Skupina ŠKODA HOLDING zakončila rok 2004 provozním ziskem 529 milionů Kč a vykázala tržby ve výši 8,594 miliard Kč. Jedná se o nekonsolidované údaje podle mezinárodních účetních standardů (IFRS/IAS). Zisk po zdanění (čistý zisk) dosáhl 322 milionů Kč.
Na tržbách se export podílel 56 %. Nejvíce ŠKODA vyvezla do Asie (35%), dále do zemí Evropské unie (31%), do zemí bývalého SNS (14,9%) a do Ameriky (14,6%).
V ruské Pečoře, 150 km za polárním kruhem, byla začátkem tohoto roku spuštěna v pořadí již třetí jednotka typu Quanto C1000 v kontejnerovém provedení. Doplnila tak předchozí 2 jednotky stejného typu, které jsou v provozu od loňského roku. V nejbližší době skupinu doplní ještě jednotka čtvrtá. Všechny stroje jsou poháněny tzv. doprovodným plynem při těžbě ropy. Kromě uvedené série dodal TEDOM loni na toto místo i kogenerační jednotku Quanto C500 v dieselové verzi.
Společnost TEDOM s.r.o. se zabývá vývojem, výrobou a prodejem kogeneračních jednotek na bázi pístových, zejména plynových spalovacích motorů, a také provozem tepelně-energetických systémů.
Společnost ŠKO-ENERGO, která sídlí v areálu a.s. Škoda Auto, si v těchto dnech připomíná již deset let od svého založení. Tento první česko-německý podnik joint-venture v energetickém průmyslu tvořený financující společností ŠKO-ENERGO FIN, s.r.o. a provozní společnosti ŠKO-ENERGO, s.r.o. zahájil činnost 1. července 1995. Společníky česko-německého konsorcia se staly RWE Energie AG (dnes RWE Power AG) z Essenu, OBAG AG (dnes E.ON Czech Holding AG) z Mnichova, VW Kraftwerk GmbH z Wolfsburgu, Škoda Auto a.s. z Mladé Boleslavi a Středočeská energetická a.s. se sídlem v Praze.
Vláda Velké Británie přislíbila finanční podporu projektu, jehož cílem je zachycování skleníkových plynů a jejich ukládání v Severním moři. Ukládání uhlíku je již dlouhou dobu považováno za jednu z účinných metod boje proti změnám klimatu. Emise skleníkových plynů, jako je oxid uhličitý nebo metan, které vznikají při provozu tepelných elektráren nebo jako vedlejší produkt na ropných plošinách, se napumpují do podzemních prostor a tím se zamezí jejich uvolňování do atmosféry. Prostor Severního moře se zdá být k tomuto účelu zcela ideální. Skleníkové plyny mohou zaujmout místo v hlubokých geologických formacích, ze kterých byla dříve odčerpána ropa. V Severním moři se ostatně již několik let experimentálně pracuje na vázání skleníkových plynů pod zemský povrch. Například norská společnost Statoil ukládá v této oblasti CO2 již od roku 1996.
Z nejnovějšího žebříčku atraktivnosti zemí z hlediska investování do obnovitelných zdrojů energie, který pravidelně sestavuje společnost Ernst & Young, vyplývá, že nejlepší podmínky zůstávají nadále ve Velké Británii a Španělsku. Velká Británie i Španělsko soupeří o vedoucí postavení již od února 2003, kdy byl tento přehled zveřejněn poprvé.
Pouze 12 měsíců poté, co společnost RWE SHOTT Solar GmbH, největší německý výrobce solárních panelů, schválila investici do nového závodu s roční kapacitou 40 MW, zahajuje ve Valašském Meziříčí v České republice výrobu solárních modulů. Společnost hodnotí situaci na trzích v Německu i v Evropě jako stabilní a prorůstovou, což je dlouhodobá záruka návratnosti uskutečněné investice. 7. června v Praze získala společnost cenu za vybudování svého nového závodu, RWE SCHOTT Solar CR, s.r.o.
V Rakousku se buduje největší evropský závod na výrobu elektřiny a tepla z biomasy. Hlavní vstupní surovinou bude dřevní hmota, kterou dodají rakouské lesní závody.
Na okraji Vídně je ve výstavbě teplárna, v níž má být výhradním palivem lesní biomasa. V současné době to bude největší zařízení tohoto typu v Evropě. Investorem tohoto výjimečného ukázkového projektu jsou po jedné třetině společnosti Österreichische Bundesforste (Rakouské spolkové lesy), Wienerstrom (Vídeňská energetika) a Fernwärme Wien (Vídeňské dálkové vytápění).
ŠKODA POWER, dceřiná společnost ŠKODA HOLDING, podepsala kontrakt na dodávku turbosoustrojí o výkonu 80 MW v rámci celkové rekonstrukce elektrárny Amager v Dánsku. Hodnota zakázky představuje téměř 500 milionů korun. Zákazníkem je společnost ENERGI E2, která je jednou z největších dánských společností působící v energetickém sektoru a vlastnící a provozující elektrárny, včetně vodních a větrných, nejen v Dánsku, ale i ve Švédsku, Španělsku a Řecku.
Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá v jedné z variant vývoje energetiky s výstavbou dvou jaderných bloků, které by měly o třetinu vyšší výkon, než mají temelínské. Výkon obou bloků by také překonal původní představy obsažené ve státní energetické koncepci. Vyplývá to z vystoupení náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Peciny na dnešní konferenci Energie pro život.
Celkem by oba bloky mohly mít výkon až 3000 megawatt. Státní energetická koncepce, kterou MPO představilo loni, rovněž zmiňovala výstavbu dvou bloků, ale s polovičním výkonem. V případě rozhodnutí o výstavbě by bylo reálné začít s přípravou do pěti let. Nové bloky by měly být v lokalitě jaderné elektrárny Temelín, která byla původně projektována na čtyři bloky.