Firma TOS Znojmo, která se v současné době specializuje na sériovou výrobu převodovek, a jejímž hlavním výrobním programem jsou převodovky zejména šnekové, čelní, kuželočelní, i planetové, ale také speciální převodové skříně podle přání zákazníka, uvedla na trh inovovanou řadu čelních převodovek s označením MTC..A. Dopracováním velikosti pro přenos vyšších výkonů byla dokončena inovace původní řady. Nová koncepce umožňuje přenos vyšších kroutících momentů při nižší hmotnosti převodovky. K příjemnému dojmu z nového zpracování u velikosti 1 - 5 přispívá bloková skříň ze slitin hliníku, vyznačující se vysokou tuhostí.
Americká CTS Corporation, přední konstruktér a výrobce elektronických součástek pro automobilový a elektronický průmysl, hodlá investovat téměř půl miliardy korun do výstavby nového závodu v průmyslovém parku Ostrava-Hrabová. Nejdéle do tří let tak vytvoří víc než 160 nových pracovních míst. „Díky této investici v České republice budeme moci zvýšit své výrobní kapacity a lépe zásobovat evropský trh, na který v současné době dodáváme převážně ze závodu ve Velké Británii,“ říká Ron Bell, ředitel evropského zastoupení CTS, a doplňuje: „V ostravském závodě budeme vyrábět elektronické součástky a senzory pro automobilový průmysl a další elektronické komponenty.“
Svou světovou premiéru měl nový stroj společnosti Arburg na veletrhu Fakuma 2005. Tento plně hydraulický Allrounder 175 V je prvním sériově vyráběným strojem s pevným vertikálním uzávěrem formy, disponujícím zavírací silou 125 kN. V nabídce firmy jsou v současnosti dvě varianty, vybrat si můžete mezi velikostí vstřikovacího zařízení 30 a 70. Menší vstřikovací agregát s označením 30 může být vybaven 15 nebo 18mm šnekem, a potom je maximální hmotnost výrobku 9,5 – 14 g PS. Při vybavení stroje agregátem označeným 70, je možnost osazení 18, 22, nebo 25mm šnekem, což dovoluje hmotnost výrobku 21, 31 nebo 40 g PS.
Společnost Festo uvádí na trh novinku ve svém sortimentu, kterou jsou paralelní chapadla HGPC. Optimalizace nákladů bylo dosaženo díky vestavbě chapadel do poloskořepiny. Kombinace tvrzených sintrovaných materiálů s čelistmi uloženými v kuličkovém vedení dosahuje maximální životnosti a spolehlivosti procesu při současně vysoké opakovatelné přesnosti, která je 0,05 mm.
V prosinci loňského roku došlo ke spojení aktivit firmy ATOTECH – předního světového dodavatele povrchových úprav a firmy M.A.G. galvanochemie, a.s. – nejvýznamnějšího tuzemského výrobce v oboru. Od 1.1.2006 tak nově vzniklá společnost nese obchodní název Atotech – M.A.G. CZ, a.s., zaměřená především na aplikace pro automobilový průmysl, kde obě firmy dosud úspěšně působily. Výrobní programy obou dodavatelů zůstávají plně zachovány a Atotech – M.A.G. CZ, a.s. Vám nabídne široké spektrum moderních technologií, speciálních chemikálií a zařízení pro povrchové úpravy.
Již nyní je zřejmé, že se vodík stává médiem budoucnosti, minimálně v automobilové dopravě. Nejpalčivější otázkou je, jak bezpečně a snadno doplňovat vodíkové palivo do nákladních automobilů. „Tím se zabývaly týmy techniků velmi dlouhou dobu. Výsledkem jsou rychlospojky HG, které jsou skutečně bezpečným a snadným řešením,“ vysvětlil junior product manager pro rychlospojky Lin-tech Pavel Štefanik.
Společnost Argo Hytos představuje novinku ve svém sortimentu, kterou jsou zpětné a sací filtry. U zařízení s uzavřeným hydrostatickým pohonem a pracovní hydraulikou v otevřeném obvodu nahrazují zpětné a sací filtry jinak potřebné sací nebo tlakové filtry pro doplňovací čerpadlo hydrostatického pohonu a zpětné filtry pracovní hydrauliky. Kombinace uzavřeného a otevřeného obvodu se často používá u kolových nakladačů, silničních a stavebních strojů, komunálních strojů a také u sklízecích kombajnů, kde jsou tyto zpětné a sací filtry často používány.
Investici ve výši téměř 450 milionů korun a 60 nových pracovních míst, představuje projekt největšího evropského výrobce obráběcích strojů a průmyslových laserů skupiny TRUMPF Group se sídlem v Německu. Firma hodlá do dvou let rozšířit svou výrobu z Německa do Čech a vybudovat v Doubí u Liberce nový závod, kde plánuje výrobu zcela nové produktové řady. „Továrna v Doubí bude produkovat skladovací systémy pro uložení plechů a součásti strojů na jejich obrábění,“ upřesnila projektová manažerka agentury CzechInvest Eva Bernardová.
Nová Supfina Supermat 808 je osmým strojem ve vývojové řadě společnosti Supfina, zaměřeným především na zlepšení přesnosti obrábění, v závislosti na požadavcích zákazníků. Moderní stojan stroje vyrobený z polymerbetonu téměř úplně absorbuje kmitání vznikající při dokončovacích operacích a redukuje odvod tepla na minimum. Rozvody jsou integrovány v loži stroje, takže se jedná o zcela kompaktní stroj. Díky oboustrannému přístupu ke stroji je velmi snadné jej udržovat a řídit. Zařízení může být vybaveno až 8 nástroji a 4 pracovními vřeteny, případně ještě 2 zařízeními na srážení hran.
Odmašťovací stoly firmy QTS CZ, s.r.o. umožňují vyřešit s minimálními náklady problém kvalitního odmašťování při dodržení požadovaných norem a předpisů. Racionálně řešené konstrukce a zapojení dovoluje zprovoznění stolů bez stavebních úprav. Nepotřebnost technického odvodu vzduchu dělá z tohoto zařízení velmi efektivního pomocníka pro každou dílnu. Energetický příkon stolů je rovný použití jedné 40W žárovky.
Strojírensko-metalurgický komplex UNEX a.s. prohloubil spolupráci s největším světovým výrobcem parních turbín Siemens Power Generation. První kontakt mezi oběma společnostmi proběhl v roce 2003 v rámci projektu VISA, jehož cílem bylo ustanovit nový dodavatelský řetězec. Unex zvítězil v konkurenci více než osmdesáti firem z celého světa. V roce 2004 byla zahájena zkušební výroba prvních kusů difuzorů parních turbín, kterých Unex dodal dvacet kusů v ověřovací sérii. Vedle výroby difuzorů proběhla úspěšně i zkušební výroba těla turbíny. Pro rok 2006 se tak počítá s náběhem sériové výroby dílů turbín o hmotnosti přesahující 60t. Unex se tak stává po úspěšném splnění řady přísných kritérií dodavatelem komponent turbín předních atomových elektráren na světě. Mezi prestižní patří dodávky pro největší atomovou elektrárnu South Texas v USA , Sendai v Japonsku či Olkiluoto - největší atomovou elektrárnu na světě, která vyrůstá ve Finsku.