Biskupské gymnázium se stalo vítězem soutěže FEI a stane se tak první střední školou v České republice, která bude vybavena elektronovým mikroskopem. Ten jí bezplatně zapůjčí brněnská pobočka firmy FEI, která elektronové mikroskopy vyvíjí a vyrábí. Soutěž odstartovala na podzim loňského roku, kdy byli osloveni zástupci středních škol v Jihomoravském kraji, aby zpracovali projekt využití elektronového mikroskopu ve výuce. Celkem se do soutěže přihlásilo pět středních škol, z nichž nakonec uspělo právě Biskupské gymnázium. „Praxe bude vypadat tak, že od září otevřeme nový nepovinný předmět elektronová mikroskopie, a přístroj také zapojíme do výuky ostatních předmětů, například biologie nebo informatiky," uvedl Karel Mikula, ředitel Biskupského gymnázia.
„Dlouhodobě podporujeme vzdělávání v elektronové mikroskopii. Jsme přesvědčeni, že to je perspektivní obor a nabyté znalosti pomohou studentům gymnázia v jejich následném studiu na vysoké škole a uplatnění na trhu práce," uvedl Jiří Očadlík, generální ředitel FEI Czech Republic.
Stolní typ s označením Phenom, který škola bude moci minimálně rok využívat, představuje základní elektronový mikroskop a je tak vhodný pro získání prvních zkušeností s pozorováním mikrosvěta. Původní prodejní cena přístroje byla nad hranicí jednoho milionu korun. Po mikroskopu Quanta, který již dva roky využívají studenti Masarykovy univerzity, se tak jedná se již o druhý elektronový mikroskop, který firma FEI zapůjčila veřejné škole.
Co je elektronový mikroskop
Díky mikroskopům můžeme pozorovat předměty a struktury, které jsou pouhým okem nerozeznatelné. Čím výkonnější je mikroskop, tím menší předměty dokáže zobrazit. Špičkou jsou v tomto oboru mikroskopy elektronové, díky kterým můžeme pozorovat dokonce i jednotlivé atomy. Zatímco optický mikroskop pro zobrazení využívá světelných paprsků, v elektronovém mikroskopu nahrazují světlo elektrony a místo skleněných čoček se zde využívají elektromagnetické čočky. A protože vlnová délka elektronů je podstatně kratší než u viditelného světla, má elektronový mikroskop také vyšší rozlišovací schopnost, díky čemuž dosahuje mnohem vyššího efektivního zvětšení než optický mikroskop.
Za vynálezce elektronového mikroskopu je považován německý fyzik Ernst Ruska, který sestrojil funkční prototyp již na počátku 30. let minulého století. Čeští vědci nezůstali dlouho pozadu a v tehdejším Československu 50. let úspěšně uvedli do sériové výroby elektronový mikroskop Tesla. Česká republika je světovou velmocí ve výrobě těchto přístrojů i dnes.
Existují dva typy elektronových mikroskopů – prozařovací a rastrovací. U prozařovacího elektronového mikroskopu elektrony procházejí skrz zkoumaný vzorek a až poté jsou detekovány. Je tedy zapotřebí používat tenké vzorky a vysoké napětí, aby mohly elektrony předmětem projít. Naopak tloušťka vzorku nehraje roli v případě rastrovacích elektronových mikroskopů, protože se zde zobrazuje povrch vzorku pomocí sekundárních nebo zpětně odražených elektronů.