Know-how firmy se pozná také podle publikační činnosti. Český výrobce reproduktorů a ozvučovací techniky pro budovy i exteriéry Dexon vydal obsáhlou publikaci, doslova nabitou informacemi z oboru.
Kniha pojednává o stavbě a technologii reproduktorů, jejich parametrech, měření a jejich užití v praxi. Důraz je kladen na vysvětlení základních souvislostí mezi parametry reproduktoru, měřícími metodami, ale také praktickým využitím reproduktorů ke konstrukci reproduktorových soustav. Tyto kapitoly jsou doplněny objasněním principů ozvučnic a funkce výhybek, konstrukcemi skříní a užitečnými poznatky včetně mnoha konstrukčních návodů ke stavbě, včetně výkresů.
Energetika budoucnosti, akumulace energie, smart grids, elektromobilita, alternativní zdroje, obchodování s elektřinou, úspory i management – to je výběr témat, na něž se letos zaměřil třetí ročník Energetické olympiády. Soutěž pro studenty středních škol a gymnázií proběhla on-line. I v době uzavřených škol tak studenti získali příležitost hlouběji porozumět vybraným oblastem energetiky a možnost konzultovat své dotazy nebo nápady s profesionály z oboru. Do celostátního klání se přihlásilo přes 800 studentů z celé České republiky. Zvítězili studenti Gymnázia J. S. Machara z Brandýsa nad Labem – Jan Černohorský a Šimon Šustek. Letošní ročník byl výjimečný, nejen díky výkonům soutěžícím, ale i celkovým průběhem akce. Vládní opatření přijatá s cílem zabránit šíření COVID-19 organizátory, partnery i soutěžící postavila před nové výzvy. „O možnost soutěžit jsme studenty nechtěli připravit," vysvětluje autorka projektu Adéla Holasová. „Na nové podmínky jsme tedy rychle zareagovali změnou formátu a celou soutěž převedli do on-line prostředí. Přednáškový blok mentorů tak například nahradila edukativní videa, která studentům zůstala dostupná i po skončení soutěže a finalisté zase neprezentovali své soutěžní projekty před publikem a porotou, jako v předchozích letech, ale tvořili videa," dodává.
Termokameru využijete všude tam, kde potřebujete zkoumat vyzařování tepla. Hodit se bude zájemcům o elekroniku ke zkoumání lokálního zahřívání plošných spojů, využití najde ale také v dalších oborech, jako je stavebnictví, auto-moto atd. Termokamera SeekShot překvapí hlavně dobrými možnosti analýzy obrazu přímo v zařízení a funkcí pro streamování dat do tabletu pomocí bezdrátových sítí Wi-Fi.
Multiparametrový průtokoměr Prowirl F 200 – Kvalita páry už nebude předmětem dohadů. Společnost Endress+Hauser představuje zcela nový, multiparametrový vírový průtokoměr Prowirl 200, generace C. Tento přístroj se řadí do rodiny průtokoměrů Proline 3 a doplňuje ji tak o další okruh aplikací, především měření průtoku páry, plynů a kapalin s nízkou vodivostí.
Selektivní monitoring kanálů je důsledkem jevu, který se objevil teprve se zavedením elektronicky řízených zdrojů napájení na trh.
Když jističe nefungují
Co si představit pod pojmem „selektivní monitoring kanálů"? Odborníci, kteří strávili hodiny při odstraňování závad stroje, to moc dobře vědí. Nákladné je to zejména u složitých systémů, u kterých spínané zdroje napájení elektronicky regulují napětí a proud na výstupu.
Je možné, že v případě zkratu nebo přetížení reagují sekundární pojistky pomaleji než jednotka zdroje, a proto tato selektivita neplatí. To vede ke kritickým situacím, jako jsou poklesy napětí, a v nejhorších případech dokonce ke vznícení kabelů. Jak je však možné, že tato ochranná zařízení nereagují? Pro odpověď se musíme vrátit téměř o třicet let zpátky.
V sortimentu české firmy Dexon můžeme nalézt několik tzv. nástěnných přehrávačů se zesilovačem. Jsou to chytré krabičky, které nám ozvučí interiér bez potřeby dalšího zdroje hudby. Zajímavým způsobem chytrého ozvučení je použití tzv. nástěnných přehrávačů. Ozvučení je nenápadné, protože poblíž vypínačů osvětlení zabudujete tyto „chytré krabičky."
Švýcarská společnost Kaesaro používá pro připojení senzorů a pohonů ke svým robotickým zařízením v sýrařských sklepích konektory F&B Pro od Murrelektronik, přičemž s výhodou využívá možností jejich snadného čištění a delších intervalů údržby.
Zrání je při výrobě sýra důležitým procesem. Čím déle sýr zraje, tím je pikantnější a lépe rozvíjí své nezaměnitelné aroma. Proces zrání však vyžaduje spoustu práce. Bochníky je nutno neustále potírat solným roztokem. V minulosti se tato činnost téměř všude prováděla ručně a vyžadovala značné úsilí. V moderních sýrařských sklepích je dnes tento proces již automatický.
Měření hladin vzdáleně umístěných plastových nádrží může být velmi problematické. Tyto problémy se navíc hromadí, pokud nejen jedna, ale i několik nádrží může být umístěno daleko od sebe. Tyto nádrže by měly umožnit vzdálený přístup s možností nastavení limitu, při kterém by se odeslalo oznámení pro doplnění. V 80% výrobních závodů se ale měření hladin dělá manuálně. Tento typ měření je časově i finančně náročný. Výsledkem je, že se vyčerpání zásob hlásí až když je nádrž prázdná a výroba musí být pozastavena. Je tedy jasné, že je potřebné lepší řešení.
Jak by to bylo jednoduché pokud by se dal na stránkách časopisu detailně popsat úspěšný projekt. Popsat krok za krokem technologie a procesy, které zrychlili výrobu, snížili náklady a eliminovali zmetkovitost. Celý článek by mohl být doplněn obrázky s detaily provedení, grafem navrácení investice a rozhovorem se CEO o úspěšnosti celého projektu. Realita není až tak jednoduchá. Když pomineme, že bezproblémová implementace nebude vypadat opravdově (nějaký zádrhel se vždycky objeví), reálný popis nasazení projektu není až tak zajímavý (nebo naopak je někdy velmi vzrušující) a největším nepřítelem je strach z konkurence. „Přece neukážeme konkurenci jak dobře to teď u nás funguje", je nejčastějším argumentem proč není možné uveřejnit nějakou fotku, plánek či graf. Je to obava, že konkurence se dozví jak lze nějakou situaci vyřešit lépe a tím ztratíme naši výhodu. Jenže bez těchto detailů by se z referenčního článku o úspěšném nasazení nějaké technologie stal blábol bez konkrétního informačního obsahu.