Klíčem k odstranění mikropolutantů z odpadní vody jsou moderní technologie. Jakkoli je Česká republika v rámci EU řazena mezi vodohospodářsky nejvyspělejší země, nároky na čistírny odpadních vod (dále jen ČOV) u nás stále rostou. Čištění odpadních vod čelí nelehké výzvě v podobě potřeby odstraňovat velmi malé částice, tzv. mikropolutanty. V odpadních vodách roste nejen objem pevného odpadu, ale také množství mikročástic v podobě mikroplastů a léčiv, které prokazatelně škodí životnímu prostředí i lidskému zdraví.
Dle údajů ČSÚ se podíl obyvatel České republiky žijících v domech napojených na kanalizaci v roce 2023 pohyboval kolem 87 %. Podíl čištěných odpadních vod dosáhl k minulému roku dokonce téměř 98 %, přičemž do kanalizací bylo vypuštěno (bez zpoplatněných srážkových vod) celkem 454 542 mil. m3 odpadních vod.
Čištění odpadních vod je velmi složitý, vícestupňový proces. Počínaje samotným přítokem odpadní vody, přes mechanický a biologický stupeň čištění až po zpracování kalu musí být všechny kroky optimálně zkoordinovány. Nová legislativa navíc zavede pro vybrané čistírny ještě tzv. čtvrtý stupeň čištění. V této souvislosti se provozovatelé a projektanti čistíren odpadních vod zaměřují na spolehlivost procesů, energetickou účinnost a bezpečnost plánování a nákladů.
Pro zajištění efektivního čištění musí být v případě ČOV zajištěno optimální fungování s vysokou účinností, bez poruch a nákladné údržby. To je však mnohdy obtížně dosažitelné vzhledem k velkému kolísání přítoku a současnému zvyšování obsahu pevných látek v odpadní vodě. Ty totiž zahlcují česla ČOV v první, mechanické fázi přečišťování. K tomu se dále přidávají požadavky na procesy optimalizované pro řízení a přísnější podmínky stanovené právními předpisy a normami. Současně roste i význam témat jako je opětovné využití vody v souvislosti s jejím častým nedostatkem způsobeným klimatickými změnami a nevyrovnaností srážek v čase a intenzitě. Důležitá je rovněž eliminace patogenních mikroorganismů ve vodě nebo nutnost dalšího přečišťování vzhledem ke zvýšenému výskytu mikroplastů a léčiv v odpadních vodách.
První fází celého procesu je čištění mechanické, jež slouží k odstranění pevných látek. Na to navazuje druhá fáze čištění biologického, při kterém jsou z vody odstraněny organické látky složené z prvků jako je uhlík, vodík, kyslík, dusík, síra či fosfor. Biologické čištění se odehrává za pomoci mikroorganismů, které se ve vodě regulovaným způsobem namnoží. Ve třetí fázi, při které dochází k oddělování kalu, odtéká z dosazovacích nádrží již vyčištěná voda. Popsaný cyklus čištění však nezaručuje stoprocentní odstranění ve stále větším množství ve vodě obsažených mikročástic, kterými jsou právě zmíněné mikroplasty či zbytky léčiv.
„Odstraňování mikropolutantů je jednou z největších současných výzev v oblasti čištění odpadních vod, kterou přináší nová evropská směrnice o čištění městských odpadních vod. Je opravdu stěžejní, abychom si uvědomili, jaký vliv má přítomnost těchto látek v odpadních vodách na životní prostředí a zdraví lidí. Bude se jednat o značné investice mající stěžejní význam pro zajištění vysoké kvality povrchových i podzemních vod budoucím generacím," říká Vilém Žák, ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR – SOVAK.
Výrobcem moderních technologií pro všechny fáze úpravy odpadních vod, včetně tzv. čtvrtého stupně čištění vody zajišťujícího efektivní odstranění problematických mikropolutantů, je i společnost Wilo. "Pro ČOV jsme schopni zajistit optimální výsledky čištění od přítoku až po odtok pomocí všech komponentů jako je míchadlo, provzdušňování a čerpací technika. Na požadavky se nedíváme jen povrchně, ale díky našim zkušenostem a odborným znalostem se zaměřujeme na komplexní vzájemné vazby. Na tomto základě poskytujeme spolehlivá systémová řešení. To dává společnostem a provozovatelům čistíren odpadních vod jistotu v dlouhodobém plánování nákladů na čištění odpadních vod z průmyslu, domácností i zemědělství," říká Jan Cidlinský, regionální ředitel společnosti WILO pro střední Evropu a dále dodává: „Všechny technologie, které v této oblasti nabízíme, jsou navíc navrženy tak, aby současně představovaly co nejvíce energeticky úsporná řešení."
Společnost Wilo významně rozšířila své působení v segmentu čištění odpadních vod v roce 2021. A to díky akvizici berlínské skupiny Abionik Group, jejíž nabídka produktů reaguje na globální trendy, pokud jde o ochranu životního prostředí v oblasti vodního hospodářství. Specializuje se především na vývoj, výrobu a implementaci zařízení pro čištění vody včetně nejmodernějších filtračních a separačních technologií.
O společnosti Wilo
Wilo je mezinárodní technologická skupina, která patří k předním světovým výrobcům čerpadel a čerpacích systémů pro zařízení budov, vodní hospodářství a průmyslový sektor. Společnost byla založena roku 1872 v Dortmundu, v průběhu své dlouhé a úspěšné historie se rozvinula do podoby významného globálního hráče. V současnosti zaměstnává více než 8 900 lidí po celém světě. Skupina Wilo věnuje zvláštní pozornost globálním trendům jako je urbanizace, změna klimatu, řešení nedostatku vody a zvýšení energetické soběstačnosti, stejně jako technologickému pokroku a digitalizaci.