Společnost 3E Praha Engineering představila na brněnském veletrhu novinku, kterou je TrueMill®. TrueMill® je novou technologií americké firmy SURFWARE, čekající na schválení podaného patentu, který přináší revoluční technologii v oblasti třískového obrábění. Do dnešní doby nebylo možné v žádném CAM systému efektivně řídit překrytí nástroje s dodržením konstantního úhlu styku nástroje s odebíraným materiálem při stále stejné řezné rychlosti.
Americká společnost Donaldson Company, Inc., přední světový dodavatel filtračních řešení, zahájila v Kadani výstavbu nového výrobního závodu. Zhruba stovka lidí by v něm do tří let měla vyrábět průmyslová filtrační zařízení a jejich součásti. V první fázi chce společnost vybudovat továrnu o výměře 12.800 m². „Počítáme s tím, že hrubá stavba bude hotová do konce tohoto roku a do jara 2006 budeme pracovat na vnitřním zařízení budovy. Zahájení zkušebního provozu plánujeme na léto příštího roku,“ uvedl jednatel společnosti Michal Sviták a dodal: „K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli rostoucímu zájmu o průmyslovou vzduchovou filtraci. Ze strategického hlediska chceme mít k dispozici funkční výrobní kapacitu, která může obsloužit objevující se trhy v Evropě.“
Budoucnost hutní společnosti Válcovny plechu Frýdek-Místek je ve výrobě plechů pro elektrotechnický průmysl - tzv. dynamo a trafo plechy. Tyto speciální plechy jsou na tuzemském i zahraničním trhu v současnosti velmi žádané, takže Válcovny plechu vyrábí již delší dobu maximální množství těchto plechů a poptávka převyšuje kapacitní možnosti podniku. Cílem vedení firmy je postupné zvyšování výroby elektroplechů na úkor nízkouhlíkatých plechů, jejíž produkce by se měla naopak postupně snižovat.
Společnost KOVOSVIT MAS, a. s., Sezimovo Ústí představila na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu novinku, za kterou získala zlatou medaili. Touto novinkou je pětiosé vertikální obráběcí centrum MCU630V-5X. MCU 630V-5X - stroj pro kontinuální 5-ti osé obrábění složitých dílců. Svým uspořádáním a vlastnostmi je předurčen pro výrobu tvarově složitých forem a komplexní obrábění dílců z 5 stran. Vysoká tuhost stroje, vycházející z portálové koncepce, je důležitá pro silové obrábění dílců. Vysoká přesnost stroje MCU 630V-5X rozšiřuje možnosti obrábění v 5 osách a opracování složitých dílců na jedno upnutí. Stroj má vysokou dynamiku jak v oblasti pohybu nástroje (3 osy), tak i v oblasti pohybu obrobku (2 osy), což je zajištěno aplikací přímých pohonů v rotačních osách otočně sklopného stolu a rozdělením pohybů jednotlivých os 3+2.
Z devíti prestižních ocenění udělených u příležitosti veletrhů MSV a Transport a Logistika získaly pět exponáty vyrobené v České republice. Na Zlatou medaili MSV 2005 bylo nominováno 18 exponátů, z nichž odborná hodnotitelská komise vedená děkanem Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně Josefem Vačkářem vybrala polovinu. Mezi devítkou úspěšných je nejvíce exponátů z oblasti obráběcí a tvářecí techniky, která je na letošním ročníku mimořádně kvalitně zastoupena. KOVOSVIT MAS, a. s., Sezimovo Ústí vyslal do letošní soutěže dva stroje a Zlatou medaili získal za pětiosé vertikální obráběcí centrum MCU630V-5X.
Slavnostním poklepáním na základní kámen zahájili zástupci japonské firmy Muramoto Industry Co., Ltd. výstavbu nového výrobního závodu v Žebráku na Berounsku. Společnost do něj investuje téměř 350 milionů korun a v nově založené firmě Muramoto Manufacturing Europe s.r.o. získá zaměstnání na 70 lidí. „Po úspěchu ve většině asijských zemí nám výstavba výrobního závodu v České republice umožní proniknout do Evropy. Náš výrobek, kterým jsou lisované díly pro plazmové televizory, je na trhu relativně nový a trh proto ještě není nasycen,“ uvedl prezident firmy pan Kohei Muramoto. Továrna vyroste takzvaně na „zelené louce“ a jedná se o vůbec první projekt firmy Muramoto Industry v Evropě. Jejím hlavním programem bude výroba přesných kovových výlisků a montáž elektronických součástí pro plasmové televizory. Ty bude firma dodávat společnosti Panasonic AVC Network Czech, do Plzně, která nedávno svou program rozšířila i o nové typy nejmodernějších televizorů.
