ACRI – Asociace podniků českého železničního průmyslu sdružuje 50 firem, které vytváří obrat ve výši 76 miliard korun a zaměstnávají 20 tisíc zaměstnanců. Už řadu let tuto organizaci řídí Marie Vopálenská, která říká: „základem stability firem podnikajícím v železničním průmyslu jsou inovace, vysoké investice do nových technologií, a především konkurenceschopnost jejich výrobků."
Stále více firem hledá v rámci úsporných balíčků také možnosti snížení nákladů na překlad, lokalizaci technické dokumentace či marketingových materiálů, ať už do cizích jazyků nebo do češtiny. Některé zkoušejí spolupráci s levnějšími překladateli či agenturami, ale jak známo, nižší cena znamená většinou také nižší kvalitu. V ostrém konkurenčním boji si ale firmy nemohou dovolit nekvalitně zpracovanou dokumentaci ke svým výrobkům – má to přímý a velmi citelný vliv na spokojenost zákazníka a, potažmo, na prodejnost těchto výrobků. Řešením je najít způsob, jak dokumentaci překládat/lokalizovat kvalitně a zároveň efektivně, tedy s nižšími náklady.
Zvyšující se kolektivní imunita zásluhou očkování je dobrým signálem pro restart veletržního a kongresového průmyslu. Ten byl zastaven vyhlášením nouzového stavu v březnu loňského roku 2020. Po nucené přestávce Veletrhy Brno chystají podzimní program. „Veletrhy jsou součástí obchodního života. Pokud chceme fungovat, musíme se naučit s covidovými opatřeními žít. Podzimní akce připravujeme ve standardním režimu, byť s určitými opatřeními," uvedl k obnovení veletržní činnosti generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.
Prohlubující se nedostatek kvalifikovaných pracovníků nutí stále více firem nabízet náborové příspěvky. Nejčastěji je jako magnet na lidi využívají zaměstnavatelé z výroby, strojírenství a IT, běžně se však objevují i ve financích či farmacii. Nejnižší náborové příspěvky se pohybují v jednotkách tisíc korun, u kvalifikovanějších pozic dosahují vyšších desítek tisíc. Výše příspěvků meziročně rostla téměř ve všech regionech, často i o sto procent. Nejvyšší zaznamenaný příspěvek letos činil 250 000 Kč. Vyplývá to z šetření personální agentury Grafton Recruitment.
Společnost ROEQ, jeden z vedoucích výrobců mobilního robotického příslušenství (MRE), posiluje své aktivity ve střední a východní Evropě (CEE). ROEQ vstupuje na lokální trhy s řešeními, která podnikům umožní automatizovat široké spektrum procesů vnitropodnikové logistiky – snadno, rychle a za efektivní náklady.
Italský Oerlikon HRSflow vyvinul mechanický regulátor zdvihu (MSR) pro hydraulicky ovládaný topný systém, který usnadňuje individuální přednastavení poloh otevírání jehel v systémech horkých vtoků. Uživatel pomocí nastavovacího šroubu stupnice stanoví individuální objem oleje, který topný systém poté použije k uvedení jehel do zamýšlených poloh. Tímto způsobem lze pokles tlaku pro každou trysku nastavit nezávisle a lze řídit rozložení tlaku během fáze dotlaku.
Řešení pro průmysl budoucnosti
V uplynulém roce došlo k zásadnímu urychlení zavádění digitálních technologií do průmyslové praxe. „Nejnovější služby a produkty v oblasti digitalizace podniků budou k vidění ve speciální expozici Digitální továrna 2.0, která se na MSV představí již podruhé. Hlavním tématem tohoto projektu bude technologická transformace české ekonomiky. Prezentovat se zde budou prototypy chytrých autonomních strojů a zařízení s ohledem na vazby související s firemním prostředím," uvedl Michalis Busios, ředitel MSV. Zájemci poznají i principy kooperace mezi zaměstnanci a umělou inteligencí a budou se moci seznámit s možnostmi využití blockchainu. Součástí bude také digitální stage, která nabídne prostor pro diskuzi, včetně online přenosu. Uskuteční se i druhý ročník mezinárodní konference zaměřené na otázku zvládnutí digitální transformace firmy a následného digitálního propojování firem vedoucí ke zvýšení efektivity.
Efektivní a kvalitní překlad technické dokumentace je velmi důležitý pro úspěch firem na zahraničních trzích. Obzvlášť v dnešní době, kdy řada firem úzce spolupracuje se zahraničními partnery. Pro efektivní a kvalitní překlady jsou nezbytní nejen špičkoví překladatelé, ale i moderní technologie a speciální software. V našem rozhovoru o tom hovoří László Jankovics, jednatel české pobočky překladatelské a komunikační společnosti STAR Group.
Zařízení LiteScope umí jako jedno z mála na světě současně propojit dvourozměrný obraz z elektronového mikroskopu a trojrozměrný obraz z mikroskopu atomárních sil s velkou přesností. Za produktem stojí spin-off NenoVision, založený absolventy Fakulty strojního inženýrství VUT
v Brně. Zařízení teď chtějí posunout o třídu výš, spojili proto síly se svojí alma mater i s vědci z Akademie věd. Dvourozměrný obraz z mikroskopu zajišťuje svazek elektronů a detektory, trojrozměrný obraz zase rastrovací sonda. Obojí spojuje zařízení LiteScope, se kterým už brněnská firma NenoVision úspěšně vstoupila na trh. Teď mu chtějí přidat další nej. Z rastrovací sondy plánují udělat nástroj, který umožní se vzorkem přímo pracovat. Původní koncept, který by se dal s nadsázkou popsat jako „vše v jedné krabičce", však zůstává. Ve společném projektu jim s vývojem pomůžou hned tři brněnská akademická pracoviště: Ústav fyzikálního inženýrství z FSI VUT, Ústav fyziky materiálů a Ústav přístrojové techniky Akademie věd.