Společnost Scania po 15 letech kompletně obmění řadu převodovek. V roce 2006 budou na trh uvedeny nové převodovky, které mají sníženou hmotnost až o 69 kg, vyšší schopnost přenosu točivého momentu a nabízejí zákazníkům výjimečnou flexibilitu při výběru vozidla pro libovolný typ přepravy. Nové převodovky Scania mají zcela novou konstrukci s plnou integrací systémů Scania Opticruise a Scania Retarder. Tunelová konstrukce je silnější a pevnější než stávající vanová. Přestože nové motory s masivním točivým momentem kladou na převodovky zvýšené nároky, podařilo se také výrazně snížit jejich hmotnost. Za účelem sladění řadicích sil pro hlavní převody byl u prvního rychlostního stupně přidán ke stávajícím dvěma jeden synchronizační kužel navíc.
Společnost Pathtrace představuje novinku ve svém sortimentu. Nejnovější verze EdgeCAM nabízí jedinečnou bezpečnost programování při použití komplexní vizualizace dráhy nástroje a modelu CNC stroje pro novou generaci soustružnicko/frézovacích CNC strojů. Tato verze EdgeCAM 10 přináší důležitý krok ve vývoji EdgeCAM produktů. Novinkou v EdgeCAM 10 je schopnost simulace stroje, která dále rozšiřuje komplexní verifikaci a simulaci obrábění dřívějších verzí EdgeCAM. Kompletní model CNC stroje je zobrazen během celé simulace obrábění s realistickým zobrazením pohybu všech jeho pohyblivých komponent.
Novým typem produktu ve výrobním programu TOSHULIN, a.s. je svislé obráběcí centrum POWERTURN Y. Doplňuje svou konstrukcí generaci strojů POWERTURN o posuv upínací desky ve směru osy Y, což podstatně rozšiřuje jeho užitné vlastnosti a řadí ho do kategorie multifunkčních strojů. Centra se dodávají ve dvoustojanovém provedení s průměrem upínací desky od 1.250 do 4.000 mm.
Společnost Mittal Steel Ostrava a.s. obdržela certifikát pro betonářskou ocel, který ji opravňuje k vstupu na rakouský trh. Celý administrativní proces včetně kontrolních návštěv, odběrů zkoušek a detailního vyhodnocování testů trval dvanáct měsíců.
„Za předpokladu konkurenceschopné ceny očekáváme, že bychom na rakouský trh mohli umístit ročně asi 20 až 30 tisíc tun betonářské oceli,“ uvedla Martina Rašťáková z obchodního úseku ostravské společnosti.
Výroba kotlů, jedna z divizí brněnské společnosti ALSTOM Power, s.r.o., ALSTOM Group, uzavřela významný zahraniční kontrakt. Jeho předmětem je výroba tlakových částí regeneračního kotle pro nově budovanou uruguayskou celulózku. Výstavba provozu je dosud největší zahraniční investicí v historii této jihoamerické země a pohybuje se okolo jedné miliardy dolarů.
Firma Bosch Diesel, s.r.o., Jihlava, dceřiná společnost firmy Robert Bosch GmbH, dokončila za pouhých deset měsíců od zahájení stavby další etapu rozšiřování svého působiště v Jihlavě. Novostavba dlouhá přibližně 250 metrů a široká více než 100 metrů je jednou z největších hal výrobního sdružení firem skupiny Bosch v celosvětovém měřítku. Podnik investoval do této budovy včetně strojů a zařízení více než 110 milionů Euro. Od zahájení aktivit v roce 1993 investovala firma Bosch v Jihlavě celkem více než 550 milionů Euro. V současné době je v jihlavském závodě zaměstnáno asi 6 200 pracovníků.
Mobilní úpravny řady WIVA jsou určeny pro výrobu kvalitní pitné vody ze spodních i povrchových zdrojů. Nejvýznamnějšími přednostmi jsou operativní pružné nasazení v krizových situacích /spouštění do dvou hodin od instalace/, nepřetržitý automaticky řízený provoz 24 hodin denně i v náročných klimatických podmínkách, maximální šetrnost k životnímu prostředí , nízké provozní náklady a mobilita, zaručená instalací do kontejnerů IS0 1C.
Česká republika je jednou z nejúspěšnějších zemí v získávání investic do automobilového průmyslu. Podle nejnovější studie společnosti Ernst&Young o atraktivitě evropského investičního prostředí (Emerging Economies Stake Their Clame, European Attractiveness Survey 2005) jsme loni v celoevropském měřítku obsadili druhé místo v přílivu přímých zahraničních investic (PZI) do odvětví výroby automobilových komponentů.
Důležitost bezpečnosti na pracovišti neustále stoupá. Je nezbytné zajistit účinnou ochranu pro pracovníky, materiály i prostředí. Společnost RECTUS AG (Německo), která je nussdorfským odborníkem na rychlospojky, vyvinula v rámci svých samoodvzdušňovacích rychlospojek různé spojovací systémy, jež zaručují maximální aktivní ochranu na pracovišti (v souladu s normou EN 983 / ISO 4414).
Společnost 3E Praha Engineering představila na brněnském veletrhu novinku, kterou je TrueMill®. TrueMill® je novou technologií americké firmy SURFWARE, čekající na schválení podaného patentu, který přináší revoluční technologii v oblasti třískového obrábění. Do dnešní doby nebylo možné v žádném CAM systému efektivně řídit překrytí nástroje s dodržením konstantního úhlu styku nástroje s odebíraným materiálem při stále stejné řezné rychlosti.
Americká společnost Donaldson Company, Inc., přední světový dodavatel filtračních řešení, zahájila v Kadani výstavbu nového výrobního závodu. Zhruba stovka lidí by v něm do tří let měla vyrábět průmyslová filtrační zařízení a jejich součásti. V první fázi chce společnost vybudovat továrnu o výměře 12.800 m². „Počítáme s tím, že hrubá stavba bude hotová do konce tohoto roku a do jara 2006 budeme pracovat na vnitřním zařízení budovy. Zahájení zkušebního provozu plánujeme na léto příštího roku,“ uvedl jednatel společnosti Michal Sviták a dodal: „K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli rostoucímu zájmu o průmyslovou vzduchovou filtraci. Ze strategického hlediska chceme mít k dispozici funkční výrobní kapacitu, která může obsloužit objevující se trhy v Evropě.“