Flexibilní kamera je vodotěsná elastická sonda s průměrem 7 mm s mikro kamerou a 6 vysoce výkonnými stmívatelnými bílými LED diodami. Stačí připojit flexibilní kameru k chytrému telefonu, tabletu nebo počítači přes USB port a můžete snadno začít vysílat do zařízení a současně provádět nahrávání fotografií a videí. Podsvícená kamera je odolná proti prachu a vodě IP67. To vám umožní nahlédnout do vlhkých míst - například vám tato kamera pomůže při zkoumání a diagnostice skrytých dutin a těžko přístupných míst, která nejsou jinak přístupná, jako je ventilace, instalatérství, elektrická zařízení, složité mechanismy atd. . Díky flexibilní kameře je možné provést podrobnou kontrolu motoru a odhalit sebemenší poškození. S její pomocí se můžete podívat do nejnepřístupnějších míst: do trhlin pod soklovou lištou, do trhlin mezi pohovkou nebo šatní skříní a stěnou, do instalací skrytých za sádrokartonem ... Sada obsahuje: háček s držákem, magnetický nástavec, zrcadlový nástavec.
Vlastnosti:
Výrobce: TRINIDAD WOLF "USA"
Průměr objektivu: 7 mm.
Vodotěsné pouzdro kamery IP67.
Počet LED: 6.
Počet úrovní nastavení jasu: 6.
Hmotnost: 0,16 kg
Rozlišení: HD640×480 (mobilní), Android (všechny verze).
Rozlišení: HD640×480 (mobilní), HD1280×720 (počítač)
Délka kabelu: 2m
Černá barva
Jiříkovské muzeum získalo nový hlavní exponát – unikátního houpacího koně dle světového patentu z roku 1927. Jeho zvláštností je, že se nehoupá jen sem a tam, ale dokáže se i pohybovat z místa vpřed i vzad bez pomocí koleček. Na základě světového patentu vytvořil konstruktér výrobce vodorovných vyvrtávaček RETOS VARNSDORF technickou dokumentaci, dle které interní truhlárna RETOSu vyrobila skutečného, plně funkčního houpacího koně. RETOS VARNSDORF s.r.o. nesl náklady v plném rozsahu a poskytl tuto repliku houpacího koně jiříkovskému muzeu. Dle rešerší muzea se jedná světově o jediný exemplář, protože na rozdíl od světového patentu se již žádný historicky původní kus houpacího koně nedochoval.
Koník se těší velké oblibě a je o něj zájem i v zahraničí.
Právě teď má příležitost. Po 11 letech se otevírá globální program Samsung Solve for Tomorrow, který podporuje inovace mladých lidí pro lepší společnost, také českým studentům. Každý nápad, který lze realizovat s pomocí moderních technologií, má šanci uspět! Své myšlenky, kde a jak pomoci, mohou studenti ve věku 16 až 18 let přihlašovat do programu on-line do 30. června.
„Celosvětový program Solve for Tomorrow vznikl jako výzva mladým lidem, aby se nebáli pojmenovávat problémy, které je ve společnosti trápí, a naopak se sami pokusili o hledání a realizaci vlastního řešení. V programu mohou veřejně přednést své myšlenky a nakonec jim vdechnout život, byť se to nyní zdá jakkoli nemožné. Naučí se týmové spolupráci, posílí kritické myšlení, kreativitu, prezentační dovednosti a rozšíří svoji síť kontaktů," uvedla Zuzana Mravík Zelenická, CSR manažerka společnosti Samsung.
Program Solve for Tomorrow odstartoval v roce 2010 ve Spojených státech. Od té doby se rozšířil do dalších 30 zemí z celého světa a realizovány byly projekty v širokém rozsahu působnosti. Od jeho spuštění se dosud světového programu účastnilo přes 1,8 milionu studentů. K zástupcům Jižní Korey, Kanady, Brazílie, Mexika, Číny, Turecka, Itálie, Švýcarska, Německa a dalších se letos poprvé přidají i studenti z České republiky. „Cílem programu je vzdělávat a podporovat mladé inovátory, kteří se i v budoucnosti stanou lídry společenského rozvoje. Potenciál mladé generace zlepšit svými aktivitami život minimálně v regionu je obrovský. Účastníci programu z Kalifornie například vymysleli a sestrojili přenosný senzor detekující možné nebezpečí požáru, dívka z Argentiny přišla na základě vlastních zkušeností s inovací pro lehčí život diabetiků, v Číně se podařilo postavit most pro bezpečnější cestu dětí do školy, v Kolumbii zase studenty štvalo znečištěné ovzduší, proto se vrhli do vývoje šetrnějšího zdroje paliva z kávové sedliny. A to je jen zlomek studentských projektů, které stále probíhají a které jsou oceňovány i odbornou veřejností," vyjmenovala Zuzana Mravík Zelenická.
Mladí lidé citlivě vnímají atmosféru v různorodých společnostech, problémy dané komunity nebo celosvětová témata ekologie a udržitelnosti. Málokdy ale svůj pohled na věc dokáží prosadit. „Teenageři se často setkávají s nepochopením, a i když mají zajímavé postřehy, nejsou braní vážně. Oni přitom touží být užiteční a podle principů ‚well-being' prožít naplněný život jak po fyzické, duševní, tak i sociální stránce. Zvlášť v posledním roce toto nabralo na důležitosti – korona krize odhalila oblasti, o které je nutné pečovat víc než dosud, například duševní pohoda, vyváženost života online a offline, význam sociálních interakcí, motivace a pozitivní přístup k životu. I proto jsme letošní výzvu, téma, které budou studenti reflektovat ve svých nápadech, nazvali ‚Code your well-being'. Aby mladí lidé za využití inovací a technologií identifikovali problémy a řešení, které se týkají právě ‚umění žít lépe a vyváženě'," poukázala Zuzana Mravík Zelenická.
