Kdo si myslí, že technické možnosti obrábění ozubených kol dosáhly již svého konce, ten se dozví více, když je porovná s nejnovějším vývojem v Gleasonu. Novinky ve vývoji budou hlavním bodem semináře o ozubení, který plánuje firma Gleason v Ludwigsburgu v termínu 9. - 11. června 2010. Na tomto semináři budou přestaveny nejžhavější trendy výroby ozubených kol v teorii i praxi.
Oblast výroby forem a zápustek je i v dnešní době neustále se vyvíjející obor aplikací třískového obrábění kovů. V tomto oboru existovala určitá pravidla, která byla časem popřena a nahrazena novými, stalo se tak díky technologiím, které byly dříve zcela nepředstavitelné.
Stejně jako v loňském roce, tak i letos uspořádala společnost KOVOSVIT MAS netradiční Zákaznické dny. Poprvé se Zákaznické dny konaly v nové hale, která nabízí komfortnější prostor a tím i účelnější prezentaci více strojů pod jednou střechou.
Na podzim 2009 bylo v Plané nad Lužnicí slavnostně otevřeno předváděcí centrum firmy Newtech, která u nás distribuuje stroje společností Mori Seiki, Milltronics, Tsugami, LVD a ONA. Při této příležitosti se zde sešlo skutečně překvapivé množství návštěvníků. Možnost prezentovat své produkty v prostorech předváděcího centra i v rámci krátkých odborných seminářů dostaly i další specializované firmy z oboru obrábění, setkali jsme se tu s nástrojáři Sandwick, Iscar a Walter, stejně jako s distributorem CAx software Esprit, firmou Pimpel, chybět také nemohl přední výrobce a dodavatel sond, společnost Renishaw a distributor moderních systémů magnetického upínání, firma MagCentrum. Využití robotiky při automatizaci obráběcích procesů prezentovala firma ABB.
Na veletrhu METAV v Dusseldorfu, bude DMG vystavovat 22 kovoobráběcích strojů na 1000 m2 stánku prostoru. Důraz bude kladen na konkrétní témata veletrhu, jako jsou biomedicínské inženýrství a energetické účinnosti.
Základním znakem stroje jsou upínací desky, po jejichž bocích jsou dvě pevná podélná lože upevněná k základu, po kterých se pohybuje portál tvořený dvěma stojany nahoře vzájemně propojenými mostem. Naprosto jedinečné jsou rozměry tohoto stroje, pracovní plocha má šířku 4 500 mm a délku 14 000 mm, únosnost stolu je 6 000 kg/m2. Obráběcí centrum se může pochlubit také extrémními pracovními zdvihy: v podélném směru 17 000 mm, v příčném směru 7 750 mm a ve svislém směru 1 500 mm.
Společnost GF AgieCharmilles působí na českém a slovenském trhu od roku 2008, avšak EDM stroje značek AGIE a Charmilles se na tomto trhu prodávají již od 70. let. Firma Agie Charmilles, s.r.o. vznikla poté, co se před 2 lety obě značky, patřící do skupiny Georg Fischer, spojily pod společný název GF AgieCharmilles. Proto byla ukončena dlouholetá úspěšná spolupráce s dosavadními distributory a podobně jako v sousedním Polsku nahrazena přímým zastoupením. O rozhovor jsme požádali pana Ing. Tomáše Langera, výkonného ředitele společnosti Agie Charmilles, s.r.o.
Strojírensko-metalurgický komplex UNEX dokončil rozsáhlý modernizační projekt, na jehož konci je vytvoření nejmodernějšího slévárenského provozu v České republice a jednoho z nejmodernějších v celé Evropě. Do projektu se zapojilo celkem 14 dodavatelských společností, významně se na něm podíleli také Vysoká škola báňská - Technická Univerzita Ostrava a Odbor slévárenství Ústavu strojírenské technologie Vysokého učení technického v Brně. Modernizace provozu slévárenské výroby představuje investici za více než 80 miliónů korun. Kompletní technologické zařízení umožní navýšení ruční výroby velkých odlitků o cca 3 600 tun za rok. Celková kapacita výroby odlitků ve skupině UNEX tak přesáhne 40 tisíc tun ročně.
Odborné fórum „Krize jako příležitost“ poukázalo na nezbytnost investic do vědy a výzkumu s ohledem na budoucnost českého strojírenství. Současná finanční a hospodářská krize změnila v českém strojírenství pravidla hry. Ti, kdo se těmto změnám dokáží rychle přizpůsobit, mají nyní jedinečnou příležitost stát se silnějšími než kdykoliv předtím. Toto je závěr odborného fóra s názvem „Krize jako příležitost“, který společnost Autodesk uspořádala 22. října v pražském hotelu Andels.
na obr. Ing. Miroslav Ševčík, CSc., ředitel Liberálního institutu a Dipl. Ing. Chris Douglass, ředitel divize strojírenských řešení, Autodesk GmbH