Je zimní sezóna, během které mohou teploty především v horských oblastech klesnout i pod –20 °C. Tepelné čerpadlo systému vzduch-voda přitom odebírá teplo z okolního prostředí a využívá ho pro vytápění nebo ohřev vody. Právě v průběhu topné sezóny ho ale musí čerpat z mrazivého vzduchu, a proto pro něj nastávají ztížené podmínky. Je vzduchové tepelné čerpadlo schopné v zimě získat dostatek energie k opravdu efektivnímu provozu? Jak se projeví pokles jeho účinnosti na topném faktoru? A je nutné venkovní jednotku na chladnější počasí připravit? Odpovědi přináší DZ Dražice, výhradní dodavatel tepelných čerpadel NIBE do České republiky a na Slovensko.
Zdražení energií se týká i bytových domů napojených na centrální zdroje vytápění. Co můžete jako sdružení nájemníků a vlastníků bytových jednotek dělat, když je zachování rozumných cen teplárnou pasé? Pořiďte si na panelový dům vlastní kotelnu s dimenzovaným zdrojem výkonu tepelných čerpadel pro pohodlný tepelný komfort pro celou topnou sezonu.
Vytápět ekonomicky úsporně, a přitom ohleduplně vůči životnímu prostředí? Přesně tak to umí kvalitní tepelné čerpadlo. Jak ho ale poznat? Stačí se mu podívat na štítek! „Zorientovat se v nabídce moderních tepelných čerpadel nemusí být pro laika právě snadné. Jako jednoduchý nástroj, který výběr usnadní, dobře poslouží energetický štítek. Ten je povinnou součástí mnoha elektrických zařízení, včetně tepelných čerpadel," radí Jakub Tykal, obchodní a marketingový ředitel společnosti ACOND, předního českého výrobce tepelných čerpadel. Energetický štítek totiž přehledně ukazuje jejich nejdůležitější parametry, jako je energetická účinnost a hlučnost. „Tu číselně definuje akustický výkon, který najdete v levém dolním rohu. Obecně se dá říct, že pokud se tato hodnota dostane pod 50 dB, jedná se velmi tiché zařízení. U našeho čerpadla ACOND PRO R dosahuje 49,3 dB," říká Jakub Tykal z ACONDu. Energetickou účinnost zase lze odvodit z dobře známé barevné stupnice. Zde platí čím více plusů, tím lépe. Ta nejlepší čerpadla dosahují účinnosti A+++/A+++.
Evropská směrnice o energetické účinnosti má pro koncové uživatele změnit řadu aspektům spojených s rozúčtováním. Podle původních plánů měly všechny měřiče tepla a chladu, vodoměry na teplou vodu a indikátory na radiátorech, které by byly instalovány od dnešního dne, mít funkci dálkového odečtu. Směrnice ale nebyla dosud transponována do české legislativy. Podle odborníků k tomuto dojde až v příštím roce.
Jedním z problémů, který může doprovázet nejednu výměnu oken, je nedokonalá ochrana připojovací spáry. Nezakrytá montážní pěna, která se v rámci montáže oken standardně používá k vyplnění připojovací spáry, má sice velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, ale ty jsou funkční pouze v případě, že pěna zůstane suchá a bez vlivu Slunce.
Až 60% ocelových konstrukcí Vyplývá to z výsledků více než 163 kontrol, které v uplynulém roce provedla společnost Bureau Veritas ve skladovacích halách, výrobních provozech a na potrubních mostech.Mnoho konstrukcí je zároveň špatně přístupných a kontrolovat jejich stav je možné pouze s využitím dronů. „Řada výrobních, montážních a skladovacích hal byla postavena mezi lety 1990 až 2000 a přitom běžná životnost ocelové konstrukce bez údržby je v závislosti na namáhání dvacet až třicet let," připomíná Simon Palupčík, výkonný ředitel Bureau Veritas.
Zdá se vám možnost regulovat tepelné čerpadlo z dovolené nebo z práce jako zbytečný luxus? Pak vás vyvedeme z omylu. Zmíněná funkce by totiž měla být v této době už samozřejmostí.
Nově navrhovaná odpadová legislativa jde podle Ministerstva životního prostředí vstříc cirkulární ekonomice. Zatím však končí téměř polovina komunálního odpadu na skládkách a vše nasvědčuje tomu, že se tento stav v dohledné době nezmění.
V platné legislativě je stanoven termín razantního omezení skládkování na rok 2024. Nová legislativa jej však posouvá na rok 2030 s tím, že ze strany skládkových a svozových společností je cítit tlak na další posun do roku 2035.
ROCKWOOL dosáhl v posledním účetním období na nejlepší hospodářské výsledky za posledních pět let. Bohumínský výrobce izolací z kamenné vlny měl tržby ve výši téměř 1,5 mld. Kč a výsledek hospodaření nad 100 mil. Kč. V posledních pěti letech investoval do ekologizace, modernizace a rozšíření bohumínského závodu přes miliardu korun. V letošním roce realizuje další investici do rozšíření výroby. Světový lídr v oblasti produktů z kamenné vlny ROCKWOOL zahájil výrobu v Bohumíně v roce 1998. Bohumínské izolace jsou například součástí nejvyšší budovy v Česku.