Hybridní ventilátor HV-profi je unikátní větrací systém, který spojuje výhody klasické ventilační turbiny poháněné větrem a elektrického ventilátoru. Malý elektrický motorek uvádí ventilační turbinu do chodu pouze v době, kdy nedochází k žádnému proudění vzduchu, po zbytek doby je od systému odpojen. Unikátnost hybridního systému spočívá v tom, že nikdy nemá „nulový“ výkon, nikdy se nezastaví. Stále rotuje a odsává požadované minimální množství vzduchu. V tom je zásadní přidaná hodnota oproti klasickým ventilačním turbinám, z nichž se v bezvětří stává jen pasivní větrací prvek.
Princip funkce
Hlavním pohonem hybridního ventilátoru HV-profi zůstává vítr – ekologický přírodní zdroj energie, který je nevyčerpatelný a je zcela zdarma. Doplňkovým zdrojem energie je elektromotorek o výkonu 6 W, příkonu 230 V a cca 160 ot./min. Spojením vzniká hybridní ventilační turbína, která zamezí tzv. „nulovému výkonu“ v období, kdy klasická ventilační turbína nesplňuje svoji funkci aktivního odsávání. Pokud je proudění vzduchu nedostatečné k potřebné rotaci a požadovanému výkonu, hlavice zastaví nebo její otáčky poklesnou pod požadovaný výkon, pak elektrický motorek umožní dosáhnout požadovaného „minimálního“ výkonu rotační hlavice. V případě, že se proudění vzduchu náhle zvýší a rotační hlavice překročí „minimální“ nastavený výkon elektrického motorku, dojde k jeho odpojení pomocí jednosměrné spojky a rotační hlavice dále pracuje pouze silou proudění vzduchu. Tuto funkci zajišťuje elektronická řídící jednotka vybavená snímačem otáček, který v pravidelných intervalech provádí 30sekundové měření.
Na základě ročního zkušebního provozu hybridního ventilátoru HV-profi v klimatických podmínkách ČR lze předpokládat, že ve zhruba 75 % pracuje rotační hlavice na principu proudění vzduchu a v asi 25 % pomocí elektrického motorku. Práce elektrického motorku je využívána převážně ve dnech zimní inverze nebo v letním období, kdy se pohyb vzduchu ustálí na minimální rychlosti, nedostatečné k potřebné rotaci hlavice.
Příklad použití
(porovnání klasické ventilační turbíny VIV a hybridního ventilátoru HV-profi)
Při použití klasické ventilační turbíny typu 14 vycházíme z průměrného výkonu přibližně 750 m3/h, ale za podmínky, že v případě nulového proudění vzduchu je výkon (množství odsávaného vzduchu) ventilační turbíny nulový, tím poklesne i reálná hodnota průměrného výkonu asi na 400 m3/h. Přičemž minimální výkon nelze přesně určit.
Při použití hybridního ventilátoru HV-profi – typ14/355 vycházíme z průměrného výkonu zhruba 1 050 m3/h. I v podmínkách nulového proudění vzduchu je dosahována reálná hodnota průměrného výkonu. Současně lze určit i minimální výkon, který se rovná výkonu nastavených otáček na elektrickém motorku – 650 m3/h.
Ložiska
České ventilační turbiny VIV a hybridní ventilátory HV-profi používají značková ložiska SKF nejvyšší kvality. Jedná se o bezúdržbová kuličková ložiska s pevnou ocelovou klecí s trvalou mazací náplní, oboustranně zapouzdřená. Ventilační turbíny VIV a hybridní ventilátory HV-profi jsou osazeny dvěma SKF ložisky, která zajišťují velmi tichý, plynulý a nehlučný chod. Odolávají teplotám –40 °C až +250 °C . Životnost ložisek je 40 let.
V zájmu zajištění minimální hlučnosti a 100% funkčnosti nabízí výrobce ventilátorů výměnu ložisek každých 10 let. Pomineme-li hrubé mechanické poškození ventilátoru, je ložiskové uložení jediným místem, kde může dojít k omezení funkce ventilační turbíny, proto je tato péče na místě.
Závěrem
Hybridní ventilátor HV-profi je zkoušen dle metodiky "Stanovení vzduchotechnických a provozně bezpečnostních parametrů ventilačních turbin poháněných silou větru" VVUÚ, a.s. Ostrava-Radvanice a certifikován u Elektrotechnického zkušebního ústavu, s.p. dle povinných předpisů a norem platných v ČR a EU.
České ventilační turbíny dosáhly v roce 2008 významných ocenění na 11. mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH SLOVAKIA a na veletrhu INCHEBA EXPO BRATISLAVA.
Ing. Ladislav Raul, CSc.
www.hybridniventilator.cz