Generace Z je první, která od narození žije v souladu s moderními technologiemi, využívá je naprosto přirozeně a díky tomu dokáže také přijít s neotřelými technologickými nápady, které pomáhají. „Celosvětově sílí například trend ‚upcyklace', která je častým tématem také v globálním programu Solve for Tomorrow. V principu jde o nápad, jak využít starší elektronická zařízení, třeba mobil nebo tablet, a vytvořit nové řešení, nový produkt, který krom toho, že podpoří recyklaci a principy cirkulární ekonomiky, přinese i zlepšení nějakého konkrétního problému," upřesnila Zelenická.
Do programu se mohou registrovat týmy studentů ve věku 16 až 18 let. Není třeba žádná kvalifikace, důležitý je nápad, který se opírá o čtyři disciplíny: vědu, technologii, strojírenství a matematiku (STEM - Science, Technology, Engineering, Math) a který by pomohl dalším lidem k lepšímu životu. Může jít o technologický produkt, službu nebo třeba aplikaci. „V prvním kroku do konce června stačí sestavit ideálně tříčlenný tým, například 1-2 programátoři, jeden marketér, jeden vedoucí týmu, plus mentorující učitel a v on-line registračním formuláři nastínit problém, který by tým chtěl technologicky řešit. Od září pak budou pro přihlášené studenty připraveny vzdělávací webináře a workshop se zaměřením na Design Thinking, které jim pomohou utřídit si myšlenky pro prezentaci své vize tak, aby dokázali postoupit do finálových kol programu a případně svůj nápad zrealizovali. Všichni účastníci získají příležitost zdokonalit si prezentační a digitální dovednosti a posunout se o kus vpřed ve svých plánech," popsal za realizátory programu Martin Smrž, ředitel nevládní organizace JA Czech.
www.solvefortomorrow.cz
Olejová vana používaná u špičkových převodovek automobilů je vyrobená z produktu Durethan Polyamid PA6 od společnosti LANXESS. Polyamidy totiž oproti ocelovému plechu či tlakově litému hliníku nabízejí řadu výhod. V rámci lehké konstrukce a funkčnosti snižují náklady a umožňují i flexibilitu z hlediska designu. Zejména polyamid 66 proto v posledních letech našel široké využití při sériové výrobě těchto velkých vstřikovaných dílů. K těmto účelům je stále využívanější i polyamid 6. Příkladem je olejová vana na převodovku vyrobená společností IBS Filtran GmbH, ve kterém je použit Durethan BKV35H2.0 od společnosti LANXESS. Je součástí automatických převodovek nejnovější generace pro vozidla od různých výrobců. „IBS Filtran a LANXESS se těší dlouhodobému a úspěšnému partnerství ve vývoji komponentů pro převodovky v osobních automobilech. Jedním z vrcholů naší společné práce byl vývoj první plastové olejové vany pro převodovky automobilů," podotýká Babak Talebloo, klíčový manažer IBS Filtran ve společnosti LANXESS.
Podniky LIBERTY Steel, Paul Wurth a SHS - Stahl-Holding-Saar podepsali Memorandum o spolupráci při výstavbě technologie pro výrobu vodíkové oceli ve Francii
• Partneři posoudí možnost výstavby technologií na výrobu vodíku o výkonu 1 GW a přímou redukci železa s kapacitou 2 miliony tun poblíž závodu ALVANCE Aluminium Dunkerque
• Jedná se o důležitý krok v realizaci strategie společnosti LIBERTY vyrábět zelenou ocel a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2030
Dá se složit do vozíku, zapřáhnout za osobní auto a odvézt kamkoliv. To je jedna z výhod systému MoLiS, mobilní letištní světelné soustavy, kterou vyvinula firma TRANSCON ELECTRONIC SYSTEMS ve spolupráci s Leteckým ústavem Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. MoLiS by mohl na malých letištích nahradit zastaralé systémy, které na mnoha místech dosluhují. Využití ale najde i jako záložní soustava pro velká letiště, nebo v případě, že je potřeba připravit přistávací dráhu v místě, které jako letiště běžně neslouží.
Ač podle informací úřadu práce stoupl v lednu v Moravskoslezským kraji počet nezaměstnaných na 47 317, což je 2 160 více než loni v prosinci, a míra nezaměstnanosti nejvíce vzrostla na Bruntálsku na 7,9 procenta, strojírna Jan Bacho v Dívčím Hradě na Osoblažsku stále přijímá a hledá pracovníky. „Aktuálně pracujeme ve dvou až třísměnném provozu, ale pokud by se nám podařilo doplnit zejména obsluhu CNC obráběcích strojů, postupně bychom rádi s ohledem na zakázkovou náplň přešli hlavně na pracovišti obrábění na čtyřsměnný provoz," uvedl ředitel společnosti Adam Drastich. Ještě v listopadu měla firma 96 zaměstnanců, v současnosti je jich 101. V uplynulých měsících nastoupili dva svářeči, zámečník, elektrikář, soustružník, účetní, ale také technologové a obchodníci.
Hledáme nového kolegu/kolegyni do týmu. Nabízíme samostatnou a zajímavou práci s možností seberealizace, práci v příjemném prostředí a kolektivu v zázemí stabilní společnosti.
Memorandum o spolupráci podepsali dnes v ostravském Světě techniky představitelé Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a České asociace science center (ČASC). Spolupráce by měla na jedné straně přinést větší zapojení science center do popularizace výsledků současného českého průmyslu, na druhé straně zapojí inovativní firmy do neustálé obměny zábavného interaktivního vzdělávání ve science centrech.