.
Vítězné produkty Velké ceny byly vybrány z celkového množství 430 aplikací. Většina
uchazečů, a také i tři vítězové Velké ceny, jsou z řad malých či středních inovativních firem.
"Tito tři vítězové Velké ceny jsou vynikajícím příkladem evropské inovace," řekla zmocněnkyně pro informační společnost a média Viviane Redingová, která v úterý večer při slavnostním ceremoniálu v belgickém Akademickém paláci předala ocenění.
"Projekty jako tyto ukazují, že Evropa má silný růstový potenciál a může podstatně posílit svou konkurenceschopnost právě investicemi do informačních a komunikačních technologií."
Letošní soutěže se zúčastnilo 430 inovativních výrobků z 29 zemí. Tento velký počet aplikací a jejich vysoká kvalita dokazují význam této soutěže pro posílení inovace v evropském průmyslu informačních a komunikačních technologií (ICT). Evropská cena IST
je udělována již 10 let, během kterých byly vyplaceny odměny v celkové hodnotě 700 000 eur. Vzhledem k jejímu úspěchu, mezinárodnímu uznání a velkému zájmu investorů je Evropská cena IST jednou z nejvýznamnějších cen, které jsou udělovány v oblasti ICT. Vítězné společnosti vybírají nezávislí odborníci z 18 zemí, kteří jsou nominováni organizací Euro-CASE a schváleny Evropskou komisí.
Soutěž o Evropskou cenu pořádá organizace Euro-CASE a je podporována a sponzorována Evropskou komisí v rámci programu IST.
Vítězové Velké evropské ceny IST roku 2005:
Společnost Cypak (Švédsko)
Karta s integrovaným kódem PIN
Bezkontaktní čipová karta s integrovaným PIN kódem pro bezpečné
ověření přes internet.
Založena: 1999
Zaměstnanců: 14
Internetové stránky: http://www.cypak.com
Společnost Let It Wave (Francie)
CodecID
Kompresní program umožňující uložení vysoce kvalitních osobních
fotografií do souborů o velikosti pouhých 5OO bajtů, pro chráněné
dokumenty jako jsou ID karty, víza či vstupové karty.
Založena: 2001
Zaměstnanců: 8
Internetové stránky: http://www.letitwave.fr
Společnost Praxim Mediavision (Francie)
Aplikace pro kolenní chirurgii (SURGETICS Kneelogics Application)
Pomocný počítačový operační systém určený pro přesné umístění
implantátů a štěpů pro kolenní chirurgii.
Založena: 1995
Zaměstnanců: 55
Internetové stránky: http://www.surgetics.com
http://www.ist-prize.org
Projekt české společnosti Value Engineering Services je dalším příkladem, jak je Plzeň výhodnou lokalitou pro nová vývojová centra.
Nové vývojové centrum české společnosti Value Engineering Services bylo slavnostně otevřeno na Borských Polích v Plzni. Tento projekt přinese uplatnění pro 150 vývojových a testovacích inženýrů a investici přesahující 130 milionů korun.
„Naše centrum je zaměřeno na vývoj a testování mechatronických systémů a to od fáze konceptu, vývoje a testování těchto systémů až po následnou výrobu prototypů. Tyto vývojové a konstrukční výsledky pak budou u našich partnerů a zákazníků v podstatě ihned zaváděny do sériové výroby,“ říká Josef Vísner zástupce Value Engineering Services.
„Jedná se o projekt českých manažerů, kteří dokázali sehnat německý kapitál na rozšíření své společnosti a vybudovat tak zcela nové moderní centrum,“ říká Radomil Novák, generální ředitel agentury CzechInvest, a doplňuje: „Vybudování tohoto vývojového centra podpořil stát formou dotace na podnikatelskou činnost, kterou může firma v následujících deseti letech čerpat až do výše 61 % celkové investice. Dotace na školení může společnost čerpat po dobu tří let, a to ve výši 60 % z nákladů vynaložených na obecné školení zaměstnanců a 35 % z nákladů vynaložených na specifické školení.“
Rozšířené technologické centrum firmy Value je rozděleno do čtyř oddělení: konstrukce a vývoj, výroba a montáž prototypů, testování a diagnostika a projektové oddělení. Vývojové centrum již nyní spolupracuje s plzeňskou Západočeskou univerzitou nejen na tématech diplomových a doktorandských prací, ale i na konkrétních vývojových projektech v oblasti mechatroniky.
