Bez inkoustu lze značit potraviny díky laserové technologii od společnosti Solaris Laser. Jako unikátní a první v České republice zavedli tuto technologii v pekárně a cukrárně Sázava s výkonným laserem od Leonardo technology. Bezkontaktní značení chleba, bez přidání inkoustu a tedy bez spotřebního materiálu, zcela bez zápachu a ovlivnění chuti chleba, to je specifikace výhod pro značení laserem. Stačí tak málo, jen skvělý nápad a pak nadstandardní spolupráce s pekárnou uplatňující nové trendy a přemýšlející nad marketingem přesahujícím zavedené tradice. Leonardo technology dovedlo takovou spolupráci až k realizaci pracoviště, které je samostatné, vkládá se mezi dopravníky a neovlivňuje rychlost produkce.
Americká startupová firma Arevo Labs ze Silicon Valley oznámila dostupnost technologie a materiálů pro vytváření ultra silných a vysoce odolných polymerových částí za využití procesu 3D tisku. Podporovanými materiály včetně vysoce výkonných polymerů jsou např. KetaSpire PEEK, AvaSpire PAEK, Radel PPSU nebo PrimoSpire SRP. Arevo nabízí patentovaná uhlíková vlákna a uhlíkové nanotrubice (CNT) posílené vysoce odolnými materiály, technologii tisku kompatibilní s komerčně dostupnými 3D tiskárnami na běžná tavící se vlákna a specializované softwarové algoritmy pro vytváření 3D objektů s deterministickými mechanickými vlastnostmi.
Legendární německý výrobce motocyklů Horex integruje na svůj web řešení 3DVIA Composer od společnosti Dassault Systèmes. Zákazníci na webových stránkách firmy najdou 3D konfigurátor a budou si s ním moci vytvořit motocykl na míru podle svých individuálních potřeb a přání. Motocykloví nadšenci si mohou sami pomocí aplikace 3DVIA Composer navolit například barvu, doplňky nebo materiál sedadla. Tento reálný zážitek posiluje pouto mezi řidičem a strojem, což pomůže zvýšit prodej těchto prvotřídních motocyklů.
Společnost HMS Industrial Networks právě představuje novou komunikační bránu, která zjednodušuje dohled nad průmyslovými zařízeními a jejich řízení na dálku. Komunikační brána má lepší konektivitu a větší výpočetní výkon než předchozí verze, a proto je vhodná pro dálkovou správu a konfiguraci elektrických generátorů, chladicích zařízení, UPS, větrných turbín a jiných průmyslových strojů a zařízení.
Český výrobce automatizovaných řídicích systémů pro energetiku a průmysl společnost ZAT a.s. uspořádal v polovině ledna už tradičně setkání odborníků z oblasti automatizace. Nad novinkami pro rok 2014 v řídicích systémech diskutovali především technici z oblasti klasické energetiky a technologických procesů. Hlavním lákadlem pro technickou veřejnost bylo představení letošních novinek na všech úrovních architektury řídicího systému ZAT (HMI/SCADA, návrhové nástroje, procesní stanice). Také tato nová generace řídicích systémů se uvádí na trh pod značkou SandRA, která dnes zastřešuje nejen procesní stanice řady Z100 a Z200, ale i všechny technické prostředky předchozí generace systému ZAT Plant Suite v jejich nejnovějších verzích. Karel Stočes, ředitel divize Automatizace na Zákaznickém dnu uvedl, že pod označení SandRA přechází všechny řídicí systémy ZAT. Nově tímto brandem budou značeny nejenom procesní stanice, ale i celý řídicí systém.
Společnost Epson představuje brýle s rozšířenou realitou - Moverio BT-200, které přináší nový způsob nahlížení na svět ať už doma nebo na cestách. Tyto binokulární průhledné chytré brýle druhé generace mají poloviční velikost a s hmotností pouhých 88 g jsou o 58 % lehčí než jejich předchůdci BT–100. Brýle jsou ideálním pomocníkem pro vývojáře, jelikož umožňují využít neomezený potenciál technologie rozšířené reality a vytvářet tak aplikace pro spotřebitelské a firemní využití. Nový model brýlí Moverio nabízí řadu funkcí rozšířené reality a poskytuje digitální pohled na skutečný svět. Díky čelní kameře, gyroskopu, systému GPS, kompasu a akcelerometru brýle přesně rozpoznají pohyb uživatele a dění okolo něj.
Oblast 3D tisku zažívá v poslední době nebývalý rozmach. Každý den přicházejí zprávy o nových modelech 3D tiskáren, které tisknou se stále větší přesností. Raketový pokrok lze sledovat v rostoucí velikosti i konstrukční komplikovanosti tisknutelných 3D objektů. Pokrok se však nezastavuje jen u zařízení. V posledních měsících byla představena řada nových materiálů, se kterými se značně posunuly hranice možností 3D tisku. Které materiály jsou stálicemi 3D tisku a které materiály tomuto odvětví věští slibnou budoucnost? To se dozvíte v následujícím článku.
Společnost EPLAN jako Global Encompass Partner společnosti Rockwell Automation zařadila do nabídky Encompass produktů nové systémy EPLAN Fluid a EPLAN Harness proD. Se systémy EPLAN mohou uživatelé obousměrně synchronizovat svá konstrukční data s daty řídicích systémů Rockwell Automation. EPLAN Fluid je nástroj pro automatizované vytváření projektu a dokumentaci schémat fluidních systémů v oblasti hydrauliky, pneumatiky, chlazení a mazání. Platforma EPLAN spojuje fluidní technologii se všemi ostatními inženýrskými obory, tak aby různé inženýrské úkoly byly prováděny souběžně a tím byl celý proces projektování urychlen.
Staronové komunikační zařízení, tzv. PTT (push to talk = zmáčkni a mluv) vysílačky, si připravil pro firemní i rezidentní zákazníky mobilní operátor Air Telecom. Vysílačky jsou totiž na trhu stále hojně využívanou platformou. Mají uplatnění zejména v praxi jednotlivců i firem, ať už ve stavebnictví, dispečinků taxislužeb, logistiky a autodopravy nebo v dalších oblastech. Vysílačky v rámci mobilní sítě však v ČR provozuje jen Air Telecom (značka U:fon). Výhodou je i akční rádius po celé České republice, nejen na krátkou vzdálenost, a samozřejmě cena.