26 Červenec 2005
Téměř 60 procent energie ze zasklených solárních kolektorů využívají v tuzemsku domácnosti, ve školském sektoru je instalováno 22 procent plochy. Vyplývá to ze studie ministerstva průmyslu a obchodu. "Velmi nízká je plocha instalovaných kolektorů v komerční sféře. Na tyto instalace prakticky nejsou poskytovány dotace, což velmi omezuje jejich rozšíření," uvádí MPO.
Domácnosti solární panely využívají nejvíce na vytápění a ohřev teplé vody. Zhruba šest procent všech instalovaných ploch je využito na ohřev vody v bazénech.Loni bylo v Česku nově instalováno 9100 metrů čtverečních solárních kolektorů, celkem ke konci minulého roku to bylo 50.000 metrů čtverečních. Pro letošek MPO odhaduje nárůst o dalších deset tisíc metrů. Na celkové výrobě tepelné energie z obnovitelných zdrojů se solární panely podílejí 0,1 procenta.
Nejvýrazněji solární panely v Evropě k ohřevu vody či topení využívají Německo a Řecko. Podle nedávné studie Evropské federace solárně termického průmyslu (ESTIF) vévodí žebříčku evropských zemí Německo s 5,6 milionu čtverečních metrů. Řecko má zhruba 2,8 milionu.
Celkem loni činila veškerá zasklená plocha instalovaných kolektorů v Evropě 13,96 milionu metrů čtverečních, meziročně o 12 procent více. Světovému trhu kraluje dle ESTIF Čína, ve které bylo loni nově instalováno celkem 78 procent celkové plochy. Evropě patří devítiprocentní podíl.