Rizika spojená s aktuální energetickou krizí v Evropě se rozhodla urychleně řešit společnost AGC Flat Glass Czech ve svém sklářském závodě v Řetenicích u Teplic. Firma, která na třech výrobních linkách vyrábí ploché sklo pro automobilový a stavební průmysl, zahájila přípravu investice do záložního zdroje paliva v případě výpadku dodávek zemního plynu. Nový systém za více než 60 milionů korun bude založen na dodávkách zkapalněného LPG z něhož lze vyrobit syntetický „zemní" plyn. Zařízení by mělo zabezpečit závod nejpozději v srpnu letošního roku.
Teplická sklárna, která spadá do energeticky náročných odvětví, musí řešit nejen drahé energie, ale i riziko zajištění kontinuity výroby v případě nedostatku zemního plynu v České republice. Sklářské pece, které jsou srdcem výrobní technologie, nelze vypnout bez nevratného poškození žáromateriálů stavby zařízení.
Miloslav Zoula, ředitel závodu Řetenice: „Zajištění výrobních technologií a připravenost pro rychlé obnovení výroby plochého skla v případě nedostatku dodávek zemního plynu je letos pro náš závod klíčovou prioritou. Jsme tradiční a významný zaměstnavatel v regionu a zajistit pokračování tradice je náš zásadní úkol. Proto jsem velice rád, že se podařilo prosadit investici do záložního palivového systému všech linek, čímž je podtržena důležitost našeho závodu v rámci celosvětové skupiny AGC."
V případě přerušení dodávek zemního plynu je pro firmu zásadní zajistit palivo pro udržení pecí na provozních teplotách. „Zabránění vychladnutí tisíců tun skloviny, které pece obsahují, je klíčové k zamezení destrukce tavících agregátů a nutnosti jejich celkové opravy." doplnil Miloslav Zoula.
Jako alternativní palivo vedení AGC Flat Glass Czech pro sklárnu v Řetenicích vybralo otápění pomocí syntetického „zemního" plynu generovaného z kapalného propan-butanu. Tato technologie zahrnuje dovoz, skladování LPG a následné zplyňování a směšování se vzduchem. Tím se vytvoří syntetický plyn využitelný jako náhradní palivo tavících pecí místo zemního plynu. Tato technologie je rozšířená v Americe, v Evropě, ale v tomto rozsahu jde zatím o ojedinělé řešení. Skupina AGC má tento systém instalován již ve výrobním závodě v Brazílii.