00 RESACS reseniEnergetika je jedním z nejrychleji rostoucích a zároveň turbulentních segmentů vůbec. Významně ovlivňuje fungování velkých i menších firem, stejně tak všech domácností. Jaké trendy v roce 2025 můžeme očekávat v tomto sektoru?



Akumulace energie a chytré řízení
V souvislosti s rozvojem solární energetiky bude téma bateriových úložišť v roce 2025 klíčové. Jejich důležitost a přínos ještě více umocňuje nedávné přijetí zákona o akumulaci a flexibilitě, které zrovnoprávňuje bateriové systémy s ostatními zdroji pro výrobu a akumulaci energie. „Běžným způsobem využití bateriových úložišť je uložení elektřiny z fotovoltaických elektráren v době, kdy vyrábějí elektřinu ze slunce. Ve chvíli, kdy je minimální spotřeba, slunce svítí a FVE vyrábí, je elektřiny na trhu nadbytek a její cena je velice nízká. V tu chvíli se nevyplatí posílat přetoky do sítě, ale naopak je výhodné tuto energii uložit do baterie a využít později," říká Pavel Bursa ze společnosti Resacs a dodává: „Existují dokonce i scénáře, kdy se výroba FVE a vlastní spotřeba časově potkávají. I přesto je někdy výhodné vyrobenou elektřinu uložit na později a aktuální spotřebu pokrýt ze sítě. Děje se tak typicky v době vysoké výroby FVE, kdy jsou ceny na trhu velmi nízké, někdy dokonce záporné."

storage

Vysoce účinné solární panely a integrované solární střechy
Tradiční křemíkové panely dosahují účinnosti kolem 20 %, ale nové materiály a technologie mohou tuto hranici výrazně posunout. Například perovskitové solární články, které jsou levnější na výrobu a mohou dosáhnout účinnosti přes 25 %, jsou slibným kandidátem na revoluci v solární energetice. V roce 2025 můžeme očekávat jejich širší komercializaci a použití. Solární střechy, kde jsou solární panely integrované přímo do střešní krytiny, jsou dalším krokem k esteticky přívětivějším a efektivnějším řešením pro domácnosti a budovy. Společnosti jako Tesla již představily své solární střechy, ale technologie se neustále vyvíjí a v roce 2025 můžeme očekávat pokročilejší a dostupnější verze těchto produktů. Tyto střechy nejenže vyrábějí energii, ale zároveň plní i funkci tradiční střešní krytiny.

Obnovitelné zdroje
Instalace fotovoltaických panelů nebo jiných obnovitelných zdrojů, jako například vlastní bioplynová stanice, umožní snížit závislost na externích dodavatelích a zároveň chránit životní prostředí. Produkcí vlastní energie mohou firmy snížit zatížení hlavní sítě a dosáhnout částečné energetické soběstačnosti. Bude růst také význam mikrosítí, které propojují lokální zdroje energie a umožňují efektivní řízení spotřeby v rámci firemního areálu.

Stabilizace sítí

„Bateriová úložiště mohou sloužit také jako stabilizátory sítě. Jde v podstatě o to, že majitelé baterií poskytují distributorovi elektrické energie kapacitu svých baterií k tomu, aby velmi rychle uložil přebytečnou energii do baterií a v okamžiku nedostatku ji opět do sítě dodal. Tato služba je placená a baterie tak může vydělávat, aniž by byla připojena k dalšímu zdroji energie," říká Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energo společnosti Kalkulátor.cz.

Optimalizace růstu nároků s nástupem elektromobility
S rostoucím počtem elektromobilů se zvyšují nároky na kapacitu sítí. Firmy s vozovým parkem budou značně investovat do inteligentních nabíjecích stanic s řízením výkonu, které umožňují optimalizovat nabíjení a minimalizovat zatížení sítě. Se stále rostoucím zájmem o elektrikou poháněná vozidla stoupá také vytížení distribuční soustavy v důsledku potřeby jejich nabíjení. Nejde ale jen o distribuční síť jako celek. Stává se, že je v některých místech k dispozici pouze omezený příkon, který například v případě připojení několika elektromobilů současně, stačit přestává. V lepším případě se pak budou automobily nabíjet příliš pomalu, v horším je pak nebude možné nabíjet vůbec. Baterie se ale může nabíjet malým proudem celý den a uloženou energii pak vydat v řádu desítek minut.