Dotaci podle programu na podporu technologických center už v Plzni získaly tři společnosti a další firma svůj investiční projekt připravuje. Plzeň tak v počtu vývojových projektů dotahuje Prahu, kde už s touto podporou vzniklo pět center. V celé republice pak podporu na vybudování centra vývoje a inovací získalo prozatím 26 společností.
Centrála Siemensu už podle informací MF Dnes rozhodla o stavbě nové továrny na výrobu automobilových součástek v Ostravě, která zaměstná až 1200 lidí. "Právě jsem dostal informaci, že v úterý padlo definitivní rozhodnutí stavět v Ostravě," řekl MF Dnes náměstek ostravského primátora Petr Kajnar. Podle Siemensu ještě konečné rozhodnutí nepadlo. "Stále se jedná, rozhodnuto ještě nebylo," řekl dnes ČTK mluvčí Siemensu pro Česko Petr Sedláček.
Investice by sociálně slabému regionu výrazně pomohla, v Moravskoslezském kraji je bez práce více než 100.000 lidí. Míra nezaměstnanosti v kraji je 15,5 procenta, vyšší je už jen v Ústeckém kraji. Továrna by byla zatím největší investicí, kterou se Ostravě po roce 1989 podařilo získat. Nový závod má Siemens vybudovat v průmyslové zóně Hrabová, kde pro něj město do konce dubna rezervuje deset hektarů pozemků. "Plánují v první etapě zaměstnat 600 lidí, další 600 ve druhé etapě," řekl Kajnar.
Rozhodnutí centrály Siemensu se očekává už delší dobu, o plánu vedení firmy na přestěhování výroby automobilových elektrosoučástek z německého Würzburgu do Ostravy už před měsícem informoval německý odborový svaz IG Metall. Definitivní rozhodnutí firma odkládá zřejmě kvůli protestům německých odborářů, kterým se rušení pracovním míst nezamlouvá.
Podle dřívějších informací německého deníku Die Welt chce podnik v Ostravě zahájit výrobu už v polovině roku 2006. Siemens už podle listu podal u českých úřadů žádosti o povolení stavby. Firma prý i přes výrazné náklady na přesun výroby počítá s tím, že v Česku ušetří.
Siemens patří mezi největší globální elektrotechnické koncerny, ve více než 190 zemích světa pokrývá obory elektrotechniky a elektroniky. V Česku má Siemens asi 12.000 zaměstnanců, v obchodním roce 2003/2004 měla skupina podniků Siemens v České republice obrat 46 miliard korun.
Společnost Prestigio představila novou produktovou řadu pro spotřebitelský trh, kterou jsou mobilní datová úložiště. Prvním produktem, který tuto řadu otevírá, je elegantní a velice tenká a lehká přenosná databanka o kapacitě 20 GB, jejímž srdcem je pevný disk velikosti 1,8“ s možností připojení přes rozhraní USB 2.0. Tento unikátní produkt dorazí na pulty prodejen po celé Evropě, na Středním východě a v Africe koncem dubna.
Nová přenosná databanka vyniká zejména minimálními rozměry (šířka 75 mm, délka 79 mm a výška pouze 11 mm) a váhou (95 gramů), což z ní dělá ideální datové úložiště pro ty, kteří potřebují mít svá pracovní data vždy při ruce. Tento výrobek ocení ale i běžní uživatelé, kteří často přenáší svá data (soubory, fotografie, filmy nebo hudbu) z počítače na počítač. Pocket Drive je skutečným zařízením typu Plug&Play – stačí jej připojit k USB portu počítače a již můžete přenášet data rychlostí 480 MB/s bez nutnosti instalace jakéhokoliv obslužného programu.
Portál Seznam.cz pokořil v pondělí 25. dubna magickou hranici denní návštěvnosti. Podle měření iAuditu činí toto číslo konkrétně 1 011 964 unikátních uživatelů. "Tento úspěch je odrazem každodenní kvalitní práce celého našeho týmu, ale zejména našich spolupracovníků, dodavatelů a strategických partnerů. K jeho dosažení přispělo především spuštění nového fulltextového vyhledávání, navýšení našich freemailových schránek na 2000MB a další dílčí inovace," prohlásil Ivo Lukačovič, předseda představenstva společnosti Seznam.cz.