21 Prosinec 2011

rajhrad-01Nejlepším argumentem pro pasivní dům je budoucnost. Pasivní dům bude obyvatelný i kdyby přišla energetická krize a ztratil přívod tepla. Není otázkou jestli, ale kdy k tomu dojde.

Vše hovoří pro pasivní domy. 60 % provozních nákladů připadá ve světě na topení, topení produkuje i 38 % oxidu uhličitého – víc, než produkuje průmysl nebo doprava. Emise CO2 a jiných skleníkových plynů zvyšují riziko globálního oteplování. Zásoby fosilních paliv budou pravděpodobně za pár desetiletí vyčerpány. Závislost Evropy na ropě se názorně objevila už v roce 1973, kdy arabské země omezily dodávky – to byla první ropná krize.

Šok byl pořádný. Tehdy se poprvé začalo s hledáním alternativ k ropě. V Cáchách byl postaven první energetický experimentální dům, simuloval obytný dům pro čtyřčlennou rodinu a měl na tehdejší domu neslýchanou tloušťku izolace a moderní vzduchotechniku. Sluneční energie měla být co nejlépe využita. Poprvé byly brány v úvahu i vnitřní zdroje tepla včetně lidí. Jeden člověk vydává totiž asi 80 W tepla. Ovšem za pouhé 4 roky byl pokusný dům stržen a výsledky pokusu skončily v šuplíku.

Těmto prvním vlaštovkám je však už naštěstí konec a výstavba v pasivním standardu se rozšiřuje čím dál více.

Kromě prvořadých a nesporných energetických úspor disponují totiž tyto domy i dalšími výhodami.

Komfort

Hlavní výhodou pasivních domů je příjemné klima, tepelná pohoda a čestný vzduch po celý rok. Těchto parametrů je dosaženo správnou orientací stavby na světové strany, kdy především výplně otvorů (okna a dveře) jsou ve správném poměru k ploše zdí a jsou orientovány jižním směrem. Dále je toho dosaženo vzduchotěsností budovy, odpovídající tepelnou izolací pláště budovy, izolací základů, podlah a střešních konstrukcí a řízeným větráním přes rekuperační zařízení. Tato kvalitnější opatření mohou zvýšit vstupní náklady jen nepatrně – o 5–10 %, ale během celé doby života stavby se tato investice mnohonásobně vrátí ve formě ušetřených peněz za vytápění, ohřev teplé vody a v podstatně lepším komfortu bydlení.

Čerstvý vzduch v místnostech je zajištěn rekuperační jednotkou, která používá jako zdroj venkovní vzduch, který prochází přes prachový filtr a je přes výměník dle potřeby buď předehříván nebo ochlazován a v regulovaném poměru vpouštěn do interiéru. V interiéru je tento spotřebovaný ohřátý vzduch opět odsáván a po odevzdání nahromaděného tepla opouští dům ventilačním otvorem. Při větrání okny by toto teplo bylo nenávratně ztraceno. Větrání okny v pasivním domě však také nic nebrání, např. v meziobdobí nebo v létě v noci, kdy pomůže rychleji dopravit chladný vzduch z venku do budovy. Rekuperační větrání je velmi účinný a levný způsob větrání, který je možno rozšířit i o topnou část a kombinovat ji i s jiným zdrojem tepla pro celkové vytápění domu (elektrický přímotop, krbová kamna, solární panely atd.).

Tepelná pohoda

Díky kvalitním materiálům a technologickým postupům jsou povrchové materiály jako podlahy, vnitřní stěny, ale i okenní skla na kontakt jen o málo chladnější než teplota v místnosti a zcela odpadá pocit studených nohou, rosení oken a potíže s vnitřní vlhkostí či plísněmi.

rajhrad-02

Úspornost

Spotřeba energie je v pasivním domě až desetkrát nižší, než je průměr současné zástavby. Za pasivní domy jsou pokládány stavby, jejichž spotřeba na vytápění je do 15 KWh/m2 a rok.

Setrvačnost

Díky výborné izolaci a neprovzdušnosti má pasivní dům velmi dobrou tepelnou setrvačnost, kdy při velkých mrazech, výpadku proudu, či odjezdu na dovolenou, budete překvapeni, že i po návratu bude doma velmi příjemně a jen o pár stupňů méně.

Jako příklad uveďme rodinný dům, postavený v roce 2009 jen několik málo kilometrů od jihomoravské metropole. Rodinný dům o dispozici 5+kk o celkové podlahové ploše 170 m2 obývá mladá rodina se dvěma malými dětmi.

Stěny domu jsou zděné z plynosilikátu s izolací z polystyrénu, strop je monolitický. Nosnou konstrukci střechy tvoří příhradové dřevěné vazníky s vloženou izolací z celulózy o tloušťce 400 mm. V tomto domě byla použita rekuperační jednotka s akumulační nádrží a se solárními kolektory. Doplňkovým zdrojem vytápění jsou krbová kamna na dřevo. Stínění jižní fasády je přesahem střechy a slunolamem.

Sám majitel o bydlení v pasivním domě říká: „Vysoce hodnotíme dostatečný přívod čerstvého vzduchu. Jeho proudění je možné nastavit v několika úrovních v závislosti na ročním období a venkovní teplotě. V našem domě s rekuperací, byť je u prašné cesty, je podstatně méně prachu, než v bytě ve čtvrtém poschodí, kde jsme bydleli předtím.

Pasivní domy dnes nemají skoro žádná omezení jak v samotném projektu – nemusí se jednat pouze o pultové střechy a neotvíravá okna, tak i v interiéru. Lze postavit tradiční dům se sedlovou střechou, který je k nerozeznání od okolí nebo lze stavět moderně a nadčasově. My jsme se rozhodli pro druhou variantu a jsme maximálně spokojení.

Interiér domu jsme si navrhli sami bez interiérového architekta a nemuseli jsme se v ničem omezovat. Pouze u zahrady jsme dali volnou ruku zahradnímu architektovi. Ale práce na zahradě nás teprve čeká…

Díky solárním panelům je velmi příjemné dívat se v létě, jak pro ohřev vody nepadne ani jedna kilowata. V zimně sice solár není až tak účinný, kvůli krátkým dnům, ale díky rekuperaci, krbovým kamnům a IZT zásobníku je dost tepla i při mínus 20 °C. Teplovodnímu výměníku stačí, když je voda v IZT nádrži ohřátá na 40 °C, aby pokryl celou spotřebu tepla v domě.

Díky kvalitní a silné izolaci nedochází ani k přehřívání interiéru v létě ani k poklesům teploty v zimě. V létě stačí stáhnout místy předokenní rolety, zbytek zastíní přesah střechy a balkon a omezit větrání okny. V zimě zase stačí při odchodu do práce přepnout na režim s vnitřní cirkulací bez pohybu osob a teplota se drží, tak jak je na termostatu zrovna nastaveno.

Když jsme ještě neměli rekuperaci předanou a nebyla zapnutá, ale už jsme bydleli (bylo to v půlce listopadu a venku bylo ráno až – 5°C), stačil nám jeden elektrický teplovzdušný ventilátor a výkonu 1 000 W vyhřát celý dům na 18 °C. Když jsme jej pak na jeden víkend, kvůli krátké dovolené vypnulipo návratu tam bylo ještě krásných 16 °C. Pasivní dům není módní výstřelek, není třeba se této výstavby bát. Je to silný evropský proud, kterým se dnes ubírá současná architektura a přináší mnoho výhod svým uživatelům.

Celou fotogalerii naleznete zde.