Panasonic představil systém Aquarea Loop, který je všestranným a ekonomicky výhodným řešením pro aplikace centrálního vytápění. Novinka je vhodná nejen pro komerční objekty, ale i pro společenstva vlastníků bytových jednotek nebo bytová družstva. Aquarea Loop šetří náklady, protože oproti centrálnímu vytápění využívá výrazně nižší teplotu vody v centrálních rozvodech. Jeho další výhodou je také možnost chlazení v letních měsících.
• Investujte do fotovoltaiky a připravte si podmínky pro pozdější instalaci tepelného čerpadla
• Získejte tepelné čerpadlo zdarma a plaťte pouze za skutečně spotřebované teplo
V České republice je registrováno přibližně 75 000 společenství vlastníků jednotek (SVJ), z nichž zhruba 40 až 50 tisíc využívá centrální dálkové vytápění pro ohřev teplé vody a vytápění. Tento systém má u nás dlouhou tradici, avšak v současnosti existují na trhu mnohem hospodárnější a ekologičtější způsoby vytápění, které využívají obnovitelné zdroje. Majitelé domů a společenství vlastníků tak mají možnost odpojit se od své teplárny a přejít na efektivní, úsporné a ekologické zdroje tepla jako jsou tepelná čerpadla a fotovoltaické panely, které jim výrazně sníží celoroční provozní náklady na vytápění i ohřev vody.
Výkyvy v cenách energií a nepřehledná situace kolem dotací a státní podpory, to byly hlavní faktory, které ovlivnily prodeje tepelných čerpadel (TČ) v loňském roce a které způsobily, že poptávka po nich byla velmi kolísavá. Podle Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ), která zastupuje zhruba 80 % trhu s TČ v České republice, se za prvních 9 měsíců roku 2024 prodalo zhruba pouze 11,8 tisíc kusů, což značí výrazné zpomalení trhu.
Fotovoltaický trh v Česku prochází velkou proměnou. Zájem o využívání solární energie u rodinných domů v návaznosti na snižování dotací klesá. Naopak roste zájem představitelů měst a obcí a také bytových domů. Mohou totiž ušetřit více než polovinu nákladů na energie. Jde však o složitější systémy a zkušených dodavatelů je málo. Na výhody a rizika komunitní energetiky se zaměřil Den starostů na výstavě Infotherma v Ostravě, který uspořádalo sdružení firem iKomunita.
Je zimní sezóna, během které mohou teploty především v horských oblastech klesnout i pod –20 °C. Tepelné čerpadlo systému vzduch-voda přitom odebírá teplo z okolního prostředí a využívá ho pro vytápění nebo ohřev vody. Právě v průběhu topné sezóny ho ale musí čerpat z mrazivého vzduchu, a proto pro něj nastávají ztížené podmínky. Je vzduchové tepelné čerpadlo schopné v zimě získat dostatek energie k opravdu efektivnímu provozu? Jak se projeví pokles jeho účinnosti na topném faktoru? A je nutné venkovní jednotku na chladnější počasí připravit? Odpovědi přináší DZ Dražice, výhradní dodavatel tepelných čerpadel NIBE do České republiky a na Slovensko.
Zdražení energií se týká i bytových domů napojených na centrální zdroje vytápění. Co můžete jako sdružení nájemníků a vlastníků bytových jednotek dělat, když je zachování rozumných cen teplárnou pasé? Pořiďte si na panelový dům vlastní kotelnu s dimenzovaným zdrojem výkonu tepelných čerpadel pro pohodlný tepelný komfort pro celou topnou sezonu.
Vytápět ekonomicky úsporně, a přitom ohleduplně vůči životnímu prostředí? Přesně tak to umí kvalitní tepelné čerpadlo. Jak ho ale poznat? Stačí se mu podívat na štítek! „Zorientovat se v nabídce moderních tepelných čerpadel nemusí být pro laika právě snadné. Jako jednoduchý nástroj, který výběr usnadní, dobře poslouží energetický štítek. Ten je povinnou součástí mnoha elektrických zařízení, včetně tepelných čerpadel," radí Jakub Tykal, obchodní a marketingový ředitel společnosti ACOND, předního českého výrobce tepelných čerpadel. Energetický štítek totiž přehledně ukazuje jejich nejdůležitější parametry, jako je energetická účinnost a hlučnost. „Tu číselně definuje akustický výkon, který najdete v levém dolním rohu. Obecně se dá říct, že pokud se tato hodnota dostane pod 50 dB, jedná se velmi tiché zařízení. U našeho čerpadla ACOND PRO R dosahuje 49,3 dB," říká Jakub Tykal z ACONDu. Energetickou účinnost zase lze odvodit z dobře známé barevné stupnice. Zde platí čím více plusů, tím lépe. Ta nejlepší čerpadla dosahují účinnosti A+++/A+++.
Evropská směrnice o energetické účinnosti má pro koncové uživatele změnit řadu aspektům spojených s rozúčtováním. Podle původních plánů měly všechny měřiče tepla a chladu, vodoměry na teplou vodu a indikátory na radiátorech, které by byly instalovány od dnešního dne, mít funkci dálkového odečtu. Směrnice ale nebyla dosud transponována do české legislativy. Podle odborníků k tomuto dojde až v příštím roce.
Jedním z problémů, který může doprovázet nejednu výměnu oken, je nedokonalá ochrana připojovací spáry. Nezakrytá montážní pěna, která se v rámci montáže oken standardně používá k vyplnění připojovací spáry, má sice velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, ale ty jsou funkční pouze v případě, že pěna zůstane suchá a bez vlivu Slunce.