Firma Hamont Contracting and Trading s.r.o. sídlící na Severní Moravě v obci Sedliště se zabývá výrobou kotlů na spalování biomasy již od roku 1995. Hamont vyrábí kotle ve výkonovém rozpětí od 15–500 kW. Při hledání možností na zvýšení výrobních kapacit firmy a zproduktivnění výroby přišel na řadu jako jeden z prvních svařovací proces těles kotlů, který byl úzkým hrdlem výrobního procesu. Jako jedna z možností řešení tohoto úzkého místa byla navržena možnost robotizace tohoto procesu.
Během fáze výběru vhodného partnera pro dodávku robotického řešení provedla firma Hamont několik testů v technických centrech potenciálních dodavatelů. Při těchto testech byly prověřovány zejména parametry určující zrychlení procesu oproti dosavadnímu ručnímu svařování, ale také technická proveditelnost při současné kvalitě přípravy výroby. Testy prokázaly, že při nasazení robotického svařování na vhodně koncipovaném pracovišti, lze dosáhnout téměř 80% (!!!) zkrácení času svařovacích operací na tělese kotle (manuálně cca 5 hodin, roboticky cca 60–70 minut).
Tento faktor byl jedním z rozhodujících, které vedly firmu Hamont k rozhodnutí o realizaci robotického svařovacího pracoviště a to i za cenu toho, že příprava výroby musí být zlepšena tak, aby čas takto ušetřený nebylo nutno zpět investovat do oprav (všechny svary musí být provedeny vodotěsně).
Ve výběrovém řízení byla, a jako dodavatel vybrána, firma Valk Welding, která prokázala znalost jak robotizace, tak svařovacího procesu a byla ochotna na sebe převzít záruky za správnou funkčnost finálně dodaného zařízení a přišla s řešením plně vyhovujícím potřebám firmy Hamont. Byla taktéž schopna nabídnout servisní zajištění dodaného stroje ze svého centra v Mošnově.
Koncepce pracoviště
Jako pracoviště s optimálním poměrem cena/výkon bylo nakonec vybráno dvou-staniční pracoviště vybavené průmyslovým robotem Panasonic TAWERS 1800 WG s integrovaným svařovacím zdrojem. Na každé ze stanic je prováděna jedna operace jejímž součtem je pak posvařované kotlové těleso, které je pak po přivaření víka odesláno na test těsnosti.
Pracoviště je vybaveno stanicí s dvouosým polohovadlem umožňujícím provedení velké většiny svarových spojů a je doplněno stanicí s pevným stolem, na které jsou dovařovány svary nepřístupné při první operaci. Zmíněná nepřístupnost svaru je způsobena zejména nutností upnutí svařence na polohovadle. Doprava mezi stanicemi je zajišťována pomocí jednoduchého zvedacího mechanismu, zavěšeného v drážce, který umožňuje jednak převoz tělesa kotle mezi stanicemi a zároveň jeho otočení pro upnutí na protější stanici.
Jelikož tělesa kotlů jsou připravována na stehovacím pracovišti, je nutné vzít v potaz případné nepřesnosti, které mohou vzniknout. Proto je pracoviště taktéž vybaveno:
· dotekovým sensorem „Quick touch“, který umožňuje dohledávání polohy svaru pomocí konce svařovacího drátu, který je během vyhledávacích procedur zafixován speciálním zařízením umístěným ve svařovacím hořáku a podavači drátu (jedná se o originální řešení firem Panasonic a Valk Welding)
· arc sensorem umožňujícím sledování svarové spáry zejména u delších svar, kdy vlivem vneseného tepla může docházet k deformaci komponentů.
Samozřejmostí je pak plná synchronizace polohovadla s pohybem svařovacího hořáku, což umožňuje jednoduché vytváření složitých programů, které obsahují jak pohyb hořáku, tak současný pohyb celého výrobku, a to ve více osách.
Během oživování, programování a důkladných přejímacích testů celého pracoviště, které bylo dodáno společně s upínacími přípravky, bylo svařeno několik sérií dohodnutých typů kotlů. Během této fáze byly taktéž ve spolupráci obou firem provedeny kroky ke zlepšení opakovatelnosti přípravy výroby, které měly zásadní vliv na snížení počtu netěsností na finálních tělesech a tím minimalizaci opravných prací a s tím spojeným retestováním.
Výsledek a výhled
Pracoviště v současné době pracuje ve třísměnném provozu a produkuje více než 20 kotlových těles denně, čímž byl splněn cíl, který si Hamont vytyčil. V současné době jsou také připravovány další výrobky, zejména jiné typy kotlů, které budou na pracovišti taktéž svařovány.
Díky kvalitnímu školení a podpoře ze strany Valk Welding při rozběhu výroby, bude Hamont další programy vytvářet vlastními silami, avšak vždy s jistotou spolehlivé podpory ze strany partnerů z Mošnova.
Věříme, že příklad firmy Hamont může být pro mnoho firem, zejména v současné ekonomické situaci, inspirací při hledání tolik potřebných úspor při svařovacích operacích v kovovýrobě.
www.valkwelding.cz
www.robotizace.cz
www.hamont.cz