České firmy se stále častěji snaží redukovat odpady, které vznikají při průmyslové výrobě. Řada druhů odpadů, které se musely v minulosti složitě a nákladně likvidovat jsou nyní v technologiích firem opětovně využívány nebo předávány specialistům k dalšímu využití. Motivací jsou nižší náklady za likvidaci odpadu. Tato cesta je podle odborníků ekologičtější a levnější než odpady odstraňovat na skládkách nebo ve spalovnách.
Podle Věry Hudákové z Centra pro hospodaření s odpady mají firmy čím dál více možností, kde odevzdávat bezplatně výrobky v režimu zpětného odběru. Týká se to například elektrozařízení nebo baterií. „Motivace firem je hlavně finanční, to znamená ušetřit, ale jde i o vylepšování image v očích veřejnosti, kterou čím dále víc zajímá i chování jednotlivých firem k životnímu prostředí," uvedla Hudáková. Část společností se také snaží už předcházet vzniku odpadu. Je to pro ně finančně výhodnější, než odpad generovat a následně hledat formu jeho likvidace nebo dalšího využití.
Podle výkonného ředitele České asociace odpadového hospodářství Petra Havelky se firmy, jakožto původci odpadů, snaží postupně snižovat své náklady, což se týká i oblasti odpadového hospodářství. „Častým jevem je také to, že po odborné komunikaci s odpadovými společnostmi naleznou vhodnější řešení při samotné výrobě a vzniká jim například místo nevyužitelného nebezpečného odpadu odpad, který je dále zpracovatelný a nemusí již nést nebezpečné vlastnosti," vysvětlil Havelka. Lepší stimul než zákonné zákazy a omezení je podle něj ekonomická kalkulace. „Kde by se určitě dalo přidat, je otázka vhodné velikosti obalů u prodávaného zboží. Každý známe z normálního života případy, kdy jako spotřebitelé do určité míry pochybujeme o tom, zda obal pro svůj obsah, skutečně musel být tak velký," uvedl Havelka.
Občané i firmy by podle něj měli pokračovat v co největší snaze o třídění odpadů. V ČR je procento využití odpadů z celkové produkce ve srovnání s ostatními státy podle odborníků vysoké. Umíme využít až 79,5 % všech vznikajících odpadů a patříme tak v tomto mezi prvních šest států v EU. „ČR se však musí dále zaměřit na co největší míru zpracování směsného komunálního odpadu, tedy na jeho další třídění a využití jednotlivých jeho složek. EU k tomuto chce stanovit cíl k roku 2030, kdy má být až 70 % komunálního odpadu recyklováno," sdělil Petr Havelka.
Český zákon o odpadech nastavil hierarchii způsobů nakládání s odpady tak, že na prvním místě je právě předcházení vzniku odpadů. Zároveň zákon o odpadech nařizuje každému, že má při své činnosti povinnost předcházet vzniku odpadů, omezovat jejich množství a nebezpečné vlastnosti. Firmy, které pravidla porušují, mohou dostat od České inspekce životního prostředí pokutu. „ČIŽP má v rámci svých kompetencí za zjištěné porušení předpisů platných v oblasti odpadového hospodářství možnost uložit sankce dle povahy správních deliktů. Maximální výše pokuty může podle zákona o odpadech dosáhnout 50 milionů korun," uvedl Lukáš Kůs, vedoucí oddělení odpadového hospodářství České inspekce životního prostředí.
Například elektroodpad představuje velké riziko nebezpečí kontaminace půdy, znečištění podzemních vod a ohrožení zdraví obyvatel i zvířat. Právě se směsným komunálním odpadem se v současné době odstraňuje poměrně značná část elektrozařízení, často i s bateriemi, která pak může končit na skládkách. „Z nezabezpečené skládky tak mohou unikat škodlivé a jedovaté látky do ovzduší, vody i půdy," uvedl David Vandrovec, ředitel skupiny REMA, která se zabývá zpětným odběrem vysloužilých elektrozařízení a baterií. Podle něj situaci může ještě více zlepšit také osvěta týkající se recyklace elektrozařízení či baterií a jeho bezplatného svozu přímo z místa bydliště či firmy. „V současnosti lze s výhodou využít služeb, prostřednictvím kterých se mohou lidé zcela zdarma, pohodlně a zejména ekologicky zbavit starých elektrospotřebičů, baterií, tonerů nebo CD," uzavřel Vandrovec.
O České asociaci odpadového hospodářství
Česká asociace odpadového hospodářství sdružuje významné společnosti působící na trhu odpadového hospodářství v České republice. V tuto chvíli pod ČAOH spadá více než 85 společností. Roční obrat, kterého tyto subjekty dosahují v odpadovém hospodářství je cca 17 miliard Kč.
O Centru pro hospodaření s odpady
Centrum pro hospodaření s odpady bylo založeno na základě rozhodnutí ministra životního prostředí dne 1. 9. 2001 jako součást VÚV T.G.M. Od svého založení zajišťovalo odborné činnosti a výzkum v oblasti nakládání s odpady a také odbornou podporu odboru odpadů Ministerstva životního prostředí.
O skupině REMA
Skupinu REMA tvoří v současné době 3 společnosti: REMA Systém, REMA Battery a REMA PV Systém.
REMA Systém je neziskově hospodařící společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech. Systém byl založen 14. února 2005. Iniciovali jej největší dovozci a výrobci informačních technologií a telekomunikací v ČR. Hlavním smyslem činnosti REMA Systému je ochrana životního prostředí zabezpečením efektivní recyklace odpadů elektrických a elektronických zařízení (OEEZ). Za tímto účelem REMA Systém zajišťuje organizaci sběru, třídění, nakládání a recyklaci v celé České republice. REMA Systém se zaměřuje na komplexní řešení pro všechny skupiny elektrozařízení. REMA Systém realizuje projekty Zelená firma, Zelená škola, Zelená obec a Buď líný, v jejichž rámci zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení ze škol, firem, obcí a od domácností. Zároveň zastřešuje projekt Trash Made, který je zaměřen na výrobu šperků a doplňků z elektroodpadu.
REMA Battery je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností výrobců a dovozců baterií a akumulátorů daných zákonem č. 297/2009. Hlavním smyslem činnosti REMA Battery je ochrana životního prostředí – zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace baterií a akumulátorů. REMA Battery je oprávněna k provozování kolektivního systému pro zpětný odběr baterií a akumulátorů na základě rozhodnutí Ministerstva životního prostředí ze dne 15. 12. 2009.
REMA PV Systém je neziskově hospodařící akciová společnost, která vznikla pro splnění povinností daných novelou zákona o odpadech v roce 2012. REMA PV Systému navazuje na aktivity společností REMA Systém a REMA Battery. Hlavním smyslem činnosti REMA PV Systému je ochrana životního prostředí – zabezpečením efektivního systému zpětného odběru a recyklace solárních panelů. REMA PV Systém se v rámci své činnosti zaměřuje na řešení problematiky solárních panelů a jiných solárních komponentů.