19 Prosinec 2011

hotel-01Penzion v pasivním standardu, který se zrodil v hlavě investora Jana Ivičiče již nyní slouží hostům v lokalitě vinných sklepů jihomoravské vinařské obce Nechory u Prušánek. Penzion je využíván především pro ubytování návštěvníků cestujících za místním vínem, s možností pořádání konferencí, firemních školení a meatingů, pro něž je budova vybavena vlastním kongresovým sálem.

Území, kde se penzion nachází, je jedním z nejteplejších míst České republiky, kterou charakterizuje velmi dlouhé léto a průměrná roční teplota zde činí +9,3 °C. Stavba stojí v nadmořské výšce okolo 200 m n.m. Lokalita není členitá, celá se zvolna sklání k jihu při sklonu cca 2°.

V suterénní části se penzion napojuje na původní vinné sklepy, určené k degustaci, archivaci vína a k posezení s nabídkou vynikající gastronomie. Kapacita penzionu je 60–70 osob ve 25 pokojích, kongresový sál je navržen pro 60 osob a lze jej rozdělit na dva menší s poloviční kapacitou. Ubytovací jednotky jsou převážně dvoulůžkové pokoje s možností přistýlky, se samostatným hygienickým zařízením. Předsazené lodžie, přístupné francouzskými okny, rozšiřují obytný prostor a poskytují návštěvníkům výhled do všudypřítomných okolních vinic.

Urbanisticko architektonické řešení

Konstrukční systém tvoří příčné nosné zdi z keramických AKU tvárnic tloušťky 250 mm, oddělující jednotlivé pokoje. Obvodové zdivo využívá systém Medmax, sestávajícího z tvárnic z expandovaného pěnového šedého Neoporu a vyvinutého zvláště pro výstavbu energeticky úsporných a pasivních domů. Tvárnice mají speciální zámkový systém a po svém sestavení tvoří ideální ztracené bednění s oboustrannou tepelnou izolací. Po vyplnění volného prostoru samozhutnitelnou betonovou směsí předepsané třídy vznikne monolitické jádro a stavba bez přerušení a tepelných mostů v konstrukci. Izolant v interiéru usnadňuje rychlé zvýšení teploty při vytápění, venkovní zabraňuje prostupu chladu v zimě a přehřátí v létě.

Stropy nad sklepní částí penzionu a nad 1. NP jsou filigránové, strop nad 2. NP pak dřevěný trámový. Okna a všechny vstupní dveře jsou navržena dřevěná s trojitým zasklením a zateplenými rámy. Poměrná část oken je neotvíravá bez kování. Pro doplňkové konstrukce penzionu byly zvoleny přírodní a bezúdržbové materiály jako je titanzinkový plech, žárově zinkované ocelové konstrukce a dřevo ve své základní podobě.

hotel-02Jižní fasáda je chráněná dřevěnými slunolamy,které zabraňují přehřívání

Stavebně technické řešení

K ventilaci a vytápění budovy je využito automatické ventilační zařízení NILAN VPM 360 s integrovaným rekuperačním výměníkem. Přiváděný vzduch se ohřívá pomocí tepelného čerpadla vzduch/vzduch, které je integrované ve ventilačním zařízení NILAN VPM 360 a spojené s rekuperačním výměníkem tepla prostřednictvím zpětného využití tepla. Teplá voda je vyráběna tepelným čerpadlem DIMPLEX vzduch/voda do zásobníků 3×1 000 l. Vnější i odváděný vzduch se filtruje, aby nedošlo ke znečištění výměníku tepla.

Energetické a technické zařízení budovy

Podmínkou správného fungování pasivní budovy je především dodržení trvalé těsnosti jejího pláště. Určení průvzdušnosti budovy se provádí měření metodou tlakového spádu např. pomocí Blower Door testu. Princip je jednoduchý: ventilátor umístěný ve vhodném otvoru v obvodové stěně vytváří v budově tlakový rozdíl (podtlak nebo přetlak) a měřením objemového toku u ventilátoru vyhodnocovací jednotka vypočte průměrnou hodnotu n50 při tlakovém rozdílu 50 Pa. Při zjišťování těsnosti obálky (test „B“) musí být během měření důsledně uzavřeny všechny stavební otvory, utěsněny instalační otvory a zaslepeny prostupy, aby nedocházelo ke zkresleným výsledkům. Jedná se zejména o okna, přípojky vzduchotechniky, kanalizace, vody, zdroje tepla a elektroinstalací. Výsledná hodnota je pak považována za intenzitu výměny vzduchu přes funkční spáry a netěsnosti. U certifikačního testu během provozu se zalepuje pouze vstupní a výstupní vedení vzduchotechniky.

Celou fotogalerii si můžete prohlédnout zde.