Mori Seiki vyvinula třetí generaci řídicího systému MAPPS. Novinka přináší funkci prevence kolizí v reálném čase. Detekce možných kolizí je vykonávána programem jak v automatickém tak v manuálním módu. Podmínkou toho jsou zadané modely strojů, čelistí a nástrojů. MAPPS III disponuje funkcí umožňující zadání čelistí a nástrojů jednoduše a automaticky z protáčení měkkých čelistí a dat ze vstupního měření délky nástrojů. Data standardních nástrojů jsou již zadána v systému při dodávce stroje. Jak zákazníci používající konverzační programování, tak ti, kteří ho nepoužívají, odcení nové rychlé pevně dané cykly, které jim umožní tvořit programy snadněji. Přínosem je m.j. eliminace "obrábění vzduchu" a použití optimálních drah nástrojů. Na konkrétních příkladech lze pozorovat oproti manuální tvorbě programů redukci potřebného času na 1/20 a redukci velikosti programu na 1/200 původních hodnot.
V posledních několika letech lze pozorovat zřetelné změny při realizaci řídicích obvodů hydraulických pohonů: ustupuje se od dříve zcela běžného řešení s mezideskami a výškovým sdružováním a stále více se prosazují bloky s vestavnými ventily. Na počátku těchto změn byly mobilní stroje, ale jsou tato řešení zcela běžná ve všech odvětvích. Proč tomu tak je? Vestavné ventily, přes svá některá omezení, přinášejí řadu výhod: bloky jsou kompaktnější, lépe lze využít vestavné prostory, které jsou k dispozici. Rovněž potenciální riziko vnějšího úniku kapaliny je díky menšímu počtu těsněných ploch menší, což se projevuje zejména s rostoucími pracovními tlaky. Použití vestavných ventilů vytváří předpoklad pro snížení nákladů na řídicí obvod.
Kontrakt na dodávku čtyř velkých obráběcích strojů ŠKODA získala v těchto dnech ŠKODA MACHINE TOOL, dceřiná firma ŠKODA HOLDING a.s. Obráběcí stroje za téměř 600 mil. Kč jsou určené pro pracoviště na opracování velkých klikových hřídelů. Zákazníkem je firma Shanghai Marine Crankshaft Co. Ltd.. sídlící v nové průmyslové zóně v Shanghaji. Stroje ŠKODA MACHINE TOOL dodá zákazníkům v letech 2006 až 2007. Čína je pro ŠKODA MACHINE TOOL jedním z nejdůležitějších trhů. V uplynulých 15 letech na tento velmi náročný trh dodala 70 velkých horizontek a soustruhů. Jen letos tam ŠKODA MACHINE TOOL dodá do velkých průmyslových podniků 10 velkých horizontek za 530 mil. Kč. Dodávky směřují např. do největších závodů těžkého strojírenství v provinciích Shaanxi, Sichuan a závodů začleněných pod největší ocelárnu v Číně – firmu Baosteel Shanghai, kam už ŠKODA MACHINE TOOL velké horizontky dodávala.
Společnost Hermle AG vyšla vstříc dnešnímu trendu, kterým je stále se rozrůstající automatizace výrobních procesů a vyvinula systém výměny palet PW 160, použitelný pro celou C sérii obráběcích strojů. Systém PW 160 (160 vyjadřuje hmotnost, kterou je možné pomocí tohoto systému přemístit na jedné paletě) je přidán k přední straně stroje a podle přání zákazníka je možno jej dovybavit skladovacím prostorem pro další 4 palety.Spojením 5osého obráběcího stroje spolu s paletovým systémem PW 160, došlo k přeměně stroje v plně automatickou obráběcí jednotku. Přesto však zůstal zachovám přístup k pracovní ploše určené pro manuální práce, jako např. seřízení nástrojů nebo nastavení posuvu pro výrobu jednotlivých speciálních součástí.
Napínací a hnací moduly stavební řady UPE firmy Bosh Rexroth ideálně splňují požadavky kladené na kompaktní konstrukční prvek. Spojují nádrž na olej, hnací motor, čerpadlo a kompletní řízení ve snadno zapojitelnou jednotku „Pick and Place“. Oblasti použití jsou kromě obráběcích strojů a lisů také při výrobě pneumatik, zpracování papíru a při ovládání různých funkcí v oblasti automatizace. Nová stavební řada UPE3 umožňuje díky zabudovanému dvojtému čerpadlu a dvěma odděleným řídícím okruhům plnění komplexních úkolů, které vyvstávají při konstrukci moderních soustruhů a brusek. Kompaktní konstrukce s umístěním řízení přímo na nádrži snižuje prostorové nároky a minimalizují náklady na zatrubkování.