elektromobilita

 

Agregace velkého počtu malých bateriových úložišť do větších celků
Agregace bateriových úložišť do větších celků představuje klíčovou technologii pro moderní a udržitelnou energetiku. Umožní sdružit a využít velké množství malých zdrojů či spotřeb do stabilnějšího a předvídatelnějšího celku. Tím pomůže řídit rovnováhu v síti a omezit tak do jisté míry potřebu nových regulačních zdrojů v situaci vysokého instalovaného výkonu obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrné elektrárny, které mají kolísavý charakter provozu.
Spojením mnoha menších zdrojů, do jednoho většího celku lze efektivněji využívat dostupnou energii a stabilizovat energetickou síť. Agregátor shromažďuje data z těchto zdrojů a koordinuje jejich provoz, čímž vyrovnává nabídku a poptávku elektřiny v reálném čase. Tímto způsobem se zvyšuje flexibilita a spolehlivost sítě, což je nezbytné pro integraci obnovitelných zdrojů energie, které mají kolísavý charakter. „Navíc agregace umožňuje podnikům nejen šetřit energii a uschovávat si ji na vhodnější dobu, ale aktivně také se podílet na energetickém trhu a potenciálně i vydělávat na poskytování energie dalším subjektům. Do české legislativy zavádí pojem agregace nedávno schválená novela energetického zákona, tzv. Lex OZE III," dodává Pavel Bursa ze společnosti Resacs.

Implementace umělé inteligence
Dalším výrazným trendem je integrace umělé inteligence (AI) do energetického managementu. Umělá inteligence se používá k optimalizaci spotřeby energie, předvídání potřeb údržby a zlepšování účinnosti energetických systémů. To může vést ke spolehlivějším a cenově výhodnějším energetickým řešením. Příkladem je řešení, které vyvinula společnost Resacs ve spolupráci s Direct Energy. Jedná se o vlastní inteligentní systém řízení, který pracuje na principu umělé inteligence. Z historických dat a následného provozu se systém naučí předpovídat spotřebu v daný den a hodinu, a podle aktuálních cen energie proces nabíjení a vybíjení baterie optimalizuje.

Tlak na cenu u domácností
Platby domácností za energie budou od začátku příštího roku záviset na tom, zda mají fixované ceny, jestli změnily dodavatele nebo na co vše elektřinu využívají. Roční rozdíly v úhradách za proud a plyn se tak mohou lišit o tisíce korun. Obecně platí, že lidé mohou ušetřit hlavně změnou dodavatele, a to až tisíce ročně. Všichni si ale připlatí za jistič. A to někdy až o více než tisíc korun za rok. Takové navýšení se dotkne domácností s tepelným čerpadlem nebo elektrickým kotlem.
Změnu dodavatele energií řeší každoročně stovky tisíc domácností. Mnoho dalších pak od tohoto kroku odrazuje jeho zdánlivá složitost. Za změnou dodavatele si představí dlouhé hodiny strávené porovnáváním nabídek nebo komunikací se stávajícím i novým dodavatelem. Někdo se dokonce bojí nutnosti výměny elektroměru či plynoměru. Ve skutečnosti je změna dodavatele jen "papírová" záležitost a opravdu nemusí jít o nic složitého nebo dlouhého.
„Hlavní motivací pro změnu dodavatele přirozeně bývá především možná úspora. A není se čemu divit – akviziční ceníky určené pro nové zákazníky mohou mít sazbu za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny klidně o tisíc korun nižší než běžné ceníky pro dlouhodobé zákazníky. Věrnost se tak bohužel v tomto případě skutečně nevyplácí. V roce 2025 očekávám posílení trendu, kdy budou lidé pro změnu dodavatele využívat srovnávače. Ti mají totiž přístup k neveřejným nabídkám, které dodavatel na svém webu neuvádí a zákazník sám by se k nim tak nedostal," říká Lukáš Kaňok, z Kalkulátor.cz.