Konec léta je nejvhodnějším obdobím pro kontrolu a údržbu termostatických hlavic u radiátorů ústředního topení. Málokdo ovšem ví, že je důležité nechat mimo topnou sezónu všechny termostatické ventily naplno otevřené. Drobná mechanika ventilu se totiž v opačném případě může během dlouhé letní nečinnosti poškodit. Správným výběrem hlavic, s ochranou proti nadměrnému zdvihu kuželky, lze možným potížím předejít.
Společnost HENNLICH přichází na trh s novým produktem, takzvanými rotačními atomizéry. Ty produkují jemnou mlhovinu, díky které mohou například ochlazovat a zvlhčovat vzduch, neutralizovat zápach nebo potlačit prašnost. Využití nacházejí v průmyslových provozech, výrobních halách nebo hutích. Dají se použít také v kompostárnách, na skládkách nebo v chovech zvěře. Na českém trhu jde o ojedinělé technické řešení.
Společnost ENBRA uvádí na český trh novou řadu úsporných tepelných čerpadel s velmi komfortním ovládáním. Zařízení jsou navržena s ohledem na potřeby současného uživatele. Nabízí proto extrémně vstřícné uživatelské rozhraní, snadnou integraci dalších zdrojů tepla nebo možnosti začlenění do nadřazených systémů. Hospodárný provoz tepelných čerpadel ENBRA dokládá i certifikace nezávislé autorizované laboratoře spadající pod hlavičku mezinárodního sdružení Eurovent.
Kotel ENBRA TP-EKO je jedním z mála kotlů na českém trhu, který umožňuje spalovat více druhů paliv (dřevní pelety a hnědé uhlí ořech) v jediném univerzálním hořáku a přitom dosahuje parametrů nejpřísnější 5. emisní třídy dle ČSN EN 303-5 a splňuje požadavky dotačních programů Nová zelená úsporám a kotlíkových dotací.
Leon Ligocki pracuje ve společnosti VIADRUS od roku 1989, kdy nastoupil na oddělení Výzkumu a vývoje. V roce 2002 se stal jeho vedoucím a od roku 2012 působí na pozici technického ředitele VIADRUS a.s. Zeptali jsme se jej na aktuální trendy i největší úspěchy ve vývoji topných zařízení.
Evropská legislativa a příslušné české vyhlášky stanovují majitelům domů povinnost vybavit vnitřní rozvody tepla pro vytápění příslušnými měřidly nebo indikátory spotřeby. Cílem je přesně sledovat spotřebu tepla v jednotlivých bytových jednotkách a spravedlivě rozúčtovat náklady na vytápění. Kořeny dnes běžných technologií měření spotřeby tepla přitom sahají až do 30. let minulého století.
Náklady na vytápění se u běžného rodinného domu nebo bytu pohybují ročně v řádu desetitisíců, proto se rady, jak za vytápění ušetřit, vždy hodí. Jak ulehčit peněžence již tuto sezónu, jsme se zeptali Ing. Jaroslava Morského, technického specialisty firmy VIADRUS, českého výrobce kotlů a radiátorů.
Tepelná čerpadla se ve větším měřítku začala v Evropě instalovat v 80. letech 20. století. Tato zařízení tehdy představovala alternativu ke kotlům na topný olej, jejichž přednosti významně zastínila ropná krize. Opravdový boom tepelných čerpadel pak přišel v Česku i Evropě kolem roku 2000, kdy již byla na trhu i technicky vyspělá zařízení typu vzduch-voda pracující až do −20°C. Málokdo také ví, že technologie tepelných čerpadel má české kořeny.
Společnost Merz, dodavatel výrobního informačního systému MES Merz, úspěšně rozvíjí spolupráci se společností RECUTECH, dodavatelem tepelných výměníků vzduch – vzduch pro výrobce rekuperačních jednotek v zahraničí. Tepelný výměník vzduch – vzduch se nejčastěji využívá v rekuperačních jednotkách. Rekuperační jednotky jsou zařízení, která přivádí a odvádí vzduch do a z